Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet, cihel, dřeva, kamenů či plastu?

Lenka Gazdová
Publikace: 25.05.2022

Baví vás opečovávat svou zahradu a neustále přemýšlíte nad tím, jak by se dala vylepšit? Pusťte se do projektu, který vám za poměrně malé úsilí nabídne velký efekt – vyvýšený záhon z palet, dřeva, kamenů, cihel a dalších materiálů. Jak založit, čím naplnit a jak osázet či zazimovat vyvýšený záhon poradíme v následujících řádcích.

Co je vyvýšený záhon a proč si ho vyrobit?

Vyvýšený záhon vypadá jako velký box bez dna a víka, je naplněný zeminou a slouží pro pěstování zeleniny, bylinek či okrasných rostlin. Kromě hezkého a upraveného vzhledu zahrady nabízí celou řadu praktických výhod. Jakých?

Výhody

  • Umožní pěstování těm, kteří nemají na pozemku úrodnou půdu.
  • Menší výskyt plevele.
  • Delší vegetační období (vyvýšený záhon se rychle zahřívá, takže můžete začít jarní výsadbu dříve).
  • Větší produktivita a menší spotřeba semen.
  • Snadnější oddělování a změna pěstovaných druhů rostlin.
  • Při údržbě se nemusíte tolik ohýbat.
  • Děti a zvířata vám nepošlapou úrodu.
  • Jelikož nechodíte mezi záhony, půda nesléhá a zůstává vzdušná.
  • Přidáte-li dno (např. z jemného pletiva), ochráníte rostliny před krtky a hraboši.
  • Při dešti neodteče kvalitní zemina.
  • Lze použít odlišné typy zeminy dle nároků jednotlivých rostlin.

Jak vidíte, výhod je spousta, najdou se ale také nevýhody, se kterými je třeba počítat, když se pro vyvýšený záhon rozhodnete. Jaké to jsou? 

Nevýhody

  • Nutnost nákupu půdy.
  • Vybudování stojí čas a finance.
  • Vyvýšené záhony vyžadují údržbu.
  • Půda rychleji vysychá a vyžaduje častější zalévání.
  • Rychlé zahřívání a tím i větší teplota půdy nemusejí být vhodné pro všechny typy rostlin.
  • Na podzim se naopak rychleji ochladí, což opět nemusí být vhodné pro určité druhy rostlin.
  • Některé rostliny potřebují spoustu místa na kořeny, kontejner tak může být pro jejich správný růst limitující.
  • Náročnější vybudování zavlažovacího systému.
  • Při použití nevhodných materiálů na výstavbu existuje riziko uvolňování škodlivých látek do půdy.

 

Jak vyrobit vyvýšený záhon z palet?

Kontejner pro vyvýšený záhon si lze zakoupit v hobby marketu, vlastní výroba vám však dá daleko více možností vzhledu a velikostí. A navíc ten pocit nad vlastním úspěšně dokončeným dílem! Pojďme se tedy podívat, jak založit vyvýšený záhon z palet.

Co si rozmyslet, než začnete

  • Snadný přístup: Pro údržbu je třeba se k záhonu dostat alespoň ze tří stran, není tak vhodné ho umisťovat do rohu. 
  • Vhodnost terénu: Vyvýšený záhon může stát v podstatě na jakémkoliv terénu, a to rovném i svažitém, mokřejším i suchém. Od umístění se pak odvíjí postup založení a volba materiálů – a samozřejmě platí, že čím je komplikovanější terén, tím náročnější je stavba vyvýšeného záhonu.
  • Poloha vůči slunci: Zatímco některé okrasné rostliny snesou stín až polostín, většina zeleniny potřebuje pro úspěšný růst 6 až 8 hodin plného slunečního svitu, tzn. severojižní orientaci.
  • Velikost: Za optimální se považuje 2,4 × 1,2 metru, při splnění ostatních výše uvedených parametrů si však můžete vyvýšený záhon udělat libovolně velký.

Materiál a další potřebné vybavení

Kromě palet, které seženete v hobby marketech, na internetových bazarech a někdy také za odvoz zdarma, budete potřebovat spojovací materiál, metr, rýč, provázek, kolíky/tyče, štěrk (dle typu záhonu), pletivo nebo nopovou fólií, barvy pro natření (volitelně) a náplň do záhonu.

Jak založit vyvýšený záhon?

Příprava na záhon záleží na jeho velikosti a vlastnostech půdy, která je pod ním. Tři nejběžnější způsoby jsou:

  1. Kopání se štěrkovým zpevněním: Pro velký vyvýšený záhon na bahnitém terénu je nutné vyztužení. To vyžaduje vyměření a ohraničení prostoru pomocí kolíků a vodicího provázku a následně vykopání jámy v hloubce 60 cm (zeminu nevyhazujte, použijete ji později). Do vzniklé jámy se nasype vrstva štěrku, která se vyplní pískem pro zpevnění a vyrovnání povrchu. Na závěr přijde vrstva zeminy, jež se uhladí do jedné úrovně se zemí. Bednění na vyvýšený záhon se staví buď na hotový zpevněný povrch, nebo se (pro větší stabilitu) zapouští do země.
  2. Kopání bez štěrkového zpevnění: Je-li záhon středně velký a půda není příliš mokrá, bude vám stačit vykopat jámu hloubky cca 30 cm. Následně po obvodu postavíte bednění, které naplníte směsí zeminy a kompostu (viz níže).
  3. Bez kopání: Nejjednodušší varianta pro menší vyvýšený záhon se obejde bez kopání, záhon prostě jen postavíte na zem.

Tip: Ve všech případech je vhodné položit na dno vyvýšeného záhonu nopovou fólii, která chrání proti škůdcům, izoluje nadměrnou vlhkost a zároveň nebrání proudění vzduchu. 

Výroba bednění z palet

Palety nabízejí nespočet kreativních možností a zároveň jsou ideální pro ty, kteří naopak zruční nejsou. Hlavní možnosti výroby rámu na vyvýšený záhon z palet jsou v zásadě dvě:

  1. Jednodušší: Palety použijete tak, jak jsou. Pouze je spojíte k sobě, případně natřete. Jelikož mají palety mezery, je třeba zabránit úniku zeminy během zalévání a deště. K tomu lze použít nopovou folii, geotextilii nebo folii pro jezírka.
  2. Pracnější: Palety rozeberete a sestavíte do vlastního požadovaného tvaru. Vyrobíte-li těsný box, únik zeminy nehrozí, použitím vnitřní izolace však prodloužíte životnost bednění.

Z čeho dalšího lze vyrobit vyvýšený záhon svépomocí

Palety nejsou zdaleka jediným materiálem, ze kterého lze vyrobit vyvýšený záhon. Možností a různých kombinací je celá řada – ano, jednotlivé materiály můžete mezi sebou libovolně kombinovat, vytvořit si tak vlastní originální vyvýšený záhon. Ať už použijete jakýkoliv materiál, základní příprava na založení je stejná jako u záhonu z palet.

  • Vyvýšený záhon ze dřeva: Použitelné jsou jak užší kmeny, které poskládáte vodorovně, tak i ty mohutnější, které nařežete a postavíte svisle.
  • Vyvýšený záhon z trámů: Staré trámy vypadají velice hezky a není s nimi příliš mnoho práce. Pro větší efekt je můžete natřít libovolnou barvou.
  • Vyvýšený záhon z proutí: Rám spletený ze silného proutí vypadá velice pěkně, je však třeba počítat s tím, že příliš dlouho nevydrží.
  • Vyvýšený záhon z kamenů: Vyvýšený záhon z kamenů má hezký přírodní vzhled, který má navíc dlouhou životnost. Nutno vybírat ploché kameny, které dobře drží na sobě, případně použít spojovací materiál.
  • Vyvýšený záhon z plechu: Chcete vyvýšený záhon s dlouhou trvanlivostí? Zrecyklujte starý vlnitý plech! Velice snadno se s ním manipuluje, takže s ním velice jednoduše vyrobíte třeba kulatý vyvýšený záhon.
  • Vyvýšený záhon ze ztraceného bednění: Zbylé tvárnice ze stavby ztraceného bednění umožní vytvořit užitný i okrasný záhon dohromady – vnitřní velkou plochu záhonu využijete na zeleninu, otvory v tvárnicích osázíte květinami.
  • Vyvýšený záhon z cihel: Záhon z cihel vám dá podobné možnosti jako ten ze ztraceného bednění.
  • Vyvýšený záhon z OSB desek: Seženete je za pár korun v jakémkoli hobby marketu a práce s nimi je jednoduchá. Vzhledem k menší síle desek je třeba podepření, především u větších záhonů.
  • Vyvýšený záhon z betonu: Vyvýšený záhon z betonu se hodí i tam, kde je méně pevná půda, případně do svahu. Je pracnější, zato však trvanlivý a snadno z něj vyrobíte různé tvary záhonu.
  • Vyvýšený záhon ze starého nábytku: Vyřazený nábytek nemusí letět do kontejneru, naopak z něj můžete kontejner vyrobit. Podobně lze využít také starý dřevěný plot.

Tip: Chcete mít opravdu jedinečný vyvýšený záhon? Nedržte se pouze jedné úrovně, ale postavte ho kaskádovitě. 

Vyvýšený záhon: nejčastější otázky a odpovědi

Čím naplnit vyvýšený záhon?

Složení náplně by se vždy mělo řídit potřebami rostlin, které hodláte pěstovat. Důležitá je především vzdušnost, dostatek živin a správné hospodaření s vodou – voda by neměla náplní snadno protéct, zároveň byste ale neměli mít z vyvýšeného záhonu rybník. Vhodná náplň vyvýšeného záhonu může vypadat například takto:

  1. Spodní vrstva z hrubých suchých větví, které se naskládají těsně k sobě, sláma nebo obyčejná zemina.
  2. Tenčí větvičky a zahradní odpad.
  3. Listy ze stromů.
  4. Cca 20 cm vrstva kvalitního kompostu, kterou lze v případě potřeby doplnit pískem či rašelinou. Kompost postupem času klesá, a tak je nutné ho doplňovat.
  5. Poslední vrchní vrstvou je lehký zahradnický substrát, do kterého se snadno sází mladé sazenice.

Jak osázet vyvýšený záhon?

Pokud teprve začínáte, zkuste nejprve nenáročnou zeleninu, bylinky a květiny (např. rododendrony a kamélie). Jednoduché na pěstování jsou třeba okurky, cukety a dýně (pozor však na to, že jsou rozpínavé a mohou omezovat ostatní rostliny), dále pak pórek, celer, brambory nebo rajčata. 

Budete-li v jednom záhonu kombinovat více druhů rostlin, dávejte dohromady takové, které vyžadují stejný typ půdy a stejnou frekvenci zalévání. Vyšší rostliny umístěte vždy do středu vyvýšeného záhonu – nebudou stínit těm nižším.

Jak zazimovat vyvýšený záhon?

Zazimování vyvýšeného záhonu je podobné jako zazimování celé zahrady. Nejlepší izolací a ochranou půdy je vrstva suchého listí, pod níž přidáte kompost, případně kompost smíchaný s pískem na provzdušnění, a následně ji zakryjete igelitovou fólií.

Kolik zeminy budu pro vyvýšený záhon potřebovat?

Většina balení substrátů je označena v litrech, je tedy nutné spočítat objem záhonu, tzn. vynásobit jeho šířku, výšku a délku v decimetrech. 

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon?

Trvanlivost se odvíjí od použitých materiálů. Nejdelší životnost má plech, beton, cihly a tvárnice pro ztracené bednění, nejmenší proutí a dřevo. Životnost dřevěného bednění lze prodloužit použitím nopové fólie, která oddělí dřevo od zeminy, uložením na odolnější základ (cihly) a impregnací (pozor na složení a uvolňování škodlivých látek).

Jak vysoký by měl být vyvýšený záhon?

Výška je zcela na vás. Aby měl vyvýšený záhon smysl, je minimum cca 25 cm. Pokud chcete, aby vyvýšený záhon šetřil vaše záda při práci, postavte ho do výšky cca 80 cm. Myslete při tom ale také na celkovou velikost záhonu – abyste byli schopni dosáhnout až k jeho středu.

Lze na vyvýšený záhon postavit skleník?

Ano, rozhodně. Jediná nevýhoda je více práce, technicky zde však žádný problém není (při vhodné kombinaci materiálů).

Zajistí mi vyvýšený záhon lepší úrodu?

Vyvýšený záhon má řadu benefitů, které mohou vést k lepší úrodě. Nicméně ani sebelepší záhon vám nepomůže, když se o vaši zahradu nebudete řádně starat. 

Je možné vybudovat vyvýšený záhon ve svahu?

Vyvýšený záhon ve svahu je nejen možný, ale také doporučený pro jeho zpevnění. Jedinou nevýhodou je větší pracnost, v některých případech i nutnost spolupracovat s odbornou firmou.

Je vyvýšený záhon vhodný na bio-zeleninu?

Vyvýšený záhon je přímo ideální na pěstování bio zeleniny, a to díky snadné regulaci složení zeminy i jednodušší ochraně proti škůdcům.

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“