Čím natřít OSB desky v interiéru? Známe vhodné nátěry i postup

Lenka Gazdová
Publikace: 20.10.2022

OSB desky jsou levné, pevné, odolné, snadno se s nimi pracuje a lze je využít v interiérech i exteriérech. My se dnes zaměříme na použití ve vnitřních prostorách. Poradíme vám, čím natřít OSB desky v interiéru, jaký je správný postup při natírání či jak obnovit staré OSB desky.

Co je OSB deska?

Zkratka OSB vznikla z anglického Oriented strand board, česky orientovaná třísková deska. Jak už název napovídá, jde o desku vyrobenou z dřevěných štěpků velikosti 2 až 7 cm, které se lisují do 3 až 4 vrstev. V závislosti na výrobci může být povrch broušený či nebroušený, desky mohou mít vyfrézované pero drážky pro snadnější napojení.

OSB desky mají široké použití v exteriéru i interiéru, a to od stavby domů až po nábytek nebo třeba terária pro chovatele. Nejen mechanické vlastnosti, ale také všestranné použití a nízká cena nahrávají jejich velké oblibě.

Před tím, než se vydáte na nákup OSB desek, byste měli vědět, že se rozdělují do 4 tříd dle určení:

  • OSB 1: Interiérové desky, suché prostředí.
  • OSB 2: Nosné desky, suché prostředí.
  • OSB 3: Nosné desky, vlhké prostředí.
  • OSB 4: Nosné desky pro vysoké zatížení, vlhké prostředí.
zdroj: Ambitious Creative Co. - Rick Barrett / Unsplash

Čím natřít OSB desky v interiéru?

Jelikož jsou OSB desky vyrobené ze dřeva, budete jim musete ze všeho nejdřív dopřát ošetření, které prodlouží jejich trvanlivost. Dále je lze natírat dle požadovaného vzhledu či způsobu použití.

Ochranná vrstva jako základ

Před estetickými úpravami OSB desky je nezbytné ji impregnovat, čímž ji ochráníte proti vodě, plísním, houbám, zamodrání a škůdcům, zvýšíte odolnost a prodloužíte životnost. Impregnační nátěr také sjednotí nasákavost desky, díky čemuž se vrchní lazura nanáší lépe a s menší spotřebou.

Při nákupu vybírejte vždy impregnační nátěr určený na OSB desky, natření pak proveďte z obou stran.

Lazura, chcete-li zachovat strukturu dřeva

Lazura je typ nátěru, který se dokáže doslova vpít až do jádra desky, což má hned dvě výhody – jedná se o efektivní voděodolný nátěr na OSB desky, který zachová přirozený vzhled dřeva. Co se designu týče, máte při výběru lazury 2 možnosti:

  • Bezbarvá lazura: Oživí a vylepší vzhled OSB desky, přičemž na 100 % zachová její přirozený vzhled. Hodí se pro ty, kterým se líbí surový, industriální vzhled OSB.
  • Barevná lazura: Změní barvu desky, zároveň je ale stále viditelná kresba dřeva. Hodí se tedy pro ty, kterým se industriální vzhled OSB nelíbí, ale chtějí zachovat přírodní dojem.

Ať už si vyberete lazuru jakoukoliv, ideální je natření ve dvou až třech vrstvách, přičemž každou z nich byste měli nechat důkladně vyschnout.

Malířská barva pro překrytí dřeva

Pokud se vám vzhled OSB desky nelíbí a nechcete nechat dřevo prosvítat ani trochu, pak je pro vás spíše než lazura vhodná barva se 100% krytím. Jelikož jsou ale OSB desky nasyceny pryskyřicemi a pojidly, nelze na ně použít jakoukoliv barvu, konkrétně se nedoporučují barvy na bázi vody nebo barvy rozpustné ve vodě. Vhodné jsou naopak akrylové nebo polymerové barvy určené pro interiérové použití = zdravotně nezávadné.

Chcete-li vzhled OSB desky nátěrem nejen překrýt, ale také vyrovnat nerovnosti, jsou skvělé hrubozrnné interiérové barvy, které opticky zahladí nedokonalosti (např. Remal Struktura).

Odolný nátěr na podlahové OSB desky

OSB deska na podlahu si žádá nátěr, který bude odpovídat jejímu zatížení, s klasickou lazurou si tedy nevystačíte. V závislosti na tom, jakého vzhledu chcete docílit, je možné použít dva typy vysoce odolných nátěrů:

  • Polyuretanový lak Tango: bezbarvý, zachová přirozený vzhled dřeva, nezapáchá, rychle schne.
  • Syntetický pochozí lak: lze tónovat do různých odstínů a použít do interiérů i exteriérů.

Jak postupovat při natírání OSB desky v interiéru?

Čím natřít OSB desky v interiéru už víte, jaký je ale správný postup natírání?

  1. Očištění, tzn. zbavení OSB desky nečistot.
  2. Broušení a uhlazení povrchu – pokud je nutné.
  3. Vytmelení nerovností, zbroušení a zahlazení tmelu – pokud je nutné.
  4. Impregnační nátěr.
  5. První vrstva finálního nátěru nanášená od okrajů v jednom směru.
  6. Důkladné sušení (cca 8 hodin, bez průvanu a při stabilní teplotě).
  7. Další vrstva finálního nátěru.
  8. V případě potřeby opakované nanášení nátěru a sušení.

Kromě pečlivé přípravy podkladu vám práci ulehčí také vhodné nástroje, tzn. malířské štětky nebo válečky, se kterými je natírání rychlejší než s plochým štětcem.

Jak ošetřit staré OSB desky, aby mohly znovu sloužit?

Najdete-li na půdě staré OSB desky, které jsou ještě v dobrém stavu (nepopraskané, nerozklížené), můžete je klidně použít a ušetřit tak finance za nákup nových. Stačí z nich pouze očistit starou barvu, s čímž pomůže speciální přípravek na odstraňování barvy ze dřeva, případně omýt přípravky proti plísním. Dále pak postupujete stejně jako u desek nových, tzn. brousíte, tmelíte, impregnujete a natíráte.

Autor článku

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“