Nahoře bez (Na některé věci v životě nejde hodit filtr.) - kniha z kategorie Beletrie pro děti Jota

236,00 Kč Přejít do obchodu
další informace
Označit, kopírovat, vložit a hotovo. Stačí několik kliknutí a fotografie s dokonalou postavou v titěrných bikinách na pláži snů je na světě. Skutečná krása made by Photoshop. Kniha pro dívky o tom, co se nejspíše děje ve školách a že ani nejlepší kamarádi nás mnohdy nedokáží zachránit před špatným rozhodnutím.
Kniha Nahoře bez vypráví o nenápadné třináctileté Amélii, která to teď vážně nemá jednoduché. Moc ráda by spoustu věcí ve svém životě jednoduše zaretušovala jako fotografie v nějaké appce. Jenže to není tak snadné.
Její rodiče právě procházejí manželskou krizí. Nejlepší a jediný kamarád z dětství Nick, se kterým ji pojí spousta skvělých zážitků, jí najednou připadá otravný, dětinský – prostě divný. Navíc začala letos chodit na gymnázium a neustále musí poslouchat urýpané komentáře spolužáků, kteří si utahují z jejího vzhledu. Protože právě tohle ji trápí nejvíc – nenávidí své tělo, připadá jí odporné. Na břichu je toho moc, na hrudníku zase zoufale málo. Nebo spíš vůbec nic. Má tělo jako pyramida – dole širší než nahoře. A ona by moc ráda vypadala jako přesýpací hodiny. A tak si sama pro sebe upravuje snímky vlastního těla ve Photoshopu. Jenže to nepomáhá. Do školy raději nosí pytlovité oblečení a s oblibou si půjčuje široké košile z tátovy šatní skříně. A ještě k tomu všemu se jí líbí Elias. Chodí o dva ročníky výš, má sportovní postavu, široká ramena, trénuje na boxovacím pytli a nejspíš ani netuší, že někdo jako ona existuje. Amélie je do něho blázen a dala by nevím co na světě, jen aby si jí konečně všiml.
Kniha pro dívky od 12 let bere vážně pocity a trápení mladých děvčat, jejich snahu vyrovnat se se změnou vlastního těla během puberty a jejich potřebou sounáležitosti. Má pro ně pochopení, vyhýbá se didaktickému tónu a moralizování. Věnuje se závažnému fenoménu současnosti: srovnávání s ostatními lidmi na internetu, kteří jsou naprosto dokonalí a nedosažitelní, a tím posouvají měřítka pro posuzování toho, co je „normální“. Štíhlé, krásné, sportovní postavy – takhle mají vypadat dnešní mladé ženy. Současně tematizuje další bolestivý jev dnešní doby: šikanu prostřednictvím elektronických médií. Autorka v příběhu nenápadné teenagerky ukazuje, jak to nejspíš vypadá na dnešních školách a že ani nejlepší kamarádi nás mnohdy nedokáží zachránit před špatným rozhodnutím.

Mohlo by vás také zajímat