Rádi byste si udělali parkovací stání? Víme, jaký materiál zvolit

Lenka Gazdová
Publikace: 19.07.2022

Budete-li své auto chránit před nepříznivým počasím, můžete prodloužit jeho životnost i o několik let. Stavba samostatné garáže však stojí čas i peníze, zvlášť pokud je v domácnosti více aut. Naštěstí je zde ještě další alternativa, kterou je kryté venkovní stání. To si můžete v některých verzích vyrobit i sami! Z čeho udělat parkovací stání u rodinného domu poradíme v tomto článku.

Proč si pořídit parkovací stání?

Auto si samozřejmě můžete postavit jen tak na trávník, kryté parkovací stání se zpevněnou plochou je však daleko praktičtější, a to hned z několika důvodů:

  • Ze zpevněného místa dobře vyjedete i v zimě nebo po dešti – z rozbláceného trávníku nikoli.
  • Auto je chráněno před kroupami, deštěm, sněhem a sluncem.
  • Na rozdíl od garáže budete mít kolem auta vždy dostatek místa, například pro manipulaci s větším nábytkem, sportovním vybavením apod.
  • Kryté venkovní stání je finančně dostupnější a na stavbu méně časově náročné než zděná garáž.

Z čeho udělat parkovací stání?

Materiál na parkovací stání u rodinného domu by měl být vždy pevný, odolný vůči mrazu a oleji a vodopropustný. Ať už nově dláždíte své rezidenční parkoviště nebo aktualizujete kryté stání pro karavan, poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší materiál pro vaši situaci.

zdroj: Ibrahim Rifath / Unsplash

Štěrkové parkovací stání

Jedná se o nejlevnější a nejrychlejší řešení, jak udělat parkovací stání. Zvládnete ho snadno vytvořit sami, není ale vhodné pro všechny terény – štěrkové parkovací stání ve svahu by se mohlo velice brzy rozjezdit. Dále byste měli vzít na vědomí, že ze štěrku se hůře odhrabuje listí a sníh.

Před samotným vysypáním štěrkem je důležité myslet na dokonalé vyřešení drenáže (odtok vody), jinak by se vám mohl štěrk při prvním prudkém dešti odplavit. Z toho důvodu je dobré štěrkové parkovací stání ohraničit chodníčkem. 

Po vysypání štěrkem doporučujeme nasypat ještě finální vrstvu jemné drti, která povrch zpevní.

Parkovací stání ze zámkové dlažby

Na parkovací stání pro osobní automobily se nejlépe hodí zámková dlažba z litého betonu, která je pevná, odolná, vzhledem k vlastnostem poměrně levná a snadná na instalaci, a to i pro laiky.

Při výběru dlažby se zaměřte na pojezdový typ do 3,5 nebo nad 3,5 tuny – v závislosti na typu a množství vozidel, která budou parkovací stání využívat. Minimální výška dlažby by měla být 6 cm, což je vhodný rozměr pro občasné používání, například u chalup. Na parkovací stání u rodinného domu, které se používá denně, je lepší výška 8 cm.

Parkovací stání ze zatravňovacích dlaždic

Preferujete-li přírodnější vzhled zahrady a zároveň potřebujete dostatečně pevný podklad, jsou výbornou volbou betonové zatravňovací dlaždice.

U zatravňovacích dlaždic je třeba myslet nejen na odvodnění, ale také na to, aby byl povrch absolutně rovný, jinak budete mít problémy při sekání trávy.

Parkovací stání z asfaltu

Parkovací plocha je celoročně vystavena všem teplotním výkyvům a vlhkostním podmínkám, takže je důležité vybrat materiál, který odolá horku, mrazu a všemu mezi tím. Beton může při mrazu a tání popraskat a oprava je poměrně náročná, proto je mnohem lepší volbou asfalt. Ten je pevný, odolný, trvanlivý, snadno se udržuje, je šetrný k autu a umožňuje nehlučný příjezd a odjezd.

Pokládka asfaltu však vyžaduje pokročilejší dovednosti, proto ji raději svěřte odborné firmě. Odborná pokládka asfaltu může zabránit hrbolům, jámám a výmolům.

Dlažba na příjezdovou cestu je také důležitá

Z čeho udělat příjezdovou cestu byste měli řešit zároveň s výstavbou krytého stání. V závislosti na míře zatížení (četnosti používání) a terénu pozemku a jeho podloží je možné vybudovat buď pouze příjezdové koleje, nebo plnohodnotnou cestu. Pro velkou zátěž a častější používání je nejvhodnější zámková dlažba, která velmi dobře rozkládá váhu a nepropadá se, případně asfalt či beton.

Jak zastřešit parkovací stání?

Možností zastřešení parkovacího stání je dnes celá řada od vlastní výroby celého přístřešku přes nákup předmontovaných dílů až po svěření práce odborné firmě. Nejlepší ochranu poskytne pevná střecha, pokud však potřebujete co nejúspornější řešení, dobře poslouží i pevná nepromokavá plachta na pergolu. Zajímavou alternativou je solární přístřešek na auto, který se sám vlastním užíváním postupně zaplatí.

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“