Jak odstranit mech ze střechy? Zkuste modrou skalici nebo vápenné mléko
Mech se nejčastěji objevuje na porézním povrchu, napadnout však může střechu z jakéhokoliv materiálu. Daří se mu především na severní straně, protože k růstu potřebuje vlhké a prašné prostředí. Nejlepší je šíření mechu předcházet už při pokládce nové krytiny, naštěstí ale existují účinné metody, které odstraní i poměrně rozsáhlý porost. Prozradíme, jaké to jsou a kdy je použít.
Co se v článku dozvíte?
Proč je mech pro střechu škodlivý?
Na některých domech možná vypadá stylově, obecně je však mech na střeše velkým problémem. Zejména proto, že zadržuje vlhkost, a tak z dlouhodobého hlediska krytinu ničí. Když tedy prší, voda ze střechy nestéká volně dolů, ale je stále zadržována na jejím povrchu. Kořeny mechu navíc mohou prorůstat šindelemi a nadzvedávat je, což v nejhorších případech vede až k zatékání vody do domu. Při velkých deštích se navíc mohou kousky mechu uvolňovat, padat na zem a dělat nepořádek.
Jakmile si tedy všimnete, že je část střechy mechem napadena, snažte se ho co nejrychleji odstranit. V začátku to možná půjde i mechanicky. Teprve v horším stádiu budou nutné chemické prostředky. I s těmi si nejspíš poradíte svépomocí a pokud ne, není žádná ostuda vyhledat profesionálního pokrývače.
Když se mech zdá mrtvý
Dlouhotrvající sucho způsobuje vysychání mechu, a ten pak působí jako mrtvý. Často ale stačí jeden vydatnější déšť a znovu se probudí k životu. I vyschlý mech proto raději co nejdříve odstraňte, buď sami nebo s pomocí odborníka.
Odstranění mechu ze střechy krok za krokem
1. Modrá skalice na mech
Připravte si:
- roztok modré skalice
- stříkací pistoli nebo postřikovač
- pytel na odpad
- žebřík
Síran měďnatý neboli modrá skalice na mech funguje výborně. Je to bílý prášek, který stačí smíchat s vodou v poměru uvedeném na obalu výrobku. Potom teprve získá tekutou konzistenci a typickou světle modrou nebo modrozelenou barvu. Roztok naneste na střechu stříkací pistolí či postřikovačem. Nechte působit zhruba 20 minut a očistěte, většina mechu by měla zmizet. Zbytek pak můžete odstranit mechanicky, nejlépe drátěným kartáčem nebo špachtlí. Soustřeďte se hlavně na drážky, kde zůstává nejvíc usazenin.
2. Speciální postřik proti mechu
Připravte si:
- speciální sprej na mech
- stříkací pistoli nebo postřikovač
- špachtli, ocelový kartáč nebo rýžovou metlu
- pytel na odpad
- žebřík
Velmi dobré účinky má i sprej na odstranění mechu, který koupíte na internetu, ve specializovaných prodejnách i v hobby marketech. Nejvíce se osvědčily postřiky Mech stop, Kuprikol nebo Bio-ren.
Mech odstraňte ve dvou krocích:
- Nejprve šindele očistěte špachtlí, rýžovou metlou a ocelovým kartáčem. Potom je přizvedněte a odstraňte mech i nečistoty z drážek. Pomoci si můžete jednoduchým pákovým přístrojem na zvedání tašek.
- Střechu postříkejte jedním z přípravků ve správné koncentraci. Postupujte nejlépe po souvislých dvoumetrových pásech. Nechte působit asi 30 minut, než se zbytky samy uvolní. S trochou štěstí budete mít od mechu klid minimálně na 10 let.
3. Vápenné mléko
Na betonové tašky je ideální vápenné mléko. Nejlépe ho aplikujte už na konci jara, aby mohlo přes léto působit a mech dokonale odstranilo. Jen ho nezapomeňte před použitím procedit sítem, aby případné hrudky neucpaly trysky postřikovače.
TIP: V každém případě sledujte předpověď počasí. Čištění střechy od mechu tak můžete naplánovat na den, kdy bude bezvětří a nízká pravděpodobnost srážek.
Co naopak nikdy nedělat?
V první řadě se vyvarujte agresivních čistících prostředků, střešní šindele by to mohlo nenávratně poškodit. Stejně tak nejsou vhodné vysokotlaké čističe, které zhoršují celkovou kvalitu střechy. U silně rozrostlého mechu pak nezkoušejte ani škrábání, bez speciálních přípravků se neobejdete.
Nepodceňujte prevenci
Pokud máte novou střechu, zaměřte se na preventivní opatření. Možností je hned několik:
- Mějte na střeše co nejméně stinných míst, na kterých se mechu obzvlášť daří. Stromy hned nemusíte kácet, ale nejspíš bude nutné prořezat větve a možná i přemístit pergolu nebo altán.
- Do horní části instalujte proužek měděného plechu, který by měl mít šířku přibližně 4 cm. Postupně bude oxidovat a uvolňovat měděnku, která přispívá k likvidaci mechu. Jediné, co musíte udělat, je proužek po několika letech vyměnit.
- Vybírejte tašky z materiálů, které jsou voděodolné. Zároveň byste měli střechu jednou za rok nechat zkontrolovat odborníkem, který zreviduje její celkový stav, vyčistí okapy a zajistí bezproblémový odtok vody.
Autor článku
Dana Halušková
Redaktor
„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“