Na co se zaměřit při výběru a nákupu solární plachty na bazén?

Dáša Veverková
Publikace: 25.07.2022

Chcete vodu v bazénu udržet příjemně teplou a zároveň ochránit bazén před nečistotami? Právě tohle umí solární fólie. Jak přesně funguje, z čeho je vyrobena a na co se při jejím výběru zaměřit? Odpovědi na tyto i další otázky ohledně solárních plachet naleznete v tomto článku.

Co je to solární plachta?

Solární plachta na bazén je dnes již nedílnou součástí základního bazénového příslušenství. Mezi to řadíme například filtrace, bazénovou chemii, solární ohřev, schůdky, ale i bazénové vysavače nebo solární sprchy. V podstatě jde o kvalitní bublinkové folie, které slouží jako podpůrný prostředek pro ohřev vody. Solární plachta na bazén je zároveň i krycí fólií, a tak chrání vodu v bazénu před znečištěním.

Z čeho jsou solární plachty vyrobeny?

Bazénové solární plachty jsou nejčastěji vyrobeny z polyetylenu (PE), který má skvělé tepelně izolační vlastnosti. Tento materiál navíc dobře snáší poměrně vysoké teploty a je netoxický. Jeho nevýhodou je fakt, že mu příliš nesvědčí teploty pod bodem mrazu. Na trhu můžete najít také solární fólie vyrobené z polyvinylchloridu neboli PVC. Ty ale odborníci nepovažují za příliš kvalitní.

Každá solární plachta je v podstatě vyrobena ze dvou fólií, které jsou k sobě přilepené. Jedna strana plachty je vždy hladká, ta druhá je pokrytá vzduchovými bublinkami. Právě díky těmto bublinkám se udrží plachta na vodní hladině a nepotopí se.

Jak zahradní plachty fungují?

Solární plachty neboli bublinkové folie na bazén bojují na několika frontách. Přes den pomáhají s ohřevem vody v bazénu a během noci zpomalují její ochlazování. Solární plachty zamezují odpařování vody z bazénu, takže ji potom nemusíte tak často dopouštět.

Bazénová solární plachta dokáže využívat sluneční paprsky k ohřevu vody v bazénu. Jednoduše řečeno, folie vstřebá teplo ze slunečního záření a předá ho vodě. Neznamená to ovšem, že vám solární plachta zajistí výkonný ohřev vody. Účelem solární plachty je spíše snížení nákladů na ohřev jiným zařízením, například tepelným čerpadlem nebo solárním panelem, a udržení teploty v bazénu v době, kdy se zrovna nepoužívá.

Barvy solárních plachet

Na trhu dnes naleznete solární plachty v několik barvách. Většinu nabídky tvoří především ty v modré a černé barvě. Černé solární plachty fungují jako jakási bariéra. Kumulují v sobě získané teplo a propouští ho jen pár centimetrů pod hladinu. Oblíbené jsou proto především v zemích, v nichž panují opravdu vysoké teploty a majitelé bazénů se snaží udržet vodu co nejvíce studenou. Černé solární plachty mají o něco kratší životnost, jelikož jsou více namáhané teplem.

Solární plachta by v ideálním případě měla být průhledná, aby napomáhala ohřevu vody v celém bazénu, nejen na jeho povrchu. Transparentní folie propustí mnohem větší porci slunečního záření. Sluneční paprsky totiž propouští až ke dnu, čím výrazně urychluje ohřev vody v bazénu. 

Na co se zaměřit při výběru solární plachty na bazén?

Tvar plachty a rozměry

Při výběru vhodné solární plachty na váš bazén se zaměřte na její tvar a rozměry. Solární plachta by měla pokrývat alespoň 90 % hladiny. Nikdy by neměla přečnívat přes okraje bazénu. Na trhu dnes naleznete solární plachty v různých tvarech – kulaté, oválné, čtvercové i obdélníkové. Pro opravdu rozměrné bazény se plachty vyrábí svařením menších dílů na požadovanou velikost. Používá se buď horkovzdušné nebo kvalitnější ultrazvukové svařování.

Tvar solární plachty si v případě potřeby můžete jednoduše upravit nůžkami tak, aby co nejvíce odpovídal tvaru a rozměrům vašeho bazénu. Před zastřihnutím ji umístěte na hladinu a nechte ji pár hodin nahřát. Bude se vám s ní pak lépe pracovat.

Tloušťka či síla fólie

Dalším důležitým faktorem při výběru je rozhodně tloušťka solární plachty. Solární plachty jsou běžně vyráběny v tloušťkách od cca 120 do 500 mikronů. Síla fólie má výrazný vliv na funkčnost a životnost plachty. Například velmi tenká solární plachta o tloušťce 180 mikronů vydrží zhruba dva roky. Oproti tomu nejsilnější fólie s tloušťkou 500 mikronů vám mohou sloužit i 12 let.

UV ochrana

Při výběru dejte pozor také na to, jestli solární plachta obsahuje účinný UV stabilizátor. I tento parametr má vliv na životnost fólie.

Výhody solárních plachet

  • Snížení nákladů ohřevu.
  • Zvýšení teploty vody o pár stupňů Celsia.
  • Udržení teploty vody v průběhu noci nebo chladných dnů.
  • Ochrana před nečistotami.
  • Snížení nákladů na bazénovou chemii.

Jak položit solární plachtu na bazén?

Jak jsme již psali výše, solární plachta je z jedné strany pokryta bublinkami. Právě tato strana se pokládá směrem dolů na hladinu. Hladká strana plachty tedy směřuje vždy nahoru. S plachtou zacházejte vždy opatrně, podpoříte tak její životnost. U opravdu silných a rozměrných fólií se doporučuje používat speciální naviják na solární plachtu.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“