Propojení kuchyně s obývákem: tipy a rady na co si dát pozor
Podlehli jste populárnímu trendu a rozhodli jste se propojit kuchyň s obývákem? Zamlouvá se vám představa, že většinu času bude trávit vaše rodina pohromadě, ale na druhou stranu vás děsí, že byste měli vařit vedle drahé sedačky a televizní obrazovky? Mít spojenou kuchyni s obývákem má své výhody i nevýhody. K tomu, aby vše splnilo svou funkci a navíc i pěkně vypadalo, je třeba se zaměřit i na ty nejmenší detaily. Poradíme vám, jak na to.
Co se v článku dozvíte?
Otevřený prostor: výhody a nevýhody
Díky propojení kuchyně s obývákem se vytvoří jeden velký vzdušný prostor, který oceníte například při přípravě večeře. Děti budete mít neustále na očích, aniž byste se báli, co zrovna provádějí. Nic vám neunikne, ani nic nespálíte, když budete odbíhat od sporáku k návštěvě, se kterou si chcete popovídat, ale zároveň pro ně chystáte občerstvení.
Přestože si většina lidí nemůže spojení kuchyně a obýváku vynachválit, je nutné si uvědomit i nevýhody. Je možné, že vás budou u vaření rušit děti. Krájení, mixování, zapnutá myčka či digestoř také mohou rušit vašeho partnera sledujícího televizi. Nepříjemné mohou být i pachy, které se z kuchyně dostanou do obýváku, obzvlášť při smažení.
Jak místnost opticky rozdělit
Kuchyň spojená s obývákem je opticky vnímána jako celek, a tak by obě zóny měly být laděny do stejného stylu. Je ale vhodné vytvořit alespoň pomyslné či částečné oddělení prostoru kuchyně a obýváku. Čím a jak tyto dvě části oddělit?
1. Použijte nábytek
Využijte nábytek jako optický předěl místnosti. Skvěle poslouží například sedačka, kterou umístíte zády ke kuchyni. Zároveň se ale vyvarujte umístění sedačky zády ke dveřím. Často se také používá jídelní koutek nebo nízké komody.
2. Posuvné dveře
Pokud chcete využívat výhody propojeného obývacího pokoje s kuchyní, ale občas uvítáte v kuchyni klid, zvažte posuvné dveře, které svým vzhledem nenarušují prostor, ale v případě potřeby je můžete zavřít. Dveře se většinou zasunují do sádrokartonového krytu, nebo je můžete uchytit pomocí lišty. Skvělou volbou jsou také dveře ze skla, které neuberou na světle a zároveň nepůsobí stísněně.
3. Barový pult
Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, je pro vás šikovným řešením barový pult. Barový pult je určený především na rychlé snídaně, příležitostné krátké stolování během dne nebo na plnění domácích úkolů, v případě, že nemáte prostor na tradiční jídelní stůl. Hodí se zejména k propojení kuchyně a obýváku v panelákových bytech.
4. Kuchyňský ostrůvek
Další možností je kuchyňský ostrůvek, který je velmi praktický a získáte díky němu další pracovní plochu. Často se na něj umisťuje varná deska nebo dřez na nádobí. Toto řešení ale nemusí být vždy pohodlné a estetické. Proto je třeba si jeho využití dobře rozmyslet.
Trávíte-li v kuchyni skutečně hodně času vařením a přípravou pokrmů, dejte raději varnou desku a dřez na kuchyňskou linku a k ostrůvku postavte třeba barové stoličky a používejte ho na rychlé stolování, případně jako přídavnou pracovní plochu a úložný prostor.
Jak sladit kuchyň s obývákem
Aby byl dojem z propojení dokonalý, je potřeba vytvořit jednotný a sladěný styl. Rustikální kuchyňská linka spojená s obývákem ve skandinávském stylu moc parády neudělá. Veškerý nábytek by měl být ve stejném nebo podobném dekoru a stylu. Optického zvětšení prostoru dosáhnete pomocí stejné malby stěn a stejné podlahy.
Jakou podlahu do kuchyně s obývákem zvolit
Podlaha v kuchyni musí být dostatečně odolná, aby vydržela i případné pády ostrých příborů nebo nádobí. Do obýváku se většinou vybírá podlaha měkčí. Jedním z řešení je vybrat dvě odlišné krytiny – dřevěné parkety pro obývací pokoj a dlažbu do kuchyně. Tato možnost je ale nejvíce problematická, protože přechod mezi jednotlivými krytinami musí být ve stejné výšce, aby o ně nikdo nezakopával. Navíc musí být obě krytiny pečlivě vybrané, aby k sobě ladily. Nejčastěji se proto doporučuje vybrat jednotnou tvrdší podlahu pro celý prostor a obývací část zútulnit kusovým kobercem.
Jak vymalovat kuchyň s obývákem
Bílou nebo světlými neutrálními barvami rozhodně nic nezkazíte. Navíc se tyto odstíny řadí mezi trendy posledních let. Pokud ale do prostoru chcete zakomponovat pestřejší odstíny, pak je důležité se držet několika pravidel. Kombinaci barev laďte pokud možno monochromaticky (tón v tónu), anebo naopak využijte kontrasty, které najdete vedle sebe na barevném spektru. Vyvarujte se ale křiklavým sytým barvám, které budou působit rušivě. Mnohem příjemnější budou pastelové jemné odstíny. Barvy do prostoru můžeme zakomponovat i pomocí doplňků nebo dekorací. Ty lze totiž vyměnit lépe než přemalovat celý pokoj.
Další tipy, bez kterých se neobejdete
Kuchyňské spotřebiče
Do kuchyně vybírejte tiché spotřebiče, které vás v obýváku nebudou rušit. Co se týče vařiče, je v tomto případě vhodnější sklokeramická indukční deska. Ohřívá totiž rychleji, takže se sníží množství par během vaření a smažení. Přesto je naprosto nezbytná výkonná digestoř.
Osvětlení
Svítidla zkombinujte tak, aby bylo v kuchyni dostatečně ostré světlo spíše chladnějších odstínů a v obýváku tlumenější světlo v teplejších tónech.