Jak vyzrát na vrzající postel? Řešením může být mýdlo nebo vosk
Existuje jen málo věcí, které jsou více frustrující než zvuk skřípání. Tak jako vytrvalý tikot hodin se i vrzání může stát důvodem, proč v noci nemůžete spát nebo proč se budíte podráždění. Dnes vás seznámíme s nejčastějšími příčinami vrzání postele a poradíme, jak je odstranit.
Co se v článku dozvíte?
Proč vrže postel?
Vrzání postele pochází obvykle z opotřebení. Objevit se však může i u nově zakoupené postele. Jak je to možné? Každá postel se prodává v rozloženém stavu a když ji pak doma sestavíte, mohou se po nějaké době uvolnit šrouby. Proto je nutné je po nějaké době od zakoupení znovu dotáhnout. Jestliže vrzání stále přetrvává, na vině bude pravděpodobně jiný problém.
1. Vrzající matrace
Jednou z možností, proč vrže postel, může být také matrace. To zjistíte tak, že zatlačíte do různých částí matrace a začnete s ní pohybovat po posteli, dokud nezjistíte, o jakou vrzající část se jedná. Tento problém nastává zejména tehdy, když spíte na pružinové matraci. Častou příčinou vrzání bývá totiž vnitřní pružina. Ta se ale nedá snadno vyměnit, proto je to znak toho, že pravděpodobně potřebujete novou matraci.
2. Vrzající rošt
Pokud nejsou viníkem vrzání postele šrouby ani matrace, zkuste zda neskřípe rošt. Levnější laťkové rošty, které jsou osazené prkénky a sešité k sobě textilní páskou, se pod matrací často hýbají, protože na bočnicích nejsou trvale zafixované. Když se tedy při spánku zavrtíte, prkénka se mohou hýbat po podložce a to je přesně ten důvod, proč vržou rošty.
Rošt s pevným rámem, na který jsou našroubována prkénka, bývá často vyroben z měkkého smrku či borovice. U takových materiálů je pravděpodobné, že se šrouby povytáhnou z rámu a prkna se uvolní.
Lamelové rošty bývají osazené v bederní oblasti umělohmotnými posuvnými jezdci. Může se stát, že se k sobě jezdci po čase přiblíží a navzájem o sebe dřou. Zkontrolujte je tedy a případně je rozmístěte opět od sebe. U starších a delších dobu používaných roštů je možné, že vrzají také patky lamel. V tomto případě tedy stačí konce lamel, které se strkají do pogumovaných nebo plastových patek, potřít mýdlem. Možná dokonce narazíte na prasklou patku. V tom případě je nutné ji vyměnit za novou.
Další častou příčinou vrzání je vzájemné tření dřevěných částí roštu a rámu postele. Zamezit tomu můžete tak, že místa, která o sebe dřou, podlepíte měkkou kobercovou páskou.
3. Úložný prostor
Pozor byste si měli dát i na úložný prostor pod postelí. I ten může být příčinou nepříjemného vrzání. Úložné prostory totiž lidé často přeplňují nebo do nich ukládají věci, na které není uzpůsobený. Prostor pod postelí je vhodný zejména na uložení lehkých lůžkovin. Pokud tedy pod postelí skladujete těžké věci, zkuste pro ně najít vhodnější místo.
Jak opravit vrzající postel?
Určili jste už příčinu vrzající postele? Gratulujeme! Teď je ale na čase, pustit se do odstranění nežádoucího zvuku.
1. Matraci otočte
Vrzající matrace je sice často známkou toho, že je čas pořídit si novou, ale v nouzi můžete zkusit matraci otočit nebo převrátit. Matraci byste měli otáčet každé tři měsíce, a to bez ohledu na to, zda vrže. Pokud jste matraci otočili, ale stále se s vrzáním potýkáte, můžete zkusit pod matraci umístit tenký kus překližky, který základnu zpevní a vrzání se tím na nějaký čas omezí.
2. Dotáhněte rohové spoje
Rohové spoje, které drží rám postele u sebe, povolte a mezery promažte voskem, svíčkou nebo silikonovým olejem ve spreji. Poté k sobě postel znovu pevně dotáhněte. Tím odstraníte vzniklou mezeru, ve které o sebe mohou kusy dřeva drhnout a vrzat.
3. Promažte rám postele a rošt
Jednou z příčin vrzání je rošt, který se pohybuje po rámu postele. Proto promažte opět voskem či olejem všechny plochy, kde se rošt dotýká rámu postele nebo je podlepte měkkou páskou. Nejčastěji dře rošt o rám na podpěrách u bočnic a u dvoulůžek v místě středové výztuhy.
4. Promažte třecí plochy roštu
Pokud máte na posteli polohovací lamelové rošty nebo rošty s nastavitelnou tuhostí, může být vrzání způsobené třením ploch v roštu. Promažte tedy opět dobře místa, kde se dvě plochy dotýkají nebo při polohování potkávají. Rošty s nastavitelnou tuhostí promažte mezi dvěma lamelami, které u sebe drží pomocí plastového jezdce. Když se totiž lamely prohýbají, dochází k jejich vzájemnému tření, které způsobuje vrzání.
5. Vyrovnejte pátou nohu
Některé druhy dvoulůžkových postelí mají pátou nohu umístěnou ve středu postele. Vrzání může způsobovat i její uvolnění. Je tedy důležité, aby noha byla vždy ve správné poloze.
6. Vyrovnejte postel
Pokud jste stále nenašli viníka vrzající postele, možná si budete muset trochu rozšířit rozhled. Vrzání může způsobit i nerovná podlaha. S tím ale bohužel nic neuděláte, pokud se nechcete pouštět do rekonstrukce podlahy. Jak tedy vyrovnat postel? Chcete-li snížit frustrující vrzání, je potřeba postel podložit. Použít můžete kus látky, molitan nebo filcovou podložku.