Jak zařídit garsonku v paneláku, která má pouhých 25 metrů čtverečních?

Lenka Gazdová
Publikace: 16.09.2022

Garsonka je často jediné dostupné bydlení pro mladé páry, seniory či single osoby. V dnešním článku vám poradíme, jak si s ní poradit a vytěžit z malého prostoru maximum užitku. Nechte se inspirovat našimi tipy, jak vybavit garsonku a zařizování pro vás bude zajímavou kreativní hrou, na jejímž konci bude váš vysněný domov.

Co je to garsonka?

Garsoniéra neboli hovorově garsonka je označení pro nejmenší možné bydlení. Často se za ni mylně označují i byty 1+1, garsonka je však pouze jedna místnost s příslušenstvím, tzn. 1+kk. Minimální rozměr garsonky je normou stanoven na 16 m² – což rozhodně není mnoho. Na takový typ bydlení lze ale poměrně snadno získat hypoteční úvěr, který pokryje i následné vybavení.

Nejčastěji pak mají garsonky 20 či 25 m². I z takového bytu lze vytvořit útulné bydlení, ve kterém budete mít vše potřebné. Jak na to napoví následující tipy, jak zařídit garsonku.

Jak zařídit garsonku?

Kupujte víceúčelový nábytek

Sedačka, křeslo, konferenční stolek, taburet nebo postel. Co mají společného? Mohou mít v sobě zabudovaný úložný prostor, díky kterému využijete místo hned dvakrát – a to u garsonky rozhodně oceníte.

Sklápějte, vysouvejte a rozkládejte

Podobně jako víceúčelový nábytek, i nábytek sklápěcí, vysouvací či rozkládací patří k nezbytnému základnímu zařízení garsonky. Skvělým příkladem je například stůl, který může být součástí skříňky a v případě potřeby se jen vyklopí či vysune.

Instalujte posuvné dveře

Otevřít v garsonce dveře často znamená zabrat cenný prostor, což zhorší i celkový pohyb po místnosti. Pokud navíc garsonka slouží pro dva, je situace ještě horší. Posuvné dveře a dvířka jsou tedy rozhodně praktickým řešením.

Vyhněte se tmavým barvám

Tmavé barvy mohou v garsonce vypadat překvapivě dobře, jistotou jsou však světlé odstíny. Ideálně se držte jedné hlavní barvy (bílá, slonová kost, světle šedá apod.), kterou doplníte o pár barevných doplňků.

Prostor dostatečně osvětlete

I když se jedná o malý prostor, je vhodné použít více zdrojů osvětlení. To navodí útulnou atmosféru, a navíc tím rozdělíte prostor na zóny. Vyhněte se velkým závěsným lustrům a vsaďte na vestavná světla, jež splynou s prostorem.

Vybudujte jednu multifunkční stěnu

Otevřené police působí vzdušně, ale mohou vypadat neuspořádaně, o prachu ani nemluvě. Elegantnějším řešením je vybudovat podél celé jedné zdi nábytkovou stěnu, ve které může být nejen úložný prostor na oblečení, ale také vestavná televize, pracovní či jídelní stůl nebo postel.

Pověste místo obrazů zrcadla

Mezi nejlepší vychytávky do garsonky patří jednoznačně zrcadla, která opticky zvětší prostor. Můžete je dát do dekorativních rámů a zavěsit místo obrazů, udělat zrcadlové dveře skříní nebo do rohu postavit vysoké zrcadlo se schovaným věšákem.

Pořiďte si úložné boxy a organizujte

Jak levně zařídit garsonku, aby vypadala útulně a uspořádaně? Veškeré volně pohozené věci srovnejte do krabic, krabiček a úložných boxů, uklizený a dobře zorganizovaný prostor vypadá vždy větší a lépe se v něm dýchá.

Využijte prostor pod stropem

Máte hodně knížek? Namontujte pod strop police a získáte úložný prostor, který bude zároveň dekorací. Police můžete samozřejmě využít i na další věci, například na boxy se sezónními věcmi.

Nízký sedací nábytek zvýší prostor

Malá garsonka a zároveň nízký strop? Volte nižší a subtilnější sedací nábytek, jenž opticky zvýší prostor, a navíc působí útulně. Pozor však na to, že z nižších křesel a sedaček se hůře vstává, toto řešení tedy není vhodné pro starší osoby.

Závěsné skříně působí vzdušněji

U garsonky se obvykle počítá každý milimetr, pokud jste však sami, doma příliš času netrávíte a věcí máte minimum, můžete si dovolit použít závěsné skříně, které výrazně odlehčí prostor.

Při spaní v obýváku nepodceňte kvalitní matraci

Postel patří mezi největší kusy nábytku, a tak se řešení spaní v garsonce obvykle věnuje nejvíce pozornosti, zvláště, když v ní žije pár. Ať už zvolíte jakékoliv řešení, nezapomeňte na jednu věc, která se zejména v mladém věku podceňuje – kvalitní matraci.

Patro na spaní

Patro na spaní je velice efektivním využitím prostoru – vejde se pod něj posezení, pracovna, kuchyňka či úložné prostory. Oblíbené je nejen v garsonkách, ale i v dětských a studentských pokojích. Nevýhodou je, že strop garsonky musí být vysoký minimálně 290 cm.

Rozkládací pohovka

Pokud garsonka slouží pouze vám a s přáteli a rodinou se setkáváte mimo svůj domov, můžete pohovku úplně vynechat a pořídit si místo ní pouze standardní postel. Pokud však nějaké posezení chcete, je rozkládací pohovka vhodnou univerzální volbou.

Vyvýšená postel

Nemáte-li dostatečně vysoký strop pro patro na spaní, udělejte kompromis a pořiďte si vyvýšenou postel, pod níž bude spousta úložného prostoru na objemnější nebo sezónní předměty. 

Sklápěcí postel

Chcete-li elegantní a čisté řešení, zvolte sklápěcí postel, která je součástí nábytkové stěny. Při tomto řešení je třeba počítat s tím, že postel bude pro vyklopení do prostoru potřebovat místo. Hodit se vám tak může sedačka či konferenční stolek na kolečkách, které se snadno přemístí a tím uvolní potřebné místo.

Vysouvací postel

Dalším řešením, jak mít plnohodnotnou postel a zároveň ušetřit místo, je postel vysouvací z vyvýšeného pódia. Stejně jako v předchozím případě je nutné zároveň s postelí řešit i prostor, kam se postel vysouvá.

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“