Jak vyrobit bezpečné pítko pro včely z mechu, oblázků nebo kuliček?
Představte si ten pocit, když se v horkém letním dni můžete schovat domů, dát si sklenici vychlazené vody a pustit si klimatizaci. Úlevné, že? Přesně tak se cítí včely, když mají přístup k bezpečnému a spolehlivému zdroji vody. Ve volné přírodě však takových míst ubývá, a proto je nesmírně důležité zajistit včelám dostatek vody na našich zahradách. Jak na to, abyste neohrozili je ani sebe?
Co se v článku dozvíte?
Proč je důležité zajistit včelám zdroj vody?
Když se včely vydávají na průzkum širého světa, hledají čtyři věci: pyl, nektar, propolis a vodu. Aby zvládly vyrobit 1 kg medu, musí navštívit okolo 4 milionů květů (asi 2 000 květů denně). Včely dělnice mají ale ještě další povinnosti – jedná se o čištění plodových buněk, výrobu vosku a konzervaci medu, hlídání vchodu, opravu prasklin ve struktuře úlu, ošetřování malých, větrání úlu pro udržení správné teploty a odstraňování mrtvých.
Není tedy divu, že jsou opravdu žíznivé. Včely vodu navíc nejen pijí, ale využívají ji také k ochlazení úlu, ke krmení včelích mláďat nebo k ředění medu.
Možná si říkáte, že se včely mohou napít v rybníku nebo řece. Máte pravdu, je ale nutné si uvědomit, že ne všechny úly se nacházejí v blízkosti přírodního zdroje čisté vody. V těchto případech budou včely hledat vodu jinde. Například v sousedově bazénu nebo v příkopu. Tyto zdroje vody však mohou obsahovat chlór, pesticidy nebo jiné škodlivé chemikálie.
Vytvoření napájecí stanice pro včely je tak jednoduchý a smysluplný způsob, jak zajistit včelám čistou pitnou vodu a podpořit celý život úlu.
Na co si dát při výrobě pozor?
Neutopte včely
Včely nemohou přistát na vodní hladině. Abyste předešli zbytečnému utonutí včel, umístěte do pítka malé přistávací podložky, na kterých mohou včely sedět. Může se jednat o kameny, oblázky, štěrk, klacíky, skleněné kuličky nebo třeba korkové špunty.
Použijte správnou vodu
Podle vědců nacházejí včely vodu spíše čichem než zrakem, proto je přitahuje voda, která vyzařuje zemité aroma přírody. Více než čistá voda z kohoutku je tak bude lákat voda, která je cítit vlhkou zemí, vodními rostlinami, mechem, červy a solí. Abyste včelám pomohli najít vaši napájecí stanici, nasypte do vody trochu soli. Jakmile ji včely objeví, máte vyhráno!
Najděte perfektní místo
Než se vrhnete na výrobu pítka pro včely, vyberte pro jeho umístění správné místo. To by mělo být dobře viditelné, ale mimo oblast s rušivým provozem.
Vodu pravidelně dolévejte
Vodu vyměňujte alespoň jednou týdně. Během horkých dnů, kdy včely potřebují extra ochlazení pro úl, ještě častěji. Vodu nemusíte vždy vylévat, stačí dolít čerstvou vodou a přebytek nechat vytéct přes okraje nádoby. Případná vajíčka komárů nakladená do stojaté vody budou smyta.
5 nápadů, jak vyrobit pítko pro včely
1. Pozvěte včely k ptačímu koupátku
Ptačí koupátko může velmi dobře posloužit jako pítko pro včely, protože je mělké. Včely se obvykle mohou usadit na okraji vaničky a napít se. Pamatujte ovšem, že včely neumějí plavat, nezapomeňte proto přidat oblázky, větvičky nebo mech.
2. Do mělké nádoby přidejte skleněné oblázky nebo kuličky
V každém zahradnictví či železářství najdete pytle s barevnými oblázky, které se hodí nejen do záhonů, ale také do pítka pro včely. Vezměte si sáček nebo dva a nasypte je do široké mělké nádoby. Ta by měla být dostatečně velká, aby pojala dostatečné množství vody, ale ne tak velká, aby se včely utopily.
3. Vložte kameny do dávkovače vody pro domácí mazlíčky
Nemáte-li mnoho času nazbyt, abyste pravidelně doplňovali včelám vodu, bude se vám líbit náš další tip. Malé dávkovače vody pro domácí mazlíčky obvykle pojmou i 3 000 ml vody a stojí asi 600 korun. Nezapomeňte přidat kameny, abyste mohli včelám poskytnout vodu bez rizika utonutí.
4. Použijte plastové krmítko pro drůbež
Krmítka pro kuřata fungují stejně jako misky pro domácí mazlíčky, ale jsou o něco odolnější a vydrží i venku. Pokud je miska krmítka hluboká více než několik centimetrů, měli byste opět přidat oblázky nebo kuličky.
5. Překlopte hliněný květináč
Otočte hliněný květináč dnem vzhůru a položte na něj malý talířek. Následně jej umístěte na rovné místo na zahradě, naplňte kameny nebo oblázky a nalijte trochu vody. Voilá, máte hotovo! Terakotové květináče mají nádherný přírodní vzhled, na zahradě tak budou vypadat opravdu skvěle.
Často kladené otázky
Pijí včely vodu?
Jak jsme již zmínili v horní části článku, včely pijí vodu. Používají ji také k regulaci teploty úlu, krmení mladých včel a ředění uskladněného medu. Některé výzkumy naznačují, že včely z vody přijímají také živiny.
Jak přilákám včely ke svému pítku?
I když mají včely pět očí, stále z velké části spoléhají na svůj čich. Z našich zkušeností jsme zjistili, že včely preferují vodu, která je trochu špinavá a obsahuje nějaké rostliny. Do napáječky pro včely můžete také přidat malé množství oleje nebo soli, aby ji včely snáze našly. Jakmile včely najdou váš zdroj vody, můžete s tím přestat. Pítko můžete rovněž umístit poblíž květin, které mají včely rády.
Je nutné přidávat cukr nebo med?
Včelaři používají cukerný roztok pro včely před zimou nebo během jarních měsíců, aby včelám ulehčili práci a usnadnili rozvoj. Během léta ale není toto přikrmování nutné, cokoliv sladkého ve vašem pítku navíc může přilákat mravence.
Jak se ujistím, že je moje krmítko pro včely bezpečné?
Klíčem je nabídnout včelám vodu bez rizika utonutí. Pokud je váš zdroj vody hluboký, jednoduše přidejte korkové zátky, větvičky nebo cokoliv jiného, co plave.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“