Jak zateplit podkroví? Jde to i svépomocí a s omezeným rozpočtem
Jistě dobře víte, že teplý vzduch stoupá nahoru. Izolace podkroví je tedy jednou z nejúčinnějších metod, jak v domě udržet příjemnou teplotu při co nejnižších nákladech. Můžete se do toho pustit sami nebo si vzít na pomoc profesionály. S odhadem ceny, volbou materiálu i celým postupem vám rádi poradíme.
Co se v článku dozvíte?
Zateplením můžete hodně ušetřit
Izolace střechy a zateplení podkroví patří mezi nejúčinnější možnosti, jak dlouhodobě udržet teplo v domě. Pokud celou akci zvládnete zrealizovat ještě před zimou, rozhodně se vám to vyplatí. Ceny energií totiž stále stoupají a právě těmito částmi domu uniká velké množství tepla. Ideální čas je právě teď, na přelomu léta a podzimu. V podkroví už není nesnesitelné horko, ale zároveň budete mít hotovo před prvními mrazy.
Na kolik izolace střechy vyjde
Celkové výdaje se odvíjí nejen od typu a kvality materiálu, ale také od rozlohy podkroví a případné odměny řemeslníkovi. Nejlevněji vás vyjdou sklolaminátové desky a role, i za ně však zaplatíte minimálně 40 až 50 tisíc korun.
Začnete od podlahy, a to doslova
Čas, peníze i námahu vám ušetří zateplení dřevěné podlahy. A nemusí být nijak zvlášť zachovalá. I starou podlahu můžete bez problému narovnat a zaizolovat. Slouží k tomu tepelně izolační desky, které se umisťují na podklad upravený sádrokartonem a parotěsnou fólií. Potom už se jen spojí speciálním lepidlem a po jeho vytvrdnutí je možné položit novou nášlapnou vrstvu.
Vyberte vhodný materiál
Nejčastěji se používá sklolaminát, případně foukaná izolace z celulózových nebo minerálních vláken. Výhodou celulózy je, že dokonale pokryje celý prostor a dostane se i do méně dostupných míst. Zatímco se skelnou vatou ušetříte, lépe se s ní pracuje a v případě potřeby ji velmi jednoduše odstraníte.
Co dalšího budete potřebovat
- parotěsnící fólii
- rošt
- sádrokarton nebo OSB desky či překližku
- nůžky
- speciální tekuté lepidlo
- lepicí a těsnicí pásku
- sponkovačku
- AKU vrtačku
Postup
Pokud jste šikovní a máte s podobnou prací zkušenosti, zateplení střechy určitě zvládnete svépomocí. Navíc vám to zabere jen 3 až 4 dny. V opačném případě si raději sjednejte odborníky.
- Ještě než se pustíte do práce, domluvte si konzultaci se statikem. Ten určí nosnost i celkový stav krovu a na základě toho přesně určí, jak ho zpevnit.
- Potom připravte samotnou střechu, která musí zajistit dokonalou ochranu domu před povětrnostními podmínkami. Nezapomeňte ji tedy zkontrolovat a případně i opravit.
- Vytvořte kotvící rošt, do kterého se izolace vsazuje. Většinou se dělá z dřevěných latí či ocelových profilů a má horizontální i vertikální prvky. Rozměrově musí být o několik centimetrů menší než výplň, díky tomu vše ještě lépe utěsníte.
- Teprve ve čtvrtém kroku aplikujte izolační materiál, který vkládejte do jednotlivých polí roštu. Nejlépe bude izolace držet, pokud budete postupovat odspoda nahoru.
- Nakonec přichází na řadu parotěsnící fólie. Díky té nepronikne do konstrukce vlhkost z interiéru. Aby ale fungovala dokonale, utěsněte ji kvalitní lepicí páskou.
- Nakonec se zaměřte na střešní otvory, rohy a další detaily. V těchto částech buďte obzvlášť opatrní, izolaci zdvojujte a připevňujte lepicí páskou.
- Pak už zbývá jen estetická úprava pohledové vrstvy. Kromě sádrokartonu může být podkroví z OSB desek nebo také z překližky. Hlavní je stmelit spoje, srovnat povrch a použít vhodný nátěr.
Pozor na bezpečnost
Kvůli skleněným vláknům, prachu a dalším nečistotám používejte při práci v podkroví ochranu dýchacích cest. Vaše oblečení by mělo mít dlouhé rukávy i nohavice. A pro jistotu si vezměte i ochrannou přilbu, protože nikdy nevíte, kde narazíte na vyčnívající hřebíky nebo jiné ostré předměty. Opatrní buďte i při pohybu! Chodit byste měli pouze po stropních trámech a používat překližkové nosné desky.
TIP: Při zateplování míst, kudy vedou elektrické rozvody a kabely, požádejte raději o asistenci elektrikáře.
Autor článku
Dana Halušková
Redaktor
„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“