Kdy a jak správně odvzdušnit topení? Vše, co potřebujete vědět

Publikace: 05.11.2021

Všimli jste si, že váš radiátor vydává šplouchavé zvuky? Máte topení naplno, ale přesto se vám zdá v bytě chladno? Možná, že vaše radiátory nefungují tak, jak by měly a je potřeba je odvzdušnit. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat i na co si dát pozor, protože zejména s nástupem chladného počasí mohou být vlažné radiátory velmi nepříjemné.

Jak poznat zavzdušněný radiátor

Zavzdušněný radiátor poznáte jednoduše. Pokud je topení horké u regulačního ventilu, ale opačná strana je studená, nejspíš se v něm nachází vzduch. Ten se totiž neprohřívá jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený. Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do topení dostávají při dopouštění vody do topného systému. 

Dalším příznakem zavzdušnění jsou neobvyklé zvuky vycházející zevnitř topení, jako je šplouchání. Odvzdušnit radiátory musí všichni, jak ti kteří odebírají teplo od dodavatele, tak i ti s vlastní kotelnou.

Kdy odvzdušnit topení

S odvzdušněním radiátorů v bytě nebo domě začněte před začátkem topné sezóny. Poté, co poprvé zapnete systém vytápění, otestujte všechny radiátory, jejich výhřevnost a funkčnost. Do odvzdušnění se pusťte co nejdříve, vyhnete se zbytečným tepelným ztrátám a přeplácení za energie.

Odvzdušněním radiátorů na začátku topné sezóny ale starost o topení nekončí. I přes poctivou přípravu před topnou sezónou byste čas od času měli radiátory zkontrolovat i během zimních měsíců. Odborníci dokonce doporučují provádět odvzdušňování jednou za měsíc. Obecně platí, že čím větší plochu vytápíte, tím častěji budete muset vzduchové bubliny z potrubí vyhnat.

Co si připravit k odvzdušnění topení

  • nádobu na vodu – sklenici, kbelík nebo misku
  • utěrku nebo hadr
  • odvzdušňovací klíč pro radiátory
  • šroubovák

Pokud odvzdušňovací klíč nemáte, můžete ho zakoupit v železářství.

Unsplash

Jak odvzdušnit topení v rodinném domě

V rodinném domě se začíná s odvzdušněním v nejnižším patře a postupně se pokračuje až po patro nejvyšší. Nejprve otevřete všechny regulační ventily naplno a počkejte přibližně 30 minut, než se vzduchové bubliny nahromadí na jedno místo. Vezměte si nádobu na vodu i hadr a odvzdušňovací ventil povolte klíčem nebo šroubovákem. Měl by z něj začít unikat vzduch. Poté začne z radiátoru prskat voda, dejte pozor, aby nezašpinila zdi nebo podlahu. Až bude z radiátoru vytékat pouze voda, máte odvzdušněno a ventil můžete uzavřít.

Po odvzdušnění radiátoru zkontrolujte, zda radiátor topí po celé ploše. Pokud se na radiátoru nachází stále studená místa, odvzdušnění opakujte. V případě, že se topení nerozjede ani po několika opakováních, zavolejte raději odborníky. Na vině může být jiný problém, který vyžaduje náročnější zásah. Zkontrolovat byste měli i tlak v topné soustavě a případně dopustit vodu. Po každém dopuštění vody odvzdušnění opakujte.

Jak odvzdušnit topení v paneláku

Pokud bydlíte v panelovém domě, jsou pro odvzdušnění stanoveny určité dny, kdy se všichni obyvatelé domu domluví na společném odvzdušnění radiátorů. Zpráva je většinou umístěna na společné informační nástěnce

Odvzdušnění provádí jen majitelé bytů v posledním poschodí. Obyvatelé nižších pater pouze otevřou regulační ventil na radiátorech na několik dnů a nastaví je na nejvyšší možnou hodnotu. Vzduch z nejnižších pater pak vystoupá až nahoru k těm, kteří mají radiátory vybavené výpustnými ventily.

Zdá se vám, že potřebuje odvzdušnit i váš byt v nižším patře, ale nevíte si rady jak odvzdušnit topení bez ventilu? S tím bohužel sami nic neuděláte a budete muset zavolat odborníka, který posoudí, zda je problém možné vyřešit vypuštěním a novým napuštěním otopné soustavy, anebo se bude muset radiátor kompletně vyměnit. Často se totiž stává, že proudění vody v trubkách a radiátorech není tak silné, aby vzduchovou bublinu vytlačilo, nebo má topení špatný sklon.

Jak odvzdušnit podlahové topení

Každý systém podlahového topení obsahuje odvzdušňovací ventily v rozvaděči a na kotli. Těmi se vypouští vzduch a jednou za čas dopouští chybějící voda. Pro vyzkoušení jednotlivých okruhů vypněte oběhové čerpadlo a zavřete všechny okruhy. Ty potom po jednom otevřete a počkejte, až vyjde vzduch. Takto postupujte, až je celý systém odvzdušněný.

Odvzdušnění nepomohlo

Pokud po odvzdušnění radiátorů topení stále nehřeje naplno, nejspíš bude na vině nízký tlak v otopné soustavě. Zkontrolujte tedy tlak na kotli a případně dopusťte vodu. Tlak by se měl pohybovat kolem 1,5 baru. Pokud si s tím ale nevíte rady, raději to svěřte odborníkům. Při příliš vysokém tlaku by mohly radiátory nebo potrubí prasknout.

Autor článku