Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě? Definitivně a bez stresu
Těžký a zatuchlý vzduch jako v prádelně, vlhké mapy a plísně na zdech, dlouhé sušení prádla či orosená okna. Pokud vám to zní povědomě, je téměř jisté, že vás trápí příliš vysoká vlhkost v bytě, která nezpůsobuje pouze estetické problémy, ale i zdravotní. Jaká je ideální vlhkost v bytě, jak ji změřit a jak bojovat proti přílišné vlhkosti, která je ideálním prostředním pro plísně? Poradíme vám.
Co se v článku dozvíte?
Proč je nadměrná vlhkost v bytě problém
Zvýšená vlhkost v bytě má za následek tři hlavní problémy:
- Praktický: Špatně schne prádlo nebo podlaha po vytírání, rosí se okna, oblečení ve skříních vlhne a zapáchá.
- Estetický: Na stěnách se tvoří nevzhledné mapy, černé skvrny a plísně.
- Zdravotní: Vlhký a těžký vzduch se nejen špatně dýchá, což vede k rychlejší únavě, ale je také ideálním prostředím pro množení plísní, hub, virů a bakterií, jež mají negativní dopad na zdraví. Nejvíce ohroženými skupinami jsou malé děti, které ještě nemají vyvinutou imunitu, a starší osoby, které mají imunitu oslabenou.
Jaká je optimální vlhkost v bytě
Ideální vlhkost v bytě či domě je 45–60 %. Při vyšších hodnotách dochází ke vzniku plísní, zdravé ale nejsou ani příliš nízké hodnoty. Například v panelových bytech bývá vlhkost vzduchu pouze kolem 30 %, což je nezdravé stejně jako příliš vlhký vzduch.
Jak změřit vlhkost v bytě
Pro běžné účely slouží měřič vlhkosti neboli vlhkoměr, který se podobá teploměru. Měřič vlhkosti může být samostatný nebo v kombinaci s teploměrem či hodinami, analogový nebo digitální – potřebujete-li co nejpřesnější výsledek, volte digitální. Cena vlhkoměrů pro běžné účely se většinou pohybuje do 1 000 Kč.
K měření vlhkosti zdiva, omítek či dřeva slouží profesionální vlhkoměry, jejichž cena se pohybuje v řádech tisíců. Spíše než jejich nákup se tak vyplatí na měření pozvat odborníky, kteří dokáží vlhkost nejen změřit, ale také pomoci s jejím odstraněním – zvláště pokud se jedná o problém většího rozsahu.
Jak se zbavit vlhkosti v bytě: prevence a odstranění
Příčiny vysoké vlhkosti tkví často již v samotné stavbě – nejčastěji se vyskytuje ve starých cihlových domech, chatách a chalupách nebo naopak novostavbách. Problémem bývá špatná izolace a materiály, nevhodně zvolená okna či nedostatečné vyschnutí stavby. Tyto nedostatky sami neodstraníte, můžete však přijmout preventivní opatření, která růstu vlhkosti zabrání. Jaká?
- V novostavbě více topte: minimálně první zimní sezónu, někdy i dvě. Projeví se to sice na účtu za topení, ušetříte si ale spoustu starostí v budoucnosti. Na stěny v novostavbách se také nedoporučuje lepit tapety – vysoušení stěn se tím zpomalí.
- Pravidelně větrejte: především máte-li plastová okna. V létě nechte okna otevřená celý den, v zimě větrejte krátce a intenzivně. Nemůžete-li mít okna otevřená celý den, používejte mikroventilaci.
- Nezvyšujte vlhkost: nejvíce vlhkosti vzniká při vaření, sprchování, koupání a sušení prádla. Vlhkost při vaření vyřešíte digestoří (a otevřením okna), na prádlo si pořiďte sušičku a při koupání nezapomeňte zapínat ventilátor – pokud na něj bylo při stavbě či rekonstrukci zapomenuto, pořiďte si do koupelny pohlcovač vlhkosti. Troufáte-li si, sprchujte se studenou vodou.
- Nestavte nábytek těsně ke zdi: bránili byste proudění vzduchu – a pravidelně stěny za nábytkem kontrolujte.
- Kontrolujte i další kritické prostory: stěny u podlahy, kolem oken a dveří na balkon či terasu, rohy a spáry dlažeb. U rodinných domů pak navíc střechu, okapy a rozvody vody a topení.
- Uklízejte: důležité je pravidelné vynášení a mytí odpadkového koše, kolem kterého se množí spousta bakterií, a mytí a dezinfekce lednice a mrazáku.
- Dezinfikujte: víte-li o místech, kde se často tvoří plíseň, pravidelně je umývejte a dezinfikujte přípravky na plísně.
- Udržujte klimatizaci: máte-li klimatizaci, nezapomínejte na pravidelné čištění a výměny filtrů.
- Vybírejte vhodné pokojové rostliny: některé druhy rostlin zvlhčují vzduch a jsou tedy nevhodné. Jiné vám ale naopak s absorpcí vlhkosti pomohou.
- Vyměňte koberce: jsou opomíjené, ale vlhkost dokážou zvyšovat leckdy více, než bychom chtěli. Dávejte je tedy pravidelně chemicky čistit a zbavíte se nejen vlhkosti, ale také roztočů.
Pokud preventivní opatření nezaberou, například pokud se jedná o starší domy či chalupy, je třeba vlhkost začít řešit o něco důsledněji. Jaké máte možnosti?
- Klimatizace: primárně slouží k ochlazení vzduchu, jejím vedlejším efektem je ale také vysoušení. Pozor však na její správné používání – klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu může způsobovat zdravotní problémy.
- Odvlhčovač vzduchu: elektrický přístroj snižuje a udržuje hladinu vlhkosti, odstraňuje zápach zatuchlého vzduchu a zabraňuje množení plísní, bakterií a mikrobů. Pro použití v domácnostech je nejoblíbenější menší odvlhčovač vzduchu, přenosný nebo na kolečkách. Oproti pohlcovači vlhkosti je hlučnější, zvládne však odvlhčit větší prostory.
- Pohlcovač vlhkosti: obejde se bez elektřiny – vlhkost absorbují náplně, například tablety nebo granule. Mezi nejoblíbenější patří Ceresit stop vlhkosti. Výhodou je malá velikost a tichý chod, díky čemuž se hodí i do koupelen, ložnic nebo skříní s oblečením. Nevýhoda je vzhledem k velikosti zřejmá: pro větší místnosti nebo závažnější problémy s vlhkostí je nedostatečný.
- Profesionální vysoušeč vlhkosti: přichází na řadu v případě řešení následků závažnějších událostí, jako je vytopení. Pořizovací cena je vysoká, a tak se vyplatí zapůjčení, případně přizvání firmy na likvidaci vlhkosti.
Jak se zbavit plísně na zdi? Jde to i bez chemie
Ačkoli jste dělali vše, co jste mohli, na zdech se objevila plíseň. Jak se jí zbavit?
- Oškrábejte omítku, nejlépe za pomoci vody s příměsí chlóru.
- Než začnete, položte na zem folii, do které plesnivou omítku po oškrábání zabalíte a okamžitě vyhodíte.
- Ošetřete zeď přípravky na odstranění plísní, většinou jsou ve formě spreje.
- Nechte stěnu pořádně uschnout, ideálně za doprovodu důkladného větrání.
- Naneste novou omítku a malbu, obě se složením zabraňujícím tvorbě plísní.
Nechcete používat agresivní látky? Vyzkoušejte některý z těchto tipů:
- Jedlá soda: Jedlou sodu smíchejte s vodou v poměru 1:1, tím vám vznikne pasta, kterou následně ošetříte postižené místo. Nechte ho oschnout a pak zeď vydrhněte kartáčem a otřete vlhkým hadříkem.
- Grep: Grep rozkrojte a každou část v místě řezu zasypte jedlou sodou. Následně s nimi postižené místo důkladně potřete.
- Chytrá houba: Jedná se o mykoparazitickou řasovku, která dokáže zlikvidovat jiné houby a plísně. Aktivní mikroflóra je nepatogenní, nenapadá rostliny, zvířata ani lidi. Sama z ošetřeného zdiva vymizí.
Jakmile se plísně na zdi zbavíte, nenechte se ukolébat úspěchem a dodržujte všechna výše výše uvedená preventivní opatření. Pokud už víte, že se problém opakovaně vrací, pořiďte si rovnou také odvlhčovač vzduchu nebo pohlcovač vlhkosti.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“