Jakou barvou vymalovat kuchyň, abyste se v ní cítili dobře?
Kuchyně je srdcem domova a čas v ní strávený by měl patřit k těm příjemným. Ano, samozřejmě, jsou zde i činnosti jako mytí a utírání nádobí, které příliš populární nejsou. Tím spíše bychom se při zařizování kuchyně měli snažit o to, aby nám v ní bylo dobře. Jedním z důležitých faktorů je barva na zeď do kuchyně, která dokáže ovlivnit, jak se v kuchyni cítíme. Kterou tedy zvolit a které se raději vyhnout? Víme, jaké barvy se hodí do kuchyně a s čím je kombinovat.
Co se v článku dozvíte?
Barva do kuchyně: obecná doporučení a čeho se vyvarovat
Na každého z nás mohou barvy působit trochu jinak a co je pro někoho nepřijatelné, může být pro jiného skvělé. Jedna jediná univerzální vhodná barva do kuchyně neexistuje, existují však obecná doporučení, kterých byste se měli při výběru držet.
- Malá kuchyň: Do malé kuchyně se nehodí tmavé a výrazné barvy, které prostor opticky zmenšují a zahlcují. Lepší volbou jsou světlé barvy.
- Velká kuchyň: Můžete experimentovat více a dovolit si také tmavší a výraznější barvy. Nic se ale nemá přehánět a i ve velké kuchyni platí následující pravidlo.
- Pravidlo 3 barev: Jedno ze zlatých pravidel interiérového designu nedoporučuje kombinovat více jak 3 různé barvy. Chcete-li mít harmonický domov, držte se ho.
- Výrazné barvy: Oranžová, žlutá a další výrazné barvy jsou rozhodně veselé, budou vás však bavit několik let? Určitě nechcete malovat každý rok, a tak si vždy dopřejte čas na rozhodnutí.
- Dvakrát měř a jednou řež: I barvy do kuchyně podléhají módním trendům. Proto dříve než se v euforickém nadšení rozhodnete vymalovat, udělejte to samé jako v předchozím případě – v klidu popřemýšlejte o vhodnosti.
- Údržba: Kuchyň není těžké zašpinit a stěny nebývají výjimkou. Skvělá je proto omyvatelná barva do kuchyně, která v případě drobných nehod dokáže odvrátit nutnost malování.
- Hygiena: Pokud je pro vás čistota domova obzvlášť důležitá, například žije-li v bytě alergik, zvažte antibakteriální barvu do kuchyně, která obsahuje ionty stříbra, jež dokáží zamezit šíření bakterií.
Jaká je vhodná barva do kuchyně?
Jak už jsme zmínili, barva na zeď do kuchyně je individuální záležitost – roli hraje osobní vkus i velikost kuchyně. Budete-li však vědět, jak barvy působí, dokážete se lépe rozhodnout, která se hodí právě do vaší kuchyně.
Modrá je dobrá
Opravdu je modrá vhodná barva do kuchyně? Nespletli jsme se? Nespletli – modrá v tyrkysovém odstínu v kombinaci s bílou navodí příjemnou atmosféru středomoří, tmavě modrá je uklidňující a vysoce elegantní a „dětská“ modrá bude působit čistým dojmem. Abyste srazili studený pocit z modré barvy, kombinujte ji vždy se dřevem, například na pracovní desku, židle či stůl.
Oranžová a žlutá povzbudí chuť k jídlu
Barvy symbolizující slunce navozují v kuchyni příjemnou a hřejivou atmosféru a působí pozitivně na naši náladu. Dokáží rozzářit i nejvíc pošmourný den a jelikož také povzbuzují chuť k jídlu, jsou do kuchyně přímo ideální. Hodit se k nim bude kuchyň a doplňky ve světlém dřevě či v bílé nebo krémové barvě. Rozhodnete-li se vymalovat žlutou nebo oranžovou, nevybírejte příliš zářivé odstíny. Pozor si dejte také na kombinaci s modrou barvou, která se k nim vůbec nehodí.
Červená na zvýraznění a doplňky
Červená barva do kuchyně také povzbuzuje chuť k jídlu, je však velice výrazná, a tak s ní šetřete a nepoužívejte ji na příliš velké plochy. Nejlépe se bude hodit na jednu stěnu za bílou nebo světle šedou kuchyňskou linku – červená plocha nebude tak velká a kuchyň na ní krásně vynikne. Nepřehánějte to ani s doplňky, bohatě postačí dva menší květináče v červené barvě, jinak bude vaše snaha o sladění se stěnou působit až příliš urputně.
Bílá pro pocit čistoty a vzdušnosti
Bílá je klasikou, která nikdy nezestárne. Je snadno kombinovatelná, navozuje pozitivní a harmonický pocit z interiéru, opticky zvětšuje prostor a působí čistě. Hodí se do malých kuchyní, do kuchyní ve skandinávském stylu a všude, kde vítězí jednoduchost. Zvolíte-li bílou, určitě doporučujeme její omyvatelnou verzi.
Krémová pro elegantní interiér
Krémová, nebo chcete-li slonová kost, má podobné vlastnosti jako bílá a krásně projasní interiér. Na rozdíl od bílé však působí teplejším a útulnějším dojmem. Skvěle se bude hodit k dřevěným rustikálním i moderním kuchyním nebo kuchyním ve stylu Provence.
Šedá pro milovníky minimalismu
Šedá je pro mnoho lidí studená, dalších mnoho na ni ale nedá dopustit. Šedá v betonovém odstínu se hodí hlavně pro jednoduché a moderní kuchyňské linky v kombinaci bílá a nerez. O něco odvážnější, avšak ne úplně špatná, je kombinace s červenou. Šedo-bílou kombinaci můžete oživit a zateplit doplňky v pastelových barvách, dřevem nebo dostatkem zeleně. U šedo-červené kombinace volte doplňky ve stejných nebo neutrálních tónech.
Zelená je skvělá, ale opatrně
Světle zelená navodí svěží jarní pocit, tmavá „mechová“ zase působí elegantním a uklidňujícím dojmem ve znamení návratu k přírodě. Obě lze kombinovat s bílou, světle šedou i se dřevem. Ovšem pozor – zelená barva na zdi v jídelní části dodá vašemu jídlu poměrně nelichotivý odstín a jídlo nebude vypadat příliš lákavě.
Růžová barva do kuchyně? Ano!
Růžová barva na zeď do kuchyně je rozhodně netradiční a určitě nebude sedět každému. Pokud ale zvolíte její sytější pudrový odstín a pořídíte k ní bílou nebo šedou kuchyňskou linku v kombinaci se dřevem, získáte velice elegantní a zároveň na pohled příjemnou a útulnou kuchyň.
Jaké barvy se do kuchyně nehodí?
Barvy, které jsou vhodné do kuchyně už znáte. Existují ale i barvy, kterých byste se měli vyvarovat, nechcete-li se v kuchyni časem začít cítit nepříjemně. Které to jsou?
- Černá: Působí těžce a depresivně a kuchyň by vypadala jako kobka. Pokud se vám černá barva líbí, můžete ji použít na pracovní desku nebo část dvířek, dejte ovšem pozor na to, že je na ní vše vidět.
- Hnědá: Vytváří podobně stísněný dojem jako černá, a navíc je jednoduše nepěkná. Lepší volbou jsou její odstíny typu světle béžová.
- Fialová: Fialová barva, kromě toho, že působí studeně, také potlačuje chuť k jídlu. Jestli ji i přesto chcete v kuchyni mít, vyberte si pouze pár doplňků v jemně fialových pastelových tónech.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“