Co udělat s přebytky ze zahrady? Zkuste jednoduché zavařování v troubě
Konec léta a začátek podzimu jsou tradičně obdobím zpracovávání zeleniny a ovoce ze zahrady. Zavařování se ale nemusí týkat pouze léta a ovoce, zavařovat můžete klidně celoročně – třeba maso, houby, paštiky nebo přesnídávky. Že je to složité? Vůbec ne! Ukážeme vám, jak na jednoduché zavařování v troubě, které zvládne úplně každý.
Co se v článku dozvíte?
Co lze zavařovat a jaké jsou výhody a nevýhody zavařování v troubě
Kromě klasiky, jakou je zavařování okurek a ovoce, můžete v troubě zavařovat naprosto cokoliv. Maminky si mohou do zásoby nachystat zdravé přesnídávky a džemy bez chemikálií, milovníci masa si udělají domácí paštiky či rillettes a příznivci italské kuchyně se zásobí rajčaty na zimu. Zavařovat můžete také hotové omáčky, které se budou hodit v okamžiku, kdy není čas vařit. Zavařování je zkrátka skvělý způsob uchování potravin, který se hodí pro každého. Nemusíte na něj mít ani žádné speciální vybavení, vše zvládnete pouze s vaší troubou. A jaké má zavařování v troubě výhody a nevýhody?
Klady
- zavařování bez investice do speciálních hrnců
- úspora času
- pohodlnější postup
Zápory
- hůře odhadnutelný čas zavařování
- gumičky a víčka horkem trpí
- nemusí se chytnout všechny sklenice
Jak se liší zavařování v horkovzdušné, elektrické a plynové troubě
Máme pro vás dobrou zprávu! Pro zavařování v troubě se dá využít trouba plynová, elektrická i horkovzdušná. Postup se nijak neliší, rozdílné bude pouze nastavení teploty a doba zavařování. Ta se bude lišit nejen dle typu trouby, ale také dle náplně a velikosti sklenic. Nejste-li si dobou zavařování jistí, zkuste nejdříve jednu sklenici a podle ní pak zavařujte ostatní.
Sklenice na zavařování nezapomeňte pečlivě připravit
Hlavním účelem zavařování je prodloužení trvanlivosti potravin. Abyste kýženého efektu dosáhli a jídlo se vám nezkazilo, je před samotným zavařováním nutné provést sterilizaci sklenic. Jak na to?
- Zvolte šroubovací sklenice, které se v troubě tolik neničí.
- Ujistěte se, že víčka jsou čistá, dobře těsní a nejsou deformovaná.
- Sklenice umyjte a vypláchněte horkou vodou.
- Do hlubokého plechu nalijte 2 až 3 cm vody.
- Na plech naskládejte sklenice a víčka.
- Sterilizujte v troubě rozehřáté na 100 °C po dobu 10 až 15 minut.
Zavařování v troubě krok za krokem
Sklenice máte připravené a nyní se můžete pustit do samotného zavařování:
- Čisté sterilované sklenice naplňte zhruba 1–2 cm pod okraj a dobře uzavřete.
- Do hlubokého plechu nalijte 2 až 3 cm vody.
- Sklenice naskládejte na plech tak, aby se nedotýkaly okraje plechu ani sebe navzájem.
- Navrch sklenic můžete položit vrstvu vlhkých novin, zabráníte tak přehřívání sklenic.
- Vložte do vyhřáte trouby. U horkovzdušné trouby nastavte teplotu 200 až 220 °C a sterilujte po dobu 5 až 8 minut u menších sklenic a 10 až 13 minut u větších sklenic – v případě měkkých druhů ovoce a zeleniny. Ty tvrdší je třeba zavařovat déle. Elektrická trouba se nastavuje na 95 až 100 °C, plynová na stupeň 1. Pokud se chystáte na zavařování syrového masa v troubě, počítejte s časem 2 až 3 hodiny.
- Po ukončení zavařování vypněte troubu a sklenice v ní nechte dalších 30 minut.
- Poté sklenice vytáhněte, postavte na víčko, přikryjte vlhkou utěrkou a nechte vychladnout.
- Během chladnutí byste měli slyšet „lupnutí“, které značí, že je víčko správně přichycené.
- Úspěšnost zavařování v troubě zjistíte také poklepáním: dokonale těsná víčka vydávají jasný zvuk, ta špatně chycená zní dutě.
Vychytávky, které se budou hodit při zavařování
I když si pro zavařování v troubě nemusíte pořizovat žádné nákladné vybavení, je zde pár vychytávek, které se vám určitě budou hodit.
Zavařovací sklenice
Zavařovat můžete klidně do použitých sklenic od majonézy. Nebo si můžete udělat radost a zavařovat do krásných stylových sklenic Kilner, které jsou vhodné i na servírování.
Vosková víčka
Pomáhají uchovávat zavařeniny po otevření déle čerstvé, zabraňují osychání potravin a plísním.
Kleště na zavařovací sklenice
Při manipulaci s horkými sklenicemi může snadno dojít k nehodám. A snadné je jim také předejít – pořízením kleští na sklenice.
Zavařovací hlava
Před zavařováním je nutné víčka dobře utáhnout. K tomu vám poslouží zavařovací hlava, s jejíž pomocí bude utahování jednodušší.
Praktické štítky na sklenice
Kdo si po půl roce pamatuje, která marmeláda je třešňová a která jahodová? Opatřete vaše sklenice štítky a usnadněte si pátrání.
Nástavec na zavařování v hrnci
Máte opravdu malou kuchyni bez trouby a přesto byste si rádi zavařili alespoň něco? S nástavcem Tescoma zvládnete zavařování v obyčejném nerezovém hrnci.
Otvírák na víčka
Dejte sbohem násilnému dobývání zavařenin, po kterém vám zůstávají zlomené nože a zkroucené lžičky. Otvírák na sklenice snadno otevře vaše zavařeniny a navíc neničí víčka.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“