Jak bleskově zmrazit jahody: Už žádné mražené kostky!
Jahodová sezóna pomalu vrcholí a na další čerstvou sklizeň budeme čekat až do dalšího léta. Milujete jahody a měli byste je na stole nejraději celoročně? Máme pro vás tipy, jak si je na nadcházející zimu uskladnit. Hitem jsou nejen jahodové zavařeniny, ale také mražené jahody. Že jste se o mražení jahod několikrát pokoušeli, ale výsledkem byly vždy jen velké, červené kostky jahod, se kterými nebylo možné pracovat? Letos vám ukážeme, že to jde i jinak!
Co se v článku dozvíte?
Jak zacházet s jahodami?
Jahody mají vysoký obsah vitamínu C, vitamínu K, vlákniny, manganu a jsou velmi dobrým zdrojem hořčíku, draslíku a kyseliny listové. Jednu vadu na kráse však mají. Bohužel se rychle kazí. To je způsobeno zejména vysokým podílem vody, která v jahodách tvoří zhruba 85 %, a také tím, že jde o měkké a křehké ovoce, které se snadno pomačká. Zkonzumovat či zpracovat byste je proto měli co nejdříve po sklizni. Maximální doporučovaná doba skladování je 48 hodin.
Sešla se vám doma velká jahodová nadílka?
Máte doma spoustu čerstvých jahod a nevíte co s nimi? Lednička vám dá čas na rozmyšlenou. Teploty kolem nuly a speciální zásuvka pro uchovávání ovoce a zeleniny pomohou udržet nemyté jahody déle svěží. Proč nemyté? Omyté jahody jsou totiž mnohem více náchylné ke kažení a snadno se pomačkají.
Pokud chcete jahody přece jen nejprve omýt, dopřejte jim před uložením do chladničky lázeň v roztoku vody a bílého octa. Kyselé (a pro mikroorganismy nepřátelské) prostředí zamezí růstu bakterií a plísní. Jako doporučený poměr octa a vody se uvádí 1:8 až 1:10. Zde je postup průběhu octové lázně:
- Jahody ponořte do misky s naředěným bílým octem a ponechte asi dvě minuty v lázni.
- Poté jahody propláchněte čistou vodou, která zbaví jahody případné octové chuti. Nechte jahody oschnout.
- Pak jahody přemístěte do uzavíratelné krabičky vyložené papírovou utěrkou a uložte do chladničky. K použití za čerstva by měly vydržet několik dní.
Vyzkoušejte hit letošní sezóny: mrazem sušené jahody
Lyofilizované – mrazem sušené jahody jsou křupavé a voňavé. Pomocí této unikátní metody sušení si jahody zachovají téměř všechny živiny, vitamíny a minerály jako v čerstvém stavu. Mrazem sušené jahody jsou navíc chuťově vynikající, což je způsobeno tím, že v nich chybí voda, která se při sušení odpařila. Výborně se hodí do snídaňového müsli, ale i jako ozdoba dortů a dezertů.
Jelikož se při lyofilizaci ovoce nejdříve šokově zamrazí a následně rozprostře na co největší plochu v zařízení zvaném lyofilizátor, není tento způsob uchovávání jahod úplně dosažitelný v domácích podmínkách. Doma si ale můžete jahody zmrazit klasicky v mrazáku.
Jak bleskově zmrazit jahody?
Před zmrazením je důležité jahody dobře opláchnout. Jakmile totiž rozmrznou, bude téměř nemožné je vyčistit. K tomu vám nejlépe poslouží cedník. Mrazíte-li velké množství ovoce, pracujte v malých dávkách. Poté mokré jahody jemně osušte a rozložte na čistou kuchyňskou utěrku, aby se dosušily, zatímco opláchnete zbytek.
Následně bude nutné odstranit lístky a stopky jahod. Zapomeňte na drahé odstraňovače stopek, stejně dobře funguje i obyčejná lžíce. Jednoduše uchopíte jahodu a lžící jemně seškrábnete vršek – začněte tam, kde končí listy. Stopka se snadno odloupne, aniž by s sebou vzala velkou část jahody. Snadné, že?
V závislosti na tom, co s jahodami plánujete udělat, se musíte rozhodnout, zda je budete mrazit celé nebo nakrájené. Z vlastních zkušeností doporučujeme obě varianty – tedy zamrazit nakrájené i celé jahody.
A jak probíhá samotné mražení? Na plech nebo tác položte celé jahody tak, aby se nedotýkaly a aby kolem nich mohl cirkulovat studený vzduch. Poté vložte tác do mrazáku a udržujte jej ve vodorovné poloze, aby se jahody nepřevalovaly na jednu stranu. Mrazte několik hodin, dokud jahody zcela nezmrznou.
TIP: Pracujete-li s nakrájenými jahodami, umístěte pod ně pečící papír a ujistěte se, že se nedotýkají, aby se po zmrazení neslepily. Mražení nakrájených jahod zabere mnohem méně času než mražení celých jahod.
Druhý den mražené jahody sesypte do sáčku, odsajte vzduch (například brčkem), popište a uložte v mrazničce. Pamatujte, že kdykoli sáček vyjmete z mrazničky, bude docházet k rozmrazování jahod. Pokud tedy použijete velký sáček, může to v průběhu času vést k tomu, že se kusy jahod při rozmrazování slepí k sobě a poté znovu zmrazí.
Věděli jste, že klasicky mražené jahody přijdou o část chuti i vůně? Vůni a chuť nejlépe podrží konzervace cukrem. Zmrazením v cukrovém sirupu zachováte vůni, chuť i většinu vitamínů. Z jahod můžete také vyrobit slazený protlak, který v kelímcích zmrazíte. Jahody v mrazničce neskladujte déle než 6–12 měsíců.
Zavařování je snadné a budete mít zásobu na zimu
Nechcete léto trávit zavařováním v horké a vlhké kuchyni? Zmrazte jahody ihned po sklizni a výrobu džemu si nechte na podzim, kdy je doma chladno, ale vy ještě nechcete zapínat topení.
Vyrobit si můžete také kompot, domácí džus nebo sirup. Pamatujte však na to, že:
- Kompot často chytá plíseň, při výrobě je proto potřeba zachovávat přísnou čistotu. Jahody navíc zavařením ztrácí barvu, tvar i konzistenci.
- Domácí džus vyrobíte rozmixováním ovoce s vodou a cukrem. Pokud chcete džus uchovat na později, je potřeba džus sterilizovat.
- Sirup vyrobíte nejlépe pomocí odšťavňovače, vzniklou šťávu dosladíte a sterilujete. Přidáním destilátu k sirupu vyrobíte likér.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“