Naučte se, jak vyčistit látkovou nebo koženou sedačku a prodlužte její životnost
Sedací souprava patří mezi nejnamáhanější vybavení domácnosti. Slouží nám na odpočinek, spánek pro návštěvy a je součástí oslav i dětských her. Pokud máte ještě navíc domácí mazlíčky, nevyhne se jí ani pořádná nálož chlupů a nezřídka také moči a dalších nečistot. Sedačka zkrátka dostává ve většině domácností pořádně zabrat. Pravidelná údržba je tak nezbytností a my vám poradíme, jak na ni.
Co se v článku dozvíte?
Zjednodušte si úklid výběrem vhodné sedačky
Na to, jak vyčistit sedačku, byste měli myslet již při jejím nákupu – výběr vhodného materiálu sedací soupravy vám v budoucnu může ušetřit spoustu starostí. Zvažte, jak ji budete používat: Máte děti? Domácí mazlíčky? Děláte časté oslavy a posezení s přáteli? Dle toho pak zvolte materiál, například z kožené sedačky snáze odstraníte chlupy. U látkových sedaček je zase důležitá otěruvzdornost a stálobarevnost, některé látky také obsahují příměsi, jež činí textilii vodoodpudivou či antibakteriální. Víte-li, že vaše sedačka bude hodně namáhaná, zvolte snímatelný potah, který lze odnést do čistírny.
Pravidelná údržba je základem dlouhé životnosti
Jak už jsme zmínili v úvodu, sedačka patří k nejnamáhanějšímu vybavení domácnosti, a proto byste ji měli věnovat důkladnou péči. A nejde pouze o vzhled. Sedací souprava, především ta látková, je dokonalou živnou půdou pro bakterie, mikroby a roztoče, které škodí našemu zdraví. Rozhodně byste ji tak měli čistit pravidelně a nikoli až v případě nehod. A jak vyčistit látkovou sedačku nebo sedačku z kůže či eko kůže?
Jak vyčistit látkovou sedačku
Látkové sedačky patří k nejoblíbenějším, a to především proto, že vytvářejí útulnější pocit než ty kožené. Jejich čištění je však náročnější, což vědí i výrobci, kteří stále přicházejí s novinkami, které mají usnadnit úklid a prodloužit životnost sedačky. Naprosto bezúdržbovou textilii ale nevymyslel ještě nikdo, a tak je na vás, abyste své sedačce věnovali pravidelnou péči.
Základní rady k údržbě a prodloužení životnosti látkové sedačky
- Sedačku alespoň 1× za týden vysajte hubicí bez kartáče. Pozornost věnujte škvírám i zadní straně.
- Na čištění nepoužívejte hrubé kartáče.
- Nepoužívejte ani barevné houbičky, mohou zanechávat skvrny.
- Pokud na sedačku něco vylijete, tekutinu okamžitě odsajte – přiložením čistých (bílých) klasických či papírových utěrek. Nikdy ji netřete, nečistoty by se dostaly do vnitřku vláken a jejich odstranění by pak bylo daleko náročnější.
- Vybírejte přípravky určené speciálně na látkové sedačky.
- Chystáte-li se použít nový přípravek, zkuste ho nejprve v místě, které není vidět (např. záda sedačky).
- Je-li znečištění většího rozsahu a vy si nejste jistí, čím skrvnu vyčistit, poraďte se s výrobcem nebo se obraťte na profesionální specializovanou čistírnu.
Kromě nečistot působí na sedačku také sluneční záření. I když zvolíte látku s vysokým stupněm stálobarevnosti, vyplatí se používat žaluzie, závěsy nebo markýzy. Oboustranné polštářky pravidelně obracejte, opotřebení a vyblednutí pak bude rovnoměrné a nebude tak nápadné.
Co budete potřebovat
- Dvě jemné utěrky z mikrovlákna.
- Čistící prostředek vhodný na látkové sedačky.
- Kyblík s vodou.
Postup čištění
- Sedačku nejprve důkladně vysajte (hubicí bez kartáče, nezapomeňte na škvíry).
- Poté ji lehce navlhčete a jemně otírejte utěrkou s čistícím prostředkem. Nikdy netlačte, nedřete a nelejte čistící prostředek přímo na sedačku.
- Postupujte od švu ke švu a čistěte vždy celou plochu, nikoli pouze znečištěná místa. Mohlo by dojít ke vzniku fleků nebo nepravidelnému vyšisování.
- Na závěr sedačku otřete utěrkou namočenou v čisté vodě.
- Nesnažte se ji otřít na „jeden zátah“. Utěrku pravidelně máchejte a vodu několikrát vyměňte, aby byla stále čistá.
Náš tip:
Chcete-li vaši sedačku chránit před nehodami a ušpiněním, je možné na ni použít impregnaci, která brání vsáknutí tekutin, mastnotě a nečistotám po dobu 6 až 12 měsíců v závislosti na četnosti používání a konkrétní impregnaci.
Jak vyčistit koženou sedačku
Co se kožených sedaček týče, záleží nejen na materiálu, ale také na způsobu zpracování kůže. Nejběžnější je hladká kůže, broušená kůže a anilinová kůže.
Jak vyčistit sedačku z hladké kůže
Co budete potřebovat
- Čistící prostředek na sedačky z hladké kůže (pH neutrální, ve spreji nebo pěnový).
- Dvě jemné utěrky z mikrovlákna ve světlé barvě, nepoužívejte houbičky na nádobí.
- Kyblík s vodou.
- Impregnační prostředek na sedačky z hladké kůže.
Postup čištění
- Sedačku nejprve důkladně vysajte (hubicí bez kartáče, nezapomeňte na škvíry).
- Čistící prostředek naneste na utěrku (nikdy ne přímo na sedačku) a jemnými krouživými pohyby rozetřete, netlačte a nedřete.
- Nechte působit dle návodu a poté otřete čistým vlhkým hadříkem.
- Stejně jako u látkové sedačky se ji nesnažte otřít na „jeden zátah“. Hadřík pravidelně máchejte a vodu několikrát vyměňte, aby byla stále čistá.
- Čištění provádějte postupně po malých plochách (záda, područka, sedák, opěradlo atd.), aby přípravek na sedačce nezaschl až příliš.
- Na závěr sedačku naimpregnujte vhodným prostředkem a pokud je třeba, utřete do sucha (dle návodu na impregnaci).
Jak vyčistit sedačku z broušené kůže
Co budete potřebovat
Pro broušené kůže se používá souhrnné označení semiš. Dle způsobu broušení se dále dělí na velur (broušení po rubu, hrubší povrch) a nubuk (broušení po líci, sametově jemný povrch). U všech produktů z broušené kůže je zásadní jedna věc: při čištění se nikdy nepoužívá voda. Ta by, vzhledem k pórovitosti povrchu, vytvořila mapy, snížila účinnost čištění a poškodila sedačku.
- Čistící prostředek na sedačky z broušené kůže.
- Speciální gumový kartáč/guma/brusný polštářek na broušenou kůži.
- Impregnační prostředek na ochranu proti vyblednutí a vysušení.
- Impregnační prostředek na ochranu proti vodě.
Postup čištění
- Sedačku nejprve důkladně vysajte (hubicí bez kartáče, nezapomeňte na škvíry).
- Naneste čistící přípravek na gumový kartáček a odstraňte veškeré nečistoty – velice jemně a bez dření.
- Po vyčištění naneste impregnaci proti vyblednutí a vysušení. Novou sedačku byste měli naimpregnovat nejpozději do jednoho roku, dále pak 2 až 4× ročně.
- Na závěr se nanáší impregnace odpuzující vodu – není nezbytně nutná, ale rozhodně ji doporučujeme používat, a to jednou za 3 až 6 měsíců.
- Obě impregnace jsou nejlepší ve spreji – nanášení je rovnoměrnější.
Jak vyčistit sedačku z anilinové kůže
Anilinová kůže je kůže probarvená rozpustnými průhlednými barvivy, která zachovávají vzhled kůže a zároveň chrání její povrch. Je velmi kvalitní, vzácná a tudíž drahá, zároveň také náchylnější na skvrny a světlo. Postup čištění je téměř stejný jako u broušené kůže, liší se pouze ve třech věcech:
- Můžete ji otírat lehce navlhčeným hadříkem a to nejen při hloubkovém čištění, ale také pravidelně, nejlépe 1× týdně. Kůže tím získá potřebnou vláhu.
- K čištění používejte destilovanou vodu, která nezanechává vápníkové mapy.
- Při čištění musíte být obzvláště opatrní, netlačit ani nedřít, abyste neporušili svrchní ochrannou vrstvu.
Jak vyčistit sedačku z eko-kůže či koženky
Pravidelná údržba sedačky z eko-kůže je poměrně jednoduchá: vysajete ji a otřete vlhkým hadříkem. Důkladné hloubkové čištění je pak stejné jako u sedaček z hladké kůže, jediný rozdíl je v tom, že je nutné používat přípravky určené na eko-kůži.
Pokud sedačku pravidelně ošetřujete, důkladnější čištění stačí provést 1 až 2× ročně. Výjimkou jsou skvrny od červeného vína, inkoustu nebo oblečení (hlavně džínů), které byste měli odstranit hned.
Agresivní skvrny a jak na ně
Pro čištění od agresivních látek, jako je červené víno, zvratky nebo moč, platí tři hlavní zásady:
- Reagujte okamžitě a nečekejte, až zaschnou.
- Nepoužívejte teplou vodu.
- Nedrhněte povrch.
Máte-li koženou či koženkovou sedačku, jste ve výhodě – nic se nevsákne a povrch stačí pouze otřít. Na látkovou sedačku lze použít chemické přípravky na odstraňování skvrn nebo vyzkoušet babské rady, tzn. použít prostředky, které máte běžně doma:
- Kyselina citronová: Skvělá na počmárání pastelkami, propiskami nebo fixami. Rozmíchejte ji ve vodě, vetřete do skvrny, nechte působit a pak omyjte čistým hadříkem.
- Ocet: Univerzální na všechny skvrny. Smíchejte s vodou v poměru 1:1, ošetřete, nechte uschnout a na závěr dočistěte čistým vlhkým hadříkem.
- Jedlá soda: Pohlcuje na pachy, takže je ideální na kočičí moč. Nasypte na postižené místo, jemně vmasírujte, nechte působit (až několik hodin) a poté vysajte.
- Žlučové mýdlo: Univerzální na všechny skvrny. Vetřete do skvrny, nechte působit dle potřeby, očistěte čistým vlhkým hadříkem a nechte uschnout.
Pokud si nejste jistí, zda některý z výše uvedených přípravků sedačce neuškodí, zkuste ho nejdříve na místě, které není vidět.
Kdy přichází na řadu strojové čištění
Strojové čištění se provádí na sucho nebo na mokro a je velice efektivní. Zvládne odstranit zaschlé nečistoty, zbavit sedačku roztočů, bakterií a mikrobů a oživit její barvu, a to i u velice zašlých látek. Pokud byste si chtěli tepovač pořídit, vsaďte na značku Kärcher. Jelikož však takové čištění nebudete potřebovat denně, vyplatí se spíše zapůjčení nebo rovnou čištění s odbornou firmou.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“