Návod, jak si vyrobit mechový obraz na stěnu. Není to složité

Beáta Vaňková
Publikace: 22.10.2021

Zahlédli jste ve své oblíbené kavárně či restauraci mechový obraz a nadchlo vás to tak, že si jím chcete ozdobit i váš domov? Tato nevšední sytě zelená dekorace zútulní každý interiér a vnese do běžného života harmonii. S trochou šikovnosti si ho můžete vyrobit sami a my vám poradíme, jak na to.

Umístění mechového obrazu

Než začnete tvořit mechový obraz, je důležité, abyste se rozhodli, kam ho chcete umístit. Pokud jím chcete ozdobit interiér, použijte jedině mech, který je napuštěný stabilizační látkou, díky níž si uchová svou krásu a svěží vzhled až po několik let.

Ve vnitřním prostředí vám živý mech nevydrží, protože nikdy nedosáhnete správné vlhkosti vzduchu, kterou mech potřebuje. Navíc by vám mohly stěny za obrazem chytit plíseň. Své umělecké dílo ale můžete doplnit i o něco živého. Použít můžete například sukulenty, které potřebují naprosté minimum vody. Pokud chcete vyrobit mechový obraz do exteriéru, živým mechem nic nezkazíte.

Pinterest

Promyslete si tvar obrazu

Promyslete si, v jakém tvaru a stylu budete mechový obraz tvořit. Bude to klasický obraz s rámem, nebo bez rámu? Zvolíte mechový obraz kulatý, obdélníkový nebo ve tvaru nápisů? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, je velmi důležité, aby zapadl do celkového stylu interiéru. Na bílé stěně bude skvěle vypadat například obraz s masivním rámem. Ve velkých obývacích pokojích nebo v kancelářích vynikne klidně i celá mechová stěna.

Pinterest

Jaký mech zvolit

Na interiérové mechové obrazy zakoupíte stabilizované mechy a lišejníky v obchodě nebo si mech můžete stabilizovat sami doma. Pokud si chcete vyzkoušet stabilizaci, vydejte se do lesa a poohlédněte se po těchto přírodninách:

  • plochý mech
  • kopečkový mech
  • sobí mech (jedná se o lišejník)
  • kúra
  • větvičky
  • šišky
  • žaludy nebo bukvice
  • drobné kamínky

Obraz můžete doplnit také o sukulenty, které nepotřebují často zalévat, nebo „vzdušné rostliny”, které k životu nepotřebují zeminu. To jsou například Tilandsie.

Pinterest

Stabilizace mechu

Pokud se do stabilizace rozhodnete pustit, nenechte se vyvést z míry prvními neúspěchy. Mech je živá rostlina, a proto je výsledek stabilizace pokaždé jiný. Mech by se měl sbírat na vrcholu vegetačního období. Nesbírejte tedy mechy, které nejsou v perfektní kondici a začínají  žloutnout. Porušená tkáň mechu totiž není schopná nasát stabilizační roztok. 

Stabilizační roztok připravíte smícháním 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody zahřáté na 50–60 stupňů. Z kořenů mechu nejdříve odstraňte přebytečnou hlínu a jiné nečistoty. Pozor ale, aby se vám rostlina nerozpadla. Poté mech ponořte do roztoku tak, aby byly všechny kořeny ponořené. Pak ho přesuňte na světlé místo a nechte 7–15 dní odpočívat.

Mech někdy dokáže ztratit svou sytě zelenou barvu, tu mu můžete vrátit díky zelenému barvivu, které se používá na vajíčka. Sáhnout lze i po jiném potravinářském barvivu.

Pinterest

Návod na výrobu mechového obrazu

Bez čeho to nepůjde:

  • rám na mechový obraz
  • vyříznutá překližková deska, na kterou budete mech lepit
  • stabilizovaný mech
  • ostatní přírodniny
  • lepidlo (tavná pistole, Mammut)
  • případně štětec na nanášení lepidla
  • jednorázové rukavice

Jak na to:

  1. Upevněte překližkovou desku k rámu. Vznikne tak zadní strana obrazu, na kterou budete lepit mech.
  2. Nanečisto a bez lepení do hotového rámu naskládejte mech a ostatní komponenty tak, jak chcete, aby obraz z mechu vypadal. Zkoušejte to do té doby, dokud nebudete s výsledkem maximálně spokojeni. Nezapomeňte si jednotlivé sestavy vyfotit na mobil, abyste pak mohli vybrat tu správnou variantu a podle ní později poskládat výsledné dílo.
  3. Nalepte mech k obrazu. U menších obrazů k lepení bohatě postačí tavná pistole. Pokud se však pouštíte do velkých rozměrů, je třeba se poohlédnout po kvalitnějším lepidle, které je určeno přímo pro stabilizované mechy.
  4. Pokud chcete svému výtvoru dodat texturu, přidejte ostatní nasbírané doplňky, jako je kúra, šišky nebo žaludy. K tomuto kroku také použijte tavnou pistoli.
  5. Pokud se rozhodnete do obrazu zakomponovat i živé rostliny, musíte to udělat tak, aby byly zasazené v hlíně a zároveň se daly snadno vyjmout a zalít. Nejlépe to provedete tak, že rostliny umístíte do nepropustných sáčků s hlínou, jejichž vršek překryjete síťkou (aby hlína ve vertikální poloze nevypadávala) a uprostřed ní prostřihnete otvor na rostlinu. Rostliny pak jednou za čas vyndáte, zalijete a zase vrátíte zpět. Zajistíte tak, že mech nepřijde do kontaktu s vodou.
  6. Jakmile máte vše hotové podle svých představ a lepidlo zaschlo, vemte obraz do ruky a otestujte, zda všechny komponenty drží na svém místě. Pokud je vše v pořádku, můžete dílo pověsit na zeď. V opačném případě znovu nalepte odchlípnuté kousky na své místo. 
Pinterest
Pinterest
Pinterest

Údržba mechových obrazů

Mechové dekorace nepotřebují světlo. Vystavení přímému slunci může dokonce způsobit změnu barvy mechu. Stejně tak stabilizovaný mech nepotřebuje vodu. Dokonce je žádoucí zamezit styku s vodou. Aby mechový obraz vypadal stále dobře, je třeba zajistit v místnosti teplotu v rozmezí 5–30 stupňů a vlhkost nad 50 %. Což není vůbec složité, protože to jsou podmínky, které panují v téměř každém interiéru. V případě, že by vlhkost v místnosti klesla pod zmíněných 50 %, mech bude usychat a ztrácet barvu.

Obraz či stěnu také stačí jednou za čas zbavit usazeného prachu. Můžete to udělat prachovkou, lehce navlhčeným hadříkem, fénem s vlahým vzduchem nebo vysavačem nastaveným na zpětný chod.

Autor článku