Co na červy v popelnici a koši? Na těchto 6 způsobů se můžete spolehnout

Dáša Veverková
Publikace: 27.07.2022

Když je váš odpadkový koš plný potravinového odpadu, daří se v něm červům. To platí zejména v teplém počasí, protože horko zhoršuje zápach a láká mouchy. Právě červi jsou larvy much, které hnijící jídlo přitahuje jako magnet. Chcete vědět, jak se těchto nezvaných hostů zbavit? Máme pro vás několik užitečných způsobů.

Mouchy a mušky v domácnosti: Znáte je všechny?

Ještě předtím, než se pustíte do boje s masitými larvami, si řekneme, s jakými mouchami se můžete ve své domácnosti setkat. Ne všechny totiž kladou vajíčka do odpadu nebo hnijícího masa.

  • Octomilka: Jedná se o ovocné mušky, které kladou vajíčka zejména do ovoce, jako jsou například jablka. Nepohrdnou ani zbytky jídla, špinavými odtoky nebo čisticími nádobami. Poznávacím znamením jsou červené oči.
  • Bzučivka rudohlavá: S oblibou hodují na fekáliích domácích mazlíčků a mrtvých zvířatech. Jejich tělo má duhově měňavou barvu. Množí se v mase a sýru. Jsou známými přenašeči nemocí.
  • Moucha domácí: Typickým zbarvením je šedá nebo černá barva, zadeček je žlutohnědý či hnědý s chloupky. Zbožňují všechny druhy potravy, odpad i fekálie. Patří mezi hlavní přenašeče chorob a dokážou infikovat jakýkoliv prostor. Rozmnožují se v rozkládající se rostlinné hmotě, krmivu pro mazlíčky i odpadkovém koši.
  • Masařka: Hruď je šedá, břicho světlé se skvrnami ve tvaru šachovnice. Pochutnávají si na lidském jídle, exkrementech i rozkládajících se odpadcích. Z toho důvodu se jedná o známé přenašeče nemocí. Samička klade larvy do zkaženého masa, ryb, výkalů zvířat i do rozkládajícího se odpadu v odpadkovém koši.
  • Koutule: Mají šedé tělo, které je hustě pokryto chloupky. Původně se jednalo o tropický druh hmyzu, od roku 2011 se hojně rozšířil i v České republice. Zalétávají do odpadních dřezů, záchodových mís nebo kaluží znečištěných organickými látkami. Fungují jako přenašeči bakteriálních infekcí. Mohou se množit v odpadních jímkách a odtud se dostávat do domácností. Velice dobře odolávají chemikáliím a vodě, a to dokonce i té vařící.
zdroj: JinYeongKim / Unsplash

Jak se zbavit červů v popelnici nebo bytě?

Děsí vás, když vidíte, jak se ve vašem odpadkovém koši plazí červi? Pokud se jich chcete zbavit, vyzkoušejte kteroukoli ze šesti níže uvedených metod. Pamatujte však, že nekvalitní popelnice a opotřebované nádoby mohou ztížit celkové čištění. Možná proto bude nutné vyměnit starý odpadkový koš za nový.

Insekticidy

Jako první pomoc můžete použít insekticid nebo repelent proti hmyzu, jako je pyrethrin, který zabíjí mouchy. Stejně dobře funguje také mýdlo na nádobí nebo šampon pro psy.

Roztok nastříkejte na všechna místa, kde najdete červy. Nechte 30 minut působit, poté nádobu důkladně vypláchněte.

Bělidla

U velkých odpadkových košů je vhodné na červy nalít roztok bělidla smíchaného se stejným dílem vody. Následně nechte 30 minut působit, poté nádobu otevřete a vymyjte další dávkou bělidla. Tato metoda je účinná, výpary udusí a zabijí všechny červy.

Čističe karburátorů

Chemikálie v čističi karburátorů jsou silné a dokážou zabít i červy. Protože se jedná o silný a zároveň jedovatý čisticí prostředek, používejte ochranný oděv. Postup je následovný: smíchejte jeden šálek čisticího prostředku v 6 litrech horké vody a nechte působit zhruba jednu hodinu. Výpary z chemikálie si poradí se všemi červy. Pamatujte však, že tento roztok není vhodné míchat s jinými čisticími prostředky.

Univerzální čističe

Běžný čisticí prostředek, který v domácnosti používáte, je také účinným insekticidem. Smíchejte jeden díl čisticího roztoku se čtyřmi díly vroucí vody a následně tento roztok nalijte na červy. Podobně fungují i čisticí prostředky na toalety nebo laky na vlasy či antiperspiranty, které je však nutné nastříkat opakovaně, aby došlo k úplnému vyhubení červů.

Přírodní prostředky

Přestože chemikálie působí rychle, jsou toxické a mohou způsobovat mnoho zdravotních problémů. Jejich použití se však můžete zcela vyhnout. Existují přírodní metody, které si s červy v kuchyni hravě poradí. Tady jsou některé z nich:

  • Po odstranění odpadků nalijte do odpadkového koše velké množství vroucí vody, kterou necháte v nádobě asi 30 minut. Voda při vysokých teplotách zabije červy a odstraní zbývající vajíčka. Pokud se chcete vyhnout poškození nádoby, používejte kvalitní plastové odpadkové koše.
  • Křemelina má insekticidní a čisticí vlastnosti, a navíc je netoxická. Při použití v odpadkovém koši červy vysuší a zabije je. Koupíte ji v jakýchkoli domácích potřebách nebo železářstvích.
  • Dalším účinným řešením je skořicový prášek smíchaný s vodou. Tento roztok dokáže larvy účinně zabít. Červi totiž nesnesou vůni skořice. Prostupující vůně zabraňuje zamoření i v budoucnu.
  • Ocet přidaný do horké vody v poměru 1:2 funguje jako silný čisticí roztok. Ten nejen vydezinfikuje váš odpadkový koš, ale také ho deodorizuje. Vydrhněte vnitřní povrch odpadkového koše roztokem, poté nádobu na odpadky vypláchněte a nechte ji důkladně vyschnout.

Kuchyňská sůl

I když vás to možná překvapí, kuchyňská sůl na červy opravdu funguje. Chcete-li vytvořit ještě silnějšího zabijáka červů, smíchejte ji s limetkou. Tato směs červy vysuší a zabije je.

Připravit si můžete i směs ze stejných dílů hydroxidu vápenatého a soli, kterou nasypete na místa, kde se červi množí. Pokud zjistíte, že počáteční množství není účinné, přidejte více směsi.

Prevence

Jakmile se červů zbavíte, je čas dodržovat preventivní opatření. Zde je několik tipů:

  • Nevyhazujte odpadky přímo do vaší popelnice. Místo toho použijte plastové sáčky na odpadky. To je nezbytné zejména pro kuchyňský odpad, který obsahuje zbytky potravin, odřezky kostí, maso atd. Mouchy dokáže zadržet i bytelný kovový odpadkový koš s víkem.
  • Čistěte svůj odpadkový koš roztokem octa a vody každý týden. Před použitím nádobu vysušte. Ujistěte se, že používáte odpadkový koš s víkem, aby se mouchy a červi nedostali ven.
  • Potřete nádobu na odpadky esenciálním olejem. Použijte bobkový list, mátu peprnou a další podobné oleje. To pomáhá odpuzovat mouchy. Několik kapek oleje můžete přidat také do lahvičky s rozprašovačem a roztok poté následně nastříkat na vnitřní povrch nádoby.
  • Do nádoby na odpadky umístěte několik balíčků oxidu křemičitého. Jedná se o absorpční materiál, který zvládne udržet nádobu bez vlhkosti. Tato metoda zabrání červům zamořit váš odpadkový koš. Také se ujistěte, že pytle na odpadky, které používáte, nejsou děravé.
  • Odpuzovat červy pomáhají i naftalínové kuličky, protože obsahují insekticidy. Můžete jich několik umístit do odpadkového koše, pamatujte však, že jsou toxické, takže je používejte pouze v případě, že vše ostatní selhalo.

Autor článku

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“