Jak vyrobit solární panel na ohřev vody a ušetřit rodinný rozpočet?

Lenka Gazdová
Publikace: 23.06.2022

V době neustále rostoucích cen a zvyšujících se životních nákladů není divu, že stále více lidí hledá způsoby, jak ušetřit. Jednou z možností je solární panel na ohřev vody, který využívá sluneční energii, jež je k dispozici pro každého zdarma. Instalaci můžete svěřit firmě, nebo si vyrobit solární panel na ohřev vody svépomocí z běžně dostupných materiálů.

Jaký je rozdíl mezi solárním panelem a fotovoltaikou?

Solární termické a fotovoltaické panely se často zaměňují, společné mají však jen to, že využívají sluneční energii a umisťují se na střechy budov či do terénu. Způsob, jakým fungují, je však odlišný – solární termický panel přeměňuje sluneční energii na teplo, fotovoltaický na elektřinu. Každý tedy slouží k jinému účelu a není možné je vzájemně nahradit. Mohou se však skvěle doplňovat.

Jak funguje solární panel a kam ho umístit?

Již víme, že solární termický panel přeměňuje sluneční energii na teplo. A jak to přesně funguje? Termální kolektory absorbují sluneční záření a předávají ho médiu, kterým je obvykle roztok vody a glykolu. Teplonosná kapalina z kolektoru pak ohřívá vodu v zásobníku.

Solární termický panel funguje nejlépe, když je umístěný na jih, jihozápad nebo jihovýchod. Čistě západní nebo východní střechu lze také použít, je však třeba počítat se ztrátou výkonu kolem 20 %. Ideální sklon střechy, na kterou lze přímo umístit solární panel, je 15°. V případě menšího sklonu je vhodné panel přizvednout. 

Solární termický panel ale nemusí být pouze na střeše. Můžete ho umístit také na konstrukci na pozemek nebo, jedná-li se o menší systém, který má být variabilní, na pojízdný vozík.

Solární panel na ohřev vody svépomocí versus s firmou

Přemýšlíte, že byste si solární termický panel instalovali či od základu vyrobili sami? Pak je třeba vědět jednu zásadní věc. Vlastní výrobou můžete ušetřit za práci někoho jiného, na druhou stranu ale přijdete o možnost využití státních dotací, o něž lze žádat pouze v případě, kdy je solární systém instalován odbornou firmou. Výše státní dotace z programu Nová zelená úsporám je 45 000 – 60 000 Kč, což není rozhodně zanedbatelná částka. 

Jedná-li se navíc o větší a složitější systém, mohli byste si neodbornou montáží způsobit řadu potíží, za jejichž nápravu budete muset ve finále tak jako tak zaplatit.

Před výrobou solárního panelu svépomocí tedy vždy pečlivě zvažte své technické schopnosti a znalosti, způsob využití i další možné alternativy výroby.

Jak vyrobit solární panel na ohřev vody?

Rozhodnete-li se solární termický panel, potažmo celý systém, vyrobit sami, máte tři různé možnosti:

Výroba panelu od základu

Zahrnuje nákup jednotlivých modulů, jejich propojení, připevnění na podkladovou desku, umístění do ochranného boxu a napojení na výměník a teplovodní systém. Jedná se o náročnější proces vhodný především pro ty, kteří jsou technicky zdatní.

Instalace připravených desek

Znamená nákup kompletního panelu s příslušenstvím a jeho zapojení. I zde je zapotřebí mít technické znalosti a vědět, jak panely namontovat a připojit. Pozor si dejte na levné nekvalitní panely nižší kvality s kratší životností.

Alternativy z běžně dostupných materiálů

Chcete maximálně ušetřit, jste zruční a rádi vyrábíte a kutíte? Pak se můžete pustit do výroby vlastního solárního panelu z běžně dostupných materiálů – tipů a návodů, jak vyrobit solární panel na ohřev vody, existuje opravdu mnoho. Zkusit můžete třeba:

Solární panel z plechovek 

Plechovky od nápojů nemusí skončit na skládce, ale můžete je zrecyklovat a vyrobit z nich solární panel. Pomůžete nejen sobě, ale i životnímu prostředí. Využít lze i plastové lahve, ty však nevodí tak dobře jako plechovky, takže výhřevnost bude nižší. Pro zvýšení efektu výhřevnosti a lepší estetický dojem můžete plechovky natřít černou barvou.

zdroj: Pinterest

Solární panel z hadic 

Hadice seženete v jakémkoli hobby marketu. Pak je stačí jen smotat, připevnit na podkladovou desku, zakrýt, případně natřít na černo a můžete se těšit na teplou vodu. Jelikož jsou hadice poměrně skladné, lze jich smotat pěkných pár metrů, čímž si zajistíte poměrně slušný přísun teplé vody.

zdroj: Pinterest

Solární panel z flexi potrubí

Hliníkové flexi potrubí je dalším materiálem, který skvěle absorbuje a vede teplo, navíc se s ním velice dobře pracuje. Nevýhodou je však poněkud horší estetický dojem.

zdroj: Pinterest

Solární panel ze staré lednice

Přesněji řečeno z měděné mřížky ze zadní části lednice v kombinaci s alobalem, starým oknem, gumovou podložkou (třeba ze staré rohožky) a potrubím. Zrecyklujete tak hned několik nepotřebných věcí najednou a ušetříte tak své peníze i životní prostředí. 

zdroj: Pinterest

Jednoduchý solární ohřev bazénu

Tento způsob výhřevu vody v bazénu zvládnou i ti, kteří jsou technikou nepolíbení – a může se jednat také o zábavný způsob, jak dětem vysvětlit základní fyzické jevy. Stačit vám k tomu bude černá igelitová plachta, kterou upevníte na obruč a položíte na hladinu.

zdroj: Pinterest

Solární panel na ohřev vody: nejčastější otázky a odpovědi

Funguje solární panel na ohřev vody i bez slunečního svitu?

Solární panel na ohřev vody potřebuje sluneční záření, takže pro zimní období, kdy je světla méně, je třeba mít záložní řešení ohřevu vody v domácnosti.

Jak velký solární panel potřebuji pro čtyřčlennou domácnost?

Pro čtyřčlennou domácnost s průměrnou spotřebou vody budete potřebovat minimálně 2 kolektory o ploše 2 m² a zásobník na 200 litrů vody.

Jak velký solární panel potřebuji k bazénu?

Při hloubce bazénu 1,2 – 1,5 metru by plocha solárních panelů měla být 60 % z velikosti vodní plochy. Důležitá je ale také vzdálenost systému od bazénu, délka a průměr potrubí a výkon čerpadla.

Jakou částku může ušetřit solární panel?

Při vstupní investici 20 000 Kč je návratnost 5 let, přičemž životnost solárních panelů je výrazně delší. Navíc, instalujete-li solární systém s firmou a využitím státní dotace, doba návratnosti se sníží. Kromě toho se jedná o ekologický systém ohřevu vody, který nijak nezatěžuje životní prostředí.

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“