Zónový úklid: chytrý postup, který vám zajistí volné víkendy
Už vás nebaví trávit každý volný víkend uklízením? Změňte to! Seznámíme vás se zónovým úklidem, díky kterému si byt rozdělíte na zóny, z nichž každé věnujete jen třicet minut v jeden den v týdnu. Tím získáte více času na sebe i svou rodinu. Lákavá představa, že? Tak si pojďme říct více.
Co se v článku dozvíte?
Zónový úklid domácnosti: principy, výhody a nevýhody
Zónový úklid a úklid podle Marie Kondo jsou dvě odlišné věci, které spolu však úzce souvisejí. Především tak, že vás naučí, jak se zbavit nepotřebných věcí a organizovat a uklízet efektivněji. Výsledek je rozhodně lákavý: čistý byt, ve kterém se cítíte příjemně a zároveň méně času stráveného uklízením.
Co znamená zónový úklid
Princip je naprosto jednoduchý: byt si rozdělte do zón a stanovte si, co je ve které potřeba uklidit. Každý den pak ukliďte pouze daný úsek. Rozdělení plánujete tak, aby vám každá zóna nezabrala více než 30 minut.
Výhody a nevýhody zónového úklidu
Rozdělením bytu na zóny, které průběžně uklízíte, docílíte toho, že váš byt bude stále čistý a uklizený. Jakmile si vytvoříte systém a zónový úklid se stane rutinou, proces uklízení se zrychlí – než si stihnete uvědomit, že uklízíte, budete mít hotovo. A dost možná vás úklid začne i bavit. Jedno víme zcela jistě, volné víkendy vás budou bavit zcela určitě – což je jeden z hlavních benefitů, které vám zónový úklid domácnosti dá.
Zónový úklid ovšem nemusí vyhovovat každému. Pokud přijdete pozdě večer unavení z práce, je jasné, že na úklid, byť i krátký, nebudete mít náladu a dáte přednost jednorázovému úklidu o víkendu. Nebo se vám prostě nechce uklízet každý den – ale můžete to zkusit změnit, třeba za pomoci mobilních aplikací uvedených na konci článku. Možná budete mile překvapeni, jak skvělé je uklízet každý den.
Zónový úklid domácnosti: jak začít a jak si rozdělit zóny
Než se vrhnete do samotného zónového úklidu, připravte se na něj, vše pak bude daleko jednodušší.
- Vyházejte vše nepotřebné a zorganizujte domácnost – zde přichází ke slovu úklid podle Marie Kondo.
- Rozdělte si byt na zóny a naplánujte, co který den budete uklízet.
- Udělejte si v uklízení systém, například od jedné stěny k druhé. Vytírání a vysávání nechte vždy na konec.
Jak si zorganizovat úklid den po dni
Plán zónového úklidu si každý z nás stanoví dle sebe, respektive podle velikosti bytu a toho, co je potřeba každý den udělat. Například:
- Pondělí, kuchyň a jídelna: Co se nestihlo uklidit během víkendového vaření, např. umýt sporák a dřez, otřít dvířka skříněk a trouby, utřít prach z polic, srovnat a do skříněk a polic vrátit vše, co je venku, vyhodit odpadky, protřídit potraviny v lednici a srovnat je, otřít lednici.
- Úterý, ložnice: Vyvětrat peřiny a polštáře (převlékání stačí jednou za 14 dní – pokud se příliš nepotíte), utřít prach a vysát, srovnat oblečení v prádelníku a šatní skříni.
- Středa, dětský pokoj: Utřít prach, vysát koberce, vyvětrat peřiny a polštáře. Úklid rozházených hraček jednou za týden nejspíš nebude stačit, takže mu věnujte 10 minut každý večer. Zapojit můžete i děti.
- Čtvrtek, koupelna, záchod a vstupní chodba: Umýt sanitární zařízení, vyleštit zrcadla, utřít prach, vyměnit ručníky a předložky, srovnat věci na poličkách. Jednou za 14 dní umýt kachličky a pračku. Při změně období roztřídit bundy, kabáty a boty a ty nepotřebné uklidit do skříně.
- Pátek, obývací pokoj: Srovnat věci na poličkách, utřít prach, vyleštit skleněné plochy, otřít lampičky, vyklepat polštářky, přehozy, koberečky a koberce. Jednou za 14 dní vyprat potahy polštářků, přehozy apod.
- Sobota: Vysátí a vytření všech podlahových ploch a koberců.
I když děláte zónový úklid, nezapomeňte k němu ještě navíc každý večer uklidit místa, kde se přes den nashromáždilo více věcí, například oblečení rozložené na židlích. Je známo, že čím větší nepořádek, tím méně se chce uklízet. Budete-li byt udržovat uklizený průběžně, bude se vám nejen lépe žít, ale také se snadněji donutíte k úklidu.
A co velký úklid?
Ano, zónový úklid nevyřeší odtahování skříní za účelem úklidu prachu za nimi, mytí oken a další větší úkoly. I velký úklid se ale dá dělat zónově – v delších intervalech než při běžném zónovém úklidu. Například velký úklid kuchyně uděláte v lednu, koupelně se budete důkladněji věnovat v únoru, obýváku v březnu, ložnici v dubnu...
Úklid podle Marie Kondo: zbavte se všeho nepotřebného
Marie Kondo: žena, která strhla svět. Čím? Drobná Japonka učí lidi, jak lépe organizovat domácnost. V zásadě jde o 3 jednoduché principy:
- Třídit a vyhazovat: Kdy jste naposledy probrali šatníky a skříně? Teď je ten správný čas. Vyházejte oblečení, u kterého ani nevíte, kdy jste naposledy vzali na sebe (můžete ho třeba věnovat na charitu), téměř prázdné lahvičky s kosmetikou, které leží netknuté na poličce od té doby, co je nahradily nové, roztřiďte papíry a dokumenty – 10 let staré účtenky už jsou nejspíš k ničemu. Řiďte se pocity a pokud máte k nějaké věci silnou citovou vazbu, nevyhazujte ji, zároveň ale nelpěte na každé maličkosti ležící na dně zaprášené krabice.
- Organizovat: Určete každé věci pevné místo, rychleji ji najdete i uklidíte. Roztřiďte a uložte věci do boxů, budou vypadat lépe a manipulace s nimi bude při uklízení jednodušší. Třiďte dle velikosti, účelu předmětů a četnosti jejich použití. Pro lepší přehlednost jsou skvělé průhledné boxy. Věci do zásuvek skládejte vertikálně a už nebudete ztrácet čas hledáním oblíbeného trička.
- Nehromadit: Úspěšně jste splnili první dva kroky – skvělé. Nyní zapracujte na tom, abyste tento stav udrželi. Nekupujte neuváženě zbytečnosti, každá věc musí mít nějakou funkci, fotky, knihy a další dokumenty uchovávejte v elektronické podobě a tiskněte jen ty nejnutnější, z dovolených nevozte suvenýry, na které se stejně jen práší.
Spoustu dalších tipů a zajímavých videí můžete najít na YouTube kanále Marie Kondo nebo si stáhnout mobilní aplikaci KonMari.
Pomocníci, které si pořídit pro snadný zónový úklid
Čistící prostředky určitě máte, jak je ale přenášíte? Pokud jste až doteď nosili každou láhev a hadřík zvlášť, což vám bralo cenný čas, pořiďte si košík na čistící prostředky. Kromě toho, že je snadněji přemístíte a budou vždy po ruce, budete mít také něco hezkého, co vám zvedne náladu během úklidu.
Další pomocníci jsou čistě organizační. Máte rádi barevné diáře a „úkolovníky“? Udělejte si nástěnku s rozvrhem týdenního úklidu zón. Jakmile nebudete muset přemýšlet nad tím, kde začít a co dělat, celý proces úklidu se zefektivní a zrychlí. Fandíte spíše moderním technologiím? Zónový úklid můžete plánovat v mobilních aplikacích: Spotless, Tody, Clean My House, Our Home, Cleaning Checklist, Home routines nebo House Cleaning List.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“