20 tipů, jak ušetřit za elektřinu. Neplaťte víc, než musíte

Dana Halušková
Publikace: 05.11.2021

Vyúčtování elektřiny už někdy nemile překvapilo asi každého z nás. Dobrou zprávou ale je, že stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel a už nikdy nebudete muset tolik doplácet. Prozradíme vám, jak ušetřit při používání spotřebičů, vytápění domu či bytu a proč si dát pozor na pohotovostní režim nebo třeba zapojené nabíječky.

1. Všechno začíná u dodavatele

Pokud jste se doteď nezajímali, od koho elektrickou energii odebíráte, možná je čas na změnu. Dodavatelů elektřiny je na našem trhu spousta a každému vyhovuje jiný, ať už je to kvůli nízké nebo vysoké spotřebě, případně různým cenám za kWh během dne. I dnes velmi populárnější zelená energie se u jednotlivých poskytovatelů cenově liší.

2. Zkontrolujte jistič

Dalším krokem by měla být kontrola hlavního jističe. Nejde jen o to, aby správně fungoval. Je také potřeba mít správnou hodnotu jističe, která počítá s vaším instalovaným příkonem. Čím vyšší hodnota hlavního jističe, tím vyšší měsíční poplatek.

3. Úsporné LED osvětlení se vyplatí hned několikrát

LED svítidla se stala v poslední době velkým trendem, protože nabízejí mnoho výhod. Nejenže šetří energii, ale také jsou bezpečnější a mají delší životnost než ta klasická. Vyšší počáteční investice se vám tedy mnohonásobně vrátí.

4. Ceny se v průběhu dne mohou lišit

Uspořit můžete i tak, že si budete hlídat, kdy u vás doma platí nízký tarif. Díky tomu platíte několik hodin denně za elektřinu méně. Nárok na tento tarif máte v případě, že vlastníte elektrokotel, bojler, přímotop či tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti.

5. Spotřebiče vybírejte v energetické třídě A+++

Další možností, jak ušetřit na elektřině, je samotný nákup úsporného spotřebiče. Vždy tedy sledujte symboly energetické náročnosti a vybírejte ty nejšetrnější. Cenový rozdíl téměř nepoznáte, ale jejich používání se vám časem vyplatí.

6. Nabíječky vytahujte ze zásuvek

Zdá se, že dnešní nabíječky mohou zůstávat v zásuvce, i když zrovna nic nenabíjí. Opak je ale pravdou. Na první pohled to sice nepoznáte, nejsou horké, nejiskří, ale minimální množství energie odebírají.

7. Někdy stačí menší spotřebiče, jindy úsporné programy

Bydlíte jen ve dvou? Nebo jste dokonce single? Pak určitě nepotřebujete pračku nebo myčku s velikostí pro čtyřčlennou rodinu. Podívejte se po malých spotřebičích, které mají logicky i nižší spotřebu. Možná jich není tolik, ale z nabídky na internetu si určitě vyberete. U lepších spotřebičů, zejména praček, si dnes můžete nastavit, zda využijete celou kapacitu, nebo jen půlku, podle toho pak využijete i méně elektřiny nebo vody.

8. Přístroje vypínejte, a to i ze zásuvky

Většina spotřebičů zůstává i po jejich vypnutí v pohotovostním režimu. Tudíž neustále spotřebovávají elektřinu. Tato zařízení se proto vyplatí vypínat síťovým vypínačem. Nebo můžete vaši televizi, notebook, kávovar či rychlovarnou konvici vždy ze zásuvky vytáhnout. Samozřejmě v případě, že ji nezapínáte každých 5 minut, pak by to smysl nedávalo.

9. Zhasínat byste měli, ale s rozmyslem

Pro zhasínání platí podobná pravidla jako pro vypínání z přívodu elektrického proudu. Pokud víte, že do místnosti během chvilky znovu půjdete, zhasínání je zbytečné. Kvůli půl hodině už ale světlo raději vypněte.

10. Topíte na elektřinu? Nenastavujte moc vysokou teplotu

Pobyt v přetopených místnostech s vysušeným vzduchem nejhůře snáší alergici a astmatici. Pravdou ale je, že nesvědčí vůbec nikomu. Kromě toho vás každý stupeň navíc bude stát nemalé peníze. S dnešními moderními termostaty také doporučujeme snižovat teplotu na noc nebo přímo v ložnici a naopak ji zvýšit třeba v době po sprše. Zatímco na spaní stačí i 17 °C, při sezení u televize vám bude příjemně, když v místnosti nastavíte teplotu na 22 až 23 °C.

Unsplash

11. Odvzdušněte radiátory

Topíte naplno, ale v místnosti je stále zima? Pak máte nejspíš zavzdušněné radiátory, což znamená, že se v nich tvoří vzduchové bubliny a ohřátá voda neproudí správně. V našem článku vám poradíme, jak odvzdušnit radiátor i na co si dát pozor.

12. Zkuste úsporné praní

Pračky mají podle pracího programu nastavenou určitou teplotu a počet otáček. Vše si ale ještě můžete ručně upravit. Jakmile tedy nepůjde o silně znečištěné nebo propocené oblečení, bude vám stačit prací program na 30 °C a 900 otáček. Oblečení vám díky tomu navíc i déle vydrží.

13. Menší lampy se vám vyplatí

Zní to jako banalita, ale pokud jste doma sami, můžete si rozsvítit jen stolní LED stolní lampičku nebo zářivku u kuchyňské linky. Záleží, jaké činnosti se zrovna věnujete. Vždy ale není potřeba používat velké centrální osvětlení. A pozor, nezapomínejte ani na časté utírání prachu z povrchu svítidel. Pohlcuje totiž až pětinu jejich světelných paprsků.

14. Režim spánku a notebooky místo stolních PC

Na televizi i na počítači se dá automaticky nastavit spánkový režim. Právě ten vám pomůže ušetřit drahocenné peníze, když usnete nebo si potřebujete odskočit. Obecně také platí, že notebooky jsou celkově úspornější než stolní počítače.

15. Vařte a ohřívejte levněji

Než začnete přemýšlet, jestli si nepořídit plynový sporák, zkuste hledat i jednodušší řešení. Třeba obyčejné pokličky zajistí, že při vaření spotřebujete až třikrát méně elektřiny. Pak už stačí jen dát si pozor na to, aby hrnce hezky pasovaly na danou plotýnku. Pokud je hodně rozpálená, klidně ji vypněte předem a pokrm dovařte na zbytkovém teple.

16. O spotřebiče je potřeba se starat

Pravidelné čištění a revize odborníkem mohou prodloužit životnost vašich spotřebičů o dlouhé roky. Mnohdy přitom zvládnete údržbu sami, jako například u lednice a mrazáku. Díky důkladnému odmrazování budou mít o desítky procent nižší spotřebu a ještě vám déle vydrží.

17. Lednici ani myčku nepřeplňujte

Není potřeba to přehánět se zásobami a mít ledničku naplněnou k prasknutí. Zkrátí se tím její životnost a vám se zvednou účty za energie. A podobné je to i s myčkou nádobí, která kromě elektřiny navíc spotřebuje i větší množství vody.

18. Nebojte se používat mikrovlnnou troubu

Moderní řešení bývají i šetrná a ekologická. O mikrovlnce to platí beze zbytku. Pokrmy v ní ohřejete nejen mnohem rychleji, ale také úsporněji než v klasické troubě. Pletí to zejména pro jídla do 0,5 kg.

19. Vodu raději ohřívejte v rychlovarné konvici

Zkoušeli jste už někdy připravit vodu na těstoviny nebo brambory v rychlovarné konvici? Nejspíš jste chtěli ušetřit čas, ale teď už budete vědět, že je to i finančně výhodnější. Pak už stačí jen myslet na zakrytí hrnce správnou pokličkou.

20. Venku můžete využít solární osvětlení

Solární světla nabíjená pomocí slunečních paprsků jsou praktická i dekorativní, tak proč toho nevyužít. Svícení je zdarma, a navíc bez nutnosti rozsvěcování a zhasínání. Podle toho, na jakém místě v ČR žijete a jak velkou máte zahradu, můžete ušetřit stovky až tisíce korun měsíčně. Vybrat si můžete solární lampy pro nasvícení vstupu do domu či příjezdové cesty.

Autor článku

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“