Buďte eko: vsaďte na čištění pračky octem, sodou a kyselinou citronovou

Dáša Veverková
Publikace: 05.10.2021

Pračka je běžným domácím spotřebičem, bez kterého se žádná moderní domácnost neobejde. A zatímco ovládat se ji naučí prakticky každý, totéž se rozhodně nedá říct o správné údržbě. Přitom právě patřičná péče zajistí perfektní funkčnost a prodlouží životnost spotřebiče. Ruku na srdce, víte, jak často čistit pračku, jak vyčistit hadici od pračky nebo jak odstranit zápach z pračky?

Jak nejlépe vyčistit pračku

Zdá se vám vaše pračka čistá? A už jste se jí podívali pořádně „na zoubek? Metoda čištění pračky totiž nespočívá pouze v pravidelném stírání prachu z horní plochy a přeleštění skleněných dvířek. Hlavní zdroj nečistot se totiž ukrývá přímo v útrobách spotřebiče.

Na důkladnou očistu pračky si naštěstí není třeba zvát instalatéra ani brát dovolenou. Zcela stačí osvojit si pár jednoduchých fíglů, a hlavně se věnovat údržbě pravidelně. Pak si můžete být jistí, že bude vaše pračka stále jako ze škatulky a prádlo dokonale čisté a voňavé.

Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, praním se v pračce usazuje celá řada nežádoucích látek:

  • zbytky pracího prášku a aviváže,
  • vlasy a zvířecí chlupy, které ulpěly na oděvu,
  • žmolky či vlákna z oblečení a další nečistoty,
  • vodní kámen.

Tyto látky jsou následně ideální živnou půdou pro množení bakterií, vznik plísní a výskyt alergenů. A to jsou věci, které mít na čistě vypraném prádle jistě nechcete.

Na ekologické vlně: Jak čistit pračku octem, sodou a kyselinou citronovou

Ještě předtím, než zamíříte do obchodu pro specializované (a mnohdy předražené) čističe, můžete vsadit na některou z babských rad: soda, ocet a kyselina citronová jsou v tomto směru velice účinnými pomocníky.

1. Jak vyčistit pračku sodou

Postup: Přibližně 1 polévkovou lžíci jedlé sody rozmíchejte v ½ hrnku čisté vody. Nalijte do dávkovače na prací prášek. Další 2 hrnky jedlé sody, tentokrát bez vody, nasypte přímo do bubnu. Poté navolte dlouhý prací cyklus o teplotě minimálně 60 °C.

2. Jak vyčistit pračku octem

Postup: Přímo do bubnu nalijte 4 až 5 hrnků octa. Dalšího ½ hrnku můžete nalít i do dávkovače na prací prášek. Na pračce vyberte nejdelší prací program s vysokou teplotou. Pro vyšší účinnost je možné v průběhu praní cyklus na několik hodin pozastavit a následně nechat doběhnout až do konce.

3. Jak vyčistit pračku octem a sodou

Postup: Do bubnu nalijte 4 hrnky octa. V 1 hrnku čisté vody rozmíchejte 2 polévkové lžíce jedlé sody. Přibližně ⅔ roztoku dejte do dávkovače na prací prášek a zbývající ⅓ do přihrádky na aviváž. Zvolte nejdelší prací cyklus na nejvyšší možnou teplotu.

4. Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou

Postup: Přímo do bubnu pračky nasypte zhruba 1 až 2 hrnky kyseliny citronové. Další 1 až 2 polévkové lžíce kyseliny je možné vložit rovněž do zásobníku na prací prášek. A nakonec opět stačí spustit dlouhý prací cyklus na vysokou teplotu.

NÁŠ TIP: Uvedené babské rady jsou vhodné i pro důkladné vyčištění pračky s horním plněním. Nejoblíbenější je použití octa. Na pračce navolte program s nejvyšší teplotou a dlouhým pracím cyklem. Přímo do pračky nalijte 3 až 4 hrnky octa a prací cyklus nechte několik minut běžet. Poté program až na 3 hodiny pozastavte, aby mohl ocet dostatečně působit. Nakonec nechte prací cyklus doběhnout.

Pří údržbě žádné části pračky nezanedbávejte

1. Jak vyčistit odpadní hadici u pračky

Protože se odpadní hadicí vypouští špinavá voda z pracího cyklu do kanalizace, také v ní se postupně usazují různé nečistoty. Alespoň 1 x ročně se tudíž vyplatí ji pročistit.

Demontáž je poněkud složitější, je totiž třeba získat přístup do zadní části pračky a povolit upínací svorku. Pro důkladné mechanické vyčištění vnitřku hadice poslouží skvěle zejména speciální kabel, na jehož jednom konci je kartáč.

2. Jak vyčistit filtr od pračky

Na filtr u pračky je třeba zaměřit pozornost nejméně 2 x ročně, ale klidně i častěji. U většiny spotřebičů ho najdeme v přední části pračky, a to na spodní straně, kde je ukrytý za dvířky.

Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit filtr pračky, je použití obyčejného zubního kartáčku. S tím se pořádně (avšak s citem) filtr pod tekoucí vodou vydrhne.

3. Jak vyčistit buben pračky

Uvádí se, že buben pračky by se měl čistit po každých 20 až 40 pracích cyklech. Pokud se tedy pustíte do jeho údržby každý měsíc či dva, rozhodně tím nic nezkazíte.

Na pomoc si lze vzít přímo speciální čistič praček. V takovém případě stačí řídit se pokyny na obalu výrobku. Obvykle se stanovené množství vloží přímo do bubnu a zapne se některý z dlouhých programů s vysokou teplotou. Celý proces lze posléze zopakovat ještě jednou, tentokrát však s přípravkem určeným k odvápnění, čímž se pračka účinně zbaví i vodního kamene.

Mnohé moderní automatické pračky disponují funkcí samočištění bubnu. Účinně z něj odstraní usazené nečistoty, efektivně působí proti zápachu a představují řešení, jak vyčistit pračku od plísně. Spotřebič navíc mnohdy sám rozpozná, že již potřebuje vyčistit. V takovém případě stačí navolit příslušný čisticí program a je hotovo.

4. Jak vyčistit dávkovač pračky

Pokud se bude čistit dávkovač pračky po každém pracím cyklu, bude jeho údržba snadná a rychlá. Stačí jej vyjmout (obvykle prostřednictvím zmáčknutí páčky v zadní části) a očistit houbičkou na nádobí nebo zubním kartáčkem.

Vlhkým hadrem je vhodné setřít také otvor, do kterého se dávkovač vkládá. Poté se vše utře do sucha a zásobník lze zasunout zpět na místo.

5. Jak vyčistit odpad u pračky

Často se zapomíná na pračkový sifon. Pokud je ale znečištěný, může nejenže zhoršovat odtok vody, ale také nepříjemně páchnout. Lze proto doporučit jej alespoň 1 x ročně vyčistit.

Před demontáží se pračka nejdříve odpojí ze sítě a vypne se i přívod vody. Při oddělání odtokové hadice je třeba se připravit na to, že z ní bude vytékat zbytková voda. V některých případech je sifon schovaný pod omítkou, ale přístup k němu často usnadňuje tzv. servisní otvor.

Jednoduchým způsobem, jak vyčistit pračkový sifon, je použití starého zubního kartáčku, kterým se vydrhne. S případnou mastnotou si poradí saponát, poté stačí jednotlivé díly omýt pod tekoucí vodou. Pokud je sifon dokonale čistý, je tím vyřešen i případný související problém, který řeší, jak odstranit zápach z odpadu pračky. Čistý odpad totiž nezapáchá.

6. Jak vyčistit gumové těsnění u pračky

Gumové těsnění okolo dvířek je vhodné vyčistit po každém praní, zabere to chviličku. Obvykle stačí je vytřít do sucha hadrem nebo kuchyňskou utěrkou, aby vlhké prostředí nenapomáhalo vzniku plísní.

Déle nečištěné těsnění vyžaduje větší úsilí a na pomoc je třeba si vzít například měkký kartáč. Vyvarujte se použití drátěnky a jiných ostrých předmětů.

7. Jak vyčistit čerpadlo u pračky

Některé spotřebiče mají samočisticí funkci čerpadla, kdy se není třeba o nic starat. V ostatních případech může nastat situace, kdy je čerpadlo třeba manuálně vyčistit.

Nejdříve je nutné odpojit pračku ze sítě a zastavit přívod vody. Pro přístup k čerpadlu je nutné se řídit manuálem konkrétního výrobku, protože u různých výrobců je demontáž řešená odlišným způsobem. Z čerpadla se posléze ručně nebo pomocí vhodného kartáčku odstraní veškeré nečistoty.

Pixabay

Jak zbavit pračku zápachu

Kdo by chtěl mít doma pračku, ze které se line nepříjemný zápach? Zápach navíc svědčí o nečistotách, přemnožených bakteriích nebo dokonce plísni, což pranému prádlu rozhodně neprospívá.

Pokud tápete, jak vyčistit pračku od zápachu, pak vězte, že řešením je právě důkladná a pravidelná údržba spotřebiče. Jen tím lze docílit toho, že bude vyprané prádlo vždy krásně čisté a voňavé.

K zápachu přispívá rovněž časté praní při nízkých teplotách. V současnosti se lze běžně setkat s pracími cykly na 40, 30 nebo dokonce pouhých 20 °C. Používání výhradně nízkých teplot při praní ale rovněž napomáhá množení bakterií a usazování nečistot, a tím pádem i případnému zápachu pračky.

Lze proto vřele doporučit nevyhýbat se ani vyšším teplotám praní, pokud to pochopitelně prádlo dovoluje. Případně je možné čas od času pračku nejen vyčistit, ale zároveň provést její dezinfekci. Snadný způsob, jak vydezinfikovat pračku, spočívá v použití dezinfekčního čističe. Některé přípravky slibují odstranění až 99,9 % bakterií, a navíc si poradí i s usazeným vodním kamenem.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“