Jak opravit podlahu? Řešení máme pro všechny běžné materiály
Obecně se nedá říct, jaká podlaha je nejlepší. Každá má svoje výhody i nevýhody a časem se na ní poškození projeví. Výběr materiálu tedy záleží především na konkrétní místnosti nebo objektu. V každém případě se ale zaměřte na kvalitu a prevenci. Jen tak nebudete muset řešit opravu podlahy už po pár letech, nebo dokonce měsících. A pokud tato situace nastane, stačí se podívat do našeho návodu. Svépomocí podle něj opravíte všechny běžné typy podlah od lamina přes dřevo až po beton.
Obsah článku:
Oprava laminátové podlahy
Laminátové podlahy patří k nejodolnějším, a tak se hodí nejen do obývacích a dětských pokojů, ale také do kanceláří nebo pracoven. Jen tak ji nezničí ani vaše děti nebo domácí mazlíčci, a když k tomu dojde, snadno ji oživíte retušovacím perem, voskem nebo lakem. V případě většího poškození pak doporučujeme vyměnit celé lamely nebo jejich části. Jak postupovat?
Záleží, jaké nedokonalosti se na podlaze objeví. Může jít o drobné škrábance, oděrky a nerovnosti, se kterými si poradí takzvané retušovací tužky nebo pera. Na hlubší rýhy je ale vhodnější speciální vosk.
Pamatujte však, že kompletní výměna lamely je možná jen na okraji místnosti. V centrální části by to nevypadalo dobře. Přesto bude nutné sehnat lamelu ve stejném odstínu a tvaru, ideálně i od stejného výrobce.
A jaký je konkrétní postup?
- Poškozenou část bude potřeba vyřezat a nahradit ji novým kouskem. Stačí k tomu kotoučová pila a dláto.
- Pilou vadný kus vyřízněte a opatrně ho vyjměte dlátem.
- Na jeho místo pak dejte nový kousek a zacvakněte ho do zámkového mechanismu.
Oprava plovoucí podlahy
Plovoucí podlahy se hodně liší svou kvalitou. Vybírejte tedy opravdu pečlivě a při nákupu nezapomeňte na materiál do zásoby. Při opravách se vám totiž bude hodit a po letech už byste daný typ podlahy možná nesehnali.
A jak opravit poškrábanou plovoucí podlahu? Malých nedostatků se snadno zbavíte tmelem, větší poškození už vyžaduje výměnu celých dílů. Jak tedy postupovat, pokud se podlaha zvlní působením vody nebo jsou na ní hluboké rýhy?
- Nejprve poškozený díl rozřízněte. Postupujte opatrně a veďte řez křížem od rohu k rohu, abyste při jeho odstraňování nezničili zbytek podlahy.
- Plochu na podlaze očistěte a naneste na ni vrstvu podlahářského lepidla. Potom si nachystejte náhradní díl a případně ho upravte dle potřeby.
- Připravený dílec zasuňte do zámkového systému plovoucí podlahy. Přitlačte ho na podlahu a odstraňte přebytečné lepidlo i případné nečistoty.
- Vyměněnou část pak nezapomeňte zatížit alespoň na 10 hodin. Během této doby lepidlo vytvrdne a podlaha bude připravena k použití.
Oprava vinylové podlahy
V posledních letech strmě stoupá obliba vinylu. Ten je na rozdíl od přírodních materiálů velmi odolný proti vlhkosti. Nejčastěji se tedy používá do kuchyní nebo koupelen. Navíc není náročný na údržbu ani případné opravy.
Malé nedostatky zamaskujete opravnou sadou, kterou koupíte ve většině hobby marketů i na internetu. Opravná sada by měla obsahovat krycí fix nebo sprej na bázi polyuretanu. Vždy se řiďte návodem, ale základem je plochu předem důkladně vyčistit a pak nechat opravný prostředek důkladně zaschnout. Nakonec použijte ještě matující lak.
Pokud je vinylová podlaha poškozená do hloubky, bude nutné vyměnit celý díl. Postup je podobný jako u lamina. Ať už máte plovoucí nebo lepenou vinylovou podlahu, poškozený kus musíte opatrně odstranit a nahradit novým. V obou případech vám poslouží horkovzdušná pistole, jen u lepené varianty se nevyhnete řezání.
Oprava dřevěné podlahy
Největší problém pro dřevo představují houby, plísně a další škůdci. Těm se daří především v rekreačních objektech, které zůstávají dlouho prázdné, ale samozřejmě se mohou objevit i u vás doma. V takovém případě nejspíš budete muset strhnout celou podlahu a po vyčištění celého povrchu ji položit znovu. Přitom určitě nezapomeňte podlahu ošetřit ochranným lakem a impregnací. Právě to minimalizuje pravděpodobnost, že ji škůdci napadnou znovu.
Dřevěná podlaha je ale náchylná také k mechanickému poškození. S otlaky od těžkého nábytku si většinou poradí horká pára, která dřevo narovná do původní podoby. Drobné rýhy a škrábance pak jednoduše zamaskujete tmelem nebo epoxidem.
Oprava betonové podlahy
Beton se často používá do různých technických a průmyslových budov. Má totiž vysokou nosnost, snadno se udržuje a je cenově dostupný. V domácích podmínkách vás tedy nejčastěji čeká oprava podlahy v garáži. Určitě to zvládnete i svépomocí a stačit vám bude klasický tmel. Jak na to?
- Začněte vyklizením prostoru a důkladným vyčištěním podlahy, které může ukázat další poškození.
- Potom místo odmastěte a odstraňte beton, u kterého hrozí další popraskání.
- V dalším kroku už můžete použít opravný prostředek, nejčastěji se jedná o tmel, polyuretanovou nebo epoxidovou hmotu.
- Při nanášení hmoty se řiďte návodem ke konkrétnímu výrobku. Dodržujte stanovenou teplotu (přibližně od 5 do 25 °C) a hmotu aplikujte stěrkou, která je k tomu přímo určena. Jen tak ji rovnoměrně rozetřete po celém povrchu. U epoxidu nebo polyuretanu navíc musíte začít penetračním nátěrem, který beton chrání a konzervuje.
Jen počítejte s tím, že oprava části podlahy má pouze krátkodobý efekt. A není řešením při sesouvání betonu nebo hlubokých prasklinách na velké ploše. Pokud se potýkáte s tímto problémem, může být na vině špatná pokládka. V takovém případě se výměně podlahy nevyhnete. Tentokrát si ale raději pozvěte profesionály.
Oprava korkové podlahy
Korek má výborné izolační vlastnosti, působí útulně a vyhovuje alergikům i astmatikům. Na druhou stranu je poměrně měkký a náchylný k mechanickému poškození. Na počátku ho chrání povrchová úprava a vrstva laku, ta se ale během několika let opotřebuje a je nutné ji renovovat. Což znamená, že vás čeká broušení a následný nátěr. Na 10 m² si připravte zhruba 1 litr laku.
Oprava dlažby
Dlažba je odolná vůči vlhkosti a má dlouhou životnost. Jediným problémem je její křehkost, mechanicky se tedy poškodí poměrně snadno. Oprava ale není nijak náročná, v mnoha případech stačí ulomený dílek přilepit speciálním lepidlem. Je-li vaše dlažba poškozená na více místech, postupujte takto:
- Poškozené místo musí být dokonale čisté, odstraňte z něj tedy úlomky dlaždic i maltu. Použijte zednické dláto, se kterým se snadno dostanete až k podkladové vrstvě.
- Zkontrolujte, jestli ostatní dlaždice drží na svém místě a plochu opět vyčistěte.
- Naneste maltu tak, aby dlaždice byla ve stejné výšce jako zbytek obkladu. Urovnejte hladítkem a zaprašte cementem.
- Povrch máte tedy připravený a můžete pokládat samotné dlaždice. S novými můžete pracovat rovnou, ale starší kusy je lepší předem namočit na několik hodin do vody.
- Spáry zalijte tmelem nebo jinou opravnou hmotou, zatřete gumovou stěrkou a nechte vytvrdnout. Poté se pusťte do závěrečného úklidu.
Oprava parket
Potýkáte-li se doma s přílišnou vlhkostí, vaše parketová podlaha pravděpodobně trpí, což znamená, že se začne rozpínat a následně deformovat. Spáry, které po stažení dřeva mezi jednotlivými částmi vzniknou, je možné vyplnit kousky dřeva nebo tmelem. Celý povrch je následně nutné přebrousit.
Tip: U parket a parketových vlysů je nutné počítat s tím, že se časem začnou rozpínat. Proto je vhodné po obvodu stěny nechat 2 centimetry širokou dilatační spáru, kterou překryjete podlahovou lištou. Podaří-li se vám zbavit vysoké vlhkosti a použít dostatečně prosušené dřevo, může být dilatační spára o něco menší. Dojde-li k poškození podlahy, jednoduše danou část vysekáte dlátem a následně vlepíte náhradní vlys.
Autor článku
Dana Halušková
Redaktor
„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“