Čím obložit betonové schody, aby dlouho vydržely a byly bezpečné?

Publikace: 31.12.2021

Betonové schody bývají obvykle studené a špatně se udržují. Z toho důvodu se často volí jejich obložení, na kterém se rozhodně nevyplatí šetřit, protože schodiště je nejen vysoce namáhaným místem, ale také dominantním prvkem interiéru. Čím tedy obložit schody? Poradíme vám, jaký materiál zvolit, aby schody byly bezpečné a snadno se udržovaly.

Při obkládání betonových schodů se snažte jejich vzhled sladit s navazujícími podlahovými krytinami. Máte-li v přízemí nebo i v patře například podlahy z laminátu, o stejném materiálu a dekoru uvažujte i v případě schodů.

1. Koberec na schody

Použití koberce na schody dříve patřilo k poměrně oblíbeným řešením. Koberec je totiž cenově dostupný, příjemný a teplý na nášlap a zabraňuje riziku uklouznutí. Na druhé straně se ale musí pravidelně vysávat a tepovat. Nejvíce se pro schodiště hodí zátěžový koberec s odolným podkladem, který vyrovná nerovnosti podkladu a pomáhá lépe izolovat zvuk i teplo. Jako provizorní a cenově dostupnější variantu můžete použít kobercové nášlapy na schody, které připevníte na jednotlivé stupně.

Pozor ovšem dejte na to, že koberec lze pokládat pouze na takové schody, které jsou pro to vhodné. Musí být rovné, ploché a nesmí se na nich nacházet zbytky předchozích podlahových krytin. U dlažby je dobré například vytmelit spáry. V mnoha případech se pak hodí nášlapné části schodů vystěrkovat.

Obložení schodů kobercem
Pixabay

2. Obložení schodů dlažbou

Obložení schodů dlažbou se hodí nejen do venkovních prostor, ale také do interiérů. Keramická dlažba na schody je odolná vůči vodě i chemikáliím, trvanlivá a vhodná i pro alergiky. Oblíbená je zejména pro snadnou údržbu. Díky svému vzhledu se používá obvykle v rustikálních objektech. K největším nevýhodám dlažby patří tvrdost, také je studená na dotyk a kluzká.

V případě, že se rozhodnete pro dlažbu, je nezbytná protiskluzová úprava, která se provádí speciálním nátěrem, zejména pokud se po schodech budou prohánět malé děti. Zajímavou variantou je také kamenná dlažba, jejíž povrch je protiskluzový sám o sobě.

3. Obložení schodů dřevem

Obložení schodů masivním dřevem vám udělá největší průvan v peněžence. Dřevo totiž patří mezi nejkvalitnější, a tudíž i nejdražší materiály. Mezi jeho největší přednosti patří zejména dlouhá životnost a vysoká odolnost. Dřevo navíc působí hřejivým dojmem a je příjemné na dotyk, takže i zimomřiví obyvatelé domu se na něj nebudou bát šlápnout bosou nohou.

Další výhodou dřeva je, že se jedná o přírodní materiál, což schodiště zkrášlí a dodá mu punc opravdovosti. Se dřevem se dá rovněž velice dobře pracovat – lze ho lakovat, mořit, opatřit různými oleji, a to aniž by dřevo ztrácelo své pozitivní vlastnosti.

Schody se obkládají několika různými způsoby. Je možné obložit schodiště celé nebo pouze dřevěné nášlapy na schody bez podschodnic. Necháte tak přiznané přední čelo schodů. Na čelo a strany můžete použít jiný materiál, nebo je ponechat jen omítnuté.

Nejlepší je na obložení schodů tvrdé dřevo. Řadí se mezi něj především dub, jasan nebo buk. Pro levnější úpravy se dá využít i smrkové či borové dřevo, které ovšem není tak tvrdé. Ať už ale použijete jakýkoliv druh dřeva, dřevěné schodiště je potřeba ošetřit protiskluzovým nátěrem. Místo klasického laku, který by zvyšoval kluznost, se na schody spíše nanáší speciální olej.

4. Obložení schodů laminátem

Levnějším řešením obložení schodů je laminát, který se používá k výrobě plovoucích podlah. Aplikace laminátu se od ostatních materiálů liší tím, že se ke schodům laminát lepí. Jedinou podmínkou obložení schodů plovoucí podlahou je, aby schody byly rovné a nikoliv zakulacené. 

Podklad se tedy nejprve vyrovná stěrkou a poté se nanáší proužky lepidla, do nichž se lamely zatlačí. Na hrotu schodu, kde se stýká stupnice s podstupnicí, mohou zůstávat malé spáry, které se ale často zakrývají lištami fungujícími i jako protiskluzová ochrana. Spáry se ale dají vyplnit také akrylovým tmelem v odstínu zvoleného laminátu.

Mezi největší výhody obložení schodů laminátem patří rychlá pokládka a snadná oprava a údržba. Nevýhodou je, že laminát je hlučnější, chladný, má tvrdý povrch a také nesnáší vlhkost.

5. Obložení schodů vinylem

Z vinylu se vyrábí perfektní imitace dřevěných prken, kamenné dlažby či jiného materiálu. Obvykle je na výběr ze stovek různých dekorů. Můžete ho navíc pořídit za velice příjemnou cenu. Vinyl zároveň navozuje teplo od nohou, je měkký, a tedy komfortní na došlap. Mezi další pozitiva obložení schodů vinylem patří snadná údržba a jednoduchá pokládka, kterou zvládne leckterý kutil. 

Když je obložení schodů vinylem kvalitně provedené, vydrží vám dlouhá léta. Myslete ale na to, že vinyl se nehodí do nevytápěných prostor, protože se vlivem teplotních výkyvů může roztahovat nebo kroutit. Povrch vinylu je hladký a klouže, proto je potřeba zvýšit bezpečnost protiskluzovými nášlapy na schody. Ty se dnes prodávají i v transparentním provedení.

Pokládka vinylu je podobná jako u obložení laminem. Nepatrné spáry na hrotech schodů, kde se stýká stupnice s podstupnicí, se zpravidla zakrývají lištami, které zároveň fungují i jako protiskluzová ochrana. Pokud by se vám ale lišty nezamlouvaly, spáry můžete vyplnit akrylovým tmelem v odstínu laminátu.

Autor článku