Poradíme, jak vybrat kusový koberec do obýváku, kuchyně i chodby

Beáta Vaňková
Publikace: 15.10.2021

Zatímco umělecké dílo nebo nábytek máme tendenci umisťovat do ohniska dané místnosti, kde jej nikdo nepřehlédne, to, co leží pod nimi, často opomíjíme. Přitom správně zvolený typ koberce může dokonale podtrhnout či zcela změnit atmosféru dané místnosti. V dnešním článku vám poradíme, jak správně vybrat kusový koberec a seznámíme vás s materiály, velikostmi a tvary koberců.

Proč si koupit kusový koberec

I když dlažba nebo jiný typ podlahové krytiny vypadá velmi dobře, koberec domov více zútulní a hlavně udrží vaše nohy v teple. Dokáže změnit vzhled celé místnosti, tlumí hluk a zlepšuje akustiku. Kusový koberec snadno vyčistíte a můžete ho pohodlně větrat venku. Pokud se vám přestane líbit, bez větších investic ho snadno vyměníte za nový. Pomocí kusového koberce můžete také opticky vymezit část prostoru v místnosti, zejména pokud má pokoj dva odlišné účely.

Unsplash

Koberce podle místností

Koberec oceníte v každé místnosti vašeho domova. Vybírejte ale podle toho, kam si jej přejete umístit, protože ne do každé místnosti se hodí například chlupatý koberec.

1. Kusový koberec a běhoun do obýváku

Obývací pokoj je jednou z nejrušnějších částí celého domu nebo bytu. Je to místnost, kde se shromažďují vaši přátelé a rodina. Hodí se sem tedy koberec, který je měkoučký, pohodlný a designový. Takovým může být například kusový koberec shaggy s vysokým vlasem, ve kterém se ztratí každé smítko nebo chlupy od domácích mazlíčků. Díky tomuto kousku už se nebudete muset stresovat, když vám na dveře zaklepe nečekaná návštěva.

2. Kusový koberec a běhoun do kuchyně

V kuchyni a jídelně oceníte odolný koberec, který půjde v případě potřeby i jednoduše vyprat v pračce. Může se totiž stát, že vám při dochucování dobrot ukápne trochu omáčky ze lžíce. Při výběru se zaměřte na protiskluzový koberec nebo běhoun, který vám při vaření zajistí správnou bezpečnost.

3. Kusový koberec a běhoun do chodby

Do předsíně vybírejte především koberec, který odolá otlakům od podpatků a kamínkům a dalším nečistotám padajících z bot. Musí být tedy snadný na údržbu. Také myslete na odolnost proti vodě. Tající sníh nebo mokrá pláštěnka mohou dát koberci opravdu zabrat.

4. Kusový koberec a běhoun do dětského pokoje a ložnice

Děti tráví na podlaze většinu dne, a tak je pro ně koberec velmi důležitý. Díky různým motivům u nich navíc můžete rozvíjet fantazii a podpořit kreativitu. Některé dětské koberce mají antibakteriální úpravu a antistatické vlastnosti, takže odpuzují prach. U malých dětí preferujte koberce s kratším vlasem. Sice nemusí na první pohled působit tak atraktivně, ale snadněji se udržují. Myslete také na bezpečí svých dětí a pořiďte jim protiskluzový kusový koberec, na kterém se při hraní na indiány nezraní.

Velikost kusových koberců

Rozměr kusového koberce je jedním z důležitých faktorů, který hraje při výběru významnou roli. Při rozhodování samozřejmě záleží na vašich preferencích a na prostorových dispozicích interiéru, ve kterém bude koberec umístěn. Malé koberce obvykle mají své místo v rohu místnosti, v předsíni či chodbě. Oproti tomu velké kusové koberce nejčastěji zdobí podlahy obývacích a dětských pokojů nebo ložnic.

S výběrem velikosti vám může pomoci aktuální rozložení nábytku. Vyznačte si pomocí pásky na podlaze v pokoji obvod vysněného koberce. Díky tomu získáte vcelku jasnou představu, jak bude vizuálně působit, a případně své rozhodnutí přizpůsobíte. Další možností je zakreslit si nábytek a koberec na milimetrový papír.

Nejčastěji je vyhledávaný kusový koberec 120 x 170 cm a kusový koberec 200 x 150 cm. Tyto dva rozměry patří mezi standardy. Oblíbené jsou však i menší a větší typy. Rozměry velkých kusových koberců se pohybují i okolo 3 až 4 metrů. S takto velkým kobercem se již poměrně obtížně manipuluje a je rovněž náročnější na čištění.

Tvary kusových koberců

Někdy je nutné přizpůsobit místu nejen rozměry, ale i tvar kusového koberce tak, aby dokonale zapadl do interiéru. Pokud máte kulatý jídelní stůl nebo konferenční stolek, bude mu slušet i netradiční kulatý koberec. Ovšem s obdélníkovým stolem si takový koberec příliš rozumět nebude, tam vsaďte na čtvercovou nebo obdélníkovou klasiku. Do kuchyně nebo chodby zvolte úzké běhouny. Neobvykle působí oválný kusový koberec, který je vhodný do obývacího pokoje nebo do pracovny.

Materiály kusových koberců

Alfou a omegou vaší dlouhodobé spokojenosti s kobercem je správně zvolený materiál. Každý má totiž jiné vlastnosti, a tak jejich znalostí předejdete případnému zklamání. Materiály dělíme na přírodní a syntetické.

Přírodní materiály

  • Bavlněný koberec je příjemný na dotek a skvěle se hodí k posteli, pohovce a do dětských pokojů. Je totiž antistatický, neshromažďuje se v něm prach a je odolný proti nečistotám a špíně. Pokud se vám ale přece jen zašpiní, jednoduše ho vyperete v pračce. Bavlna je ideální volbou pro alergiky.
  • Jutový koberec se vyznačuje především svou odolností. Může vydržet mnoho let a nevyžaduje speciální údržbu. Stačí ho občas vyklepat, případně skvrny odstranit vlhkým hadříkem. Ideální využití najde v kuchyni nebo jídelně. Vyvarujte se ale umístění v předsíni nebo koupelně – juta totiž absorbuje vzdušnou vlhkost, a tak by vám koberec dlouho nevydržel.
  • Vlněný koberec vám vydrží ve skvělém stavu desítky let. Díky své schopnosti vázat i uvolňovat vlhkost se vám v pokoji bude lépe dýchat. K dalším výhodám vlněných koberců patří i odolnost vůči nečistotám. Nevýhodou je, že nový koberec pouští vlákna. To je ale v pořádku, o tuto vlastnost časem přijde.
  • Koberec z mořské trávy je doplňkem, který vizuálně prohřeje domov. Zamilujete si ho pro jeho přírodní vzhled a odolnost. Díky tomu se hodí do chodby, obývacího pokoje nebo jídelny. Neumisťujte ho ale do místností s vyšší vlhkostí, jako je koupelna.
  • Viskóza je přírodní vlákno, které je jemnější než vlna a má vysoký lesk. Říká se jí také umělé hedvábí. Stejně jako vlněný koberec pouští i tento vlákna, když je nový. Zároveň je trochu citlivý na způsob čištění – stačí pouhé polití vodou a na koberci může zůstat skvrna. Doporučuje se tedy čistit koberec pouze suchou cestou.

Syntetické materiály

  • Polypropylen je materiál, který se na výrobu kusových koberců používá nejčastěji. Koberce se velmi snadno udržují a jsou odolné vůči poškození. Jsou antistatické, a tak se v nich nezachytává prach. Navíc jsou cenově dostupnější než jiné materiály. Vhodné jsou i pro alergiky. Polypropylen se používá také na výrobu venkovních koberců.
  • Polyamid je materiál podobný polypropylenu, s tím rozdílem, že je odolnější a bývá lesklejší. Někdy mívá tzv. efekt map – mění barvu koberce podle toho, jak se nahne vlas. Jeho údržba je snadná, často ho lze dokonce prát v pračce. Je odolný vůči bakteriím a plísním, má skvělé tepelné a zvukové izolační vlastnosti.
  • Polyester je měkké, jemné a odolné vlákno, které neabsorbuje vlhkost. Je vhodné pro alergiky a vyznačuje se vysokým leskem. Koberce shaggy s vysokým vlasem působí objemně a hustě, kousky s nízkým vlasem připomínají viskózu či hedvábí.
  • Umělý materiál akryl umožňuje vyrábět koberce s vysokou hustotou vláken. Je velmi jemný a podobá se vlně. Na rozdíl od vlny je levnější a nepouští vlákna. Vyrábí se z něj kožešiny a často i kuchyňské běhouny. Na dotyk je hřejivý, odolný vůči vyblednutí a nezachytává se na něm prach.

Barvy koberců

Barvy hrají v interiéru větší roli, než si možná myslíte. Mají vliv na optickou prostorovost, na naši náladu i na celkovou harmonii místnosti. Oblíbené jsou bezesporu koberce v neutrálních tónech. Pokud jste jejich příznivci, můžete si vybrat například béžový nebo šedý kusový koberec, který opticky projasní a zvětší menší a tmavé místnosti. Trendy jsou také zemité odstíny, jako je modrá, hnědá, tmavě červená a zelená. 

Barva koberce sehrává důležitou roli i v údržbě. Koberec v místnosti, kde se neustále chodí nebo kde běhají děti s otevřeným pitím, se zákonitě rychle zašpiní. Proto volte do chodeb, předsíní nebo dětských pokojů raději koberce a běhouny v tmavších barvách.

Jak vyčistit koberec

V zásadě existují čtyři varianty domácího čištění koberců – suché, mokré a strojové čištění a vyklepávání. Který způsob čištění je pro váš koberec vhodný, záleží hlavně na druhu materiálu, výšce vlasu i na míře jeho znečištění. Informace o způsobu péče naleznete také na jeho štítku nebo u výrobce.

Nejjednodušší údržbu mají odolné, ploše tkané koberce, které často stačí jednoduše vytřepat, případně utřít vylitou tekutinu suchým hadříkem. Také proto se nejlépe hodí do zátěžovaných míst, jako je kuchyně, chodba či předsíň. Některé bavlněné či syntetické koberce je možné prát v pračce, samozřejmě v závislosti na jejich rozměrech.

Existují také speciální čistící pěny na syntetické koberce, ovšem nejlepší je řídit se doporučením konkrétního výrobce. U dražších kousků a zapeklitějších skvrn a znečištění volte raději profesionální strojové čištění. Vyhnete se tak případnému nevratnému poškození koberce.

Autor článku