Jak ustlat postel dokonale a během pár minut?
Většině lidí se hezky ustlaná postel líbí. Pokud mezi ně patříte i vy, nejspíš každé ráno precizně rovnáte prostěradlo, peřiny i polštáře. Napadlo vás ale někdy, jestli to děláte správně? V redakci jsme pro vás dali dohromady několik tipů, se kterými se v této činnosti stanete přeborníky. A potřebovat k tomu nebudete ani hodiny tréninku, ani luxusní ložní povlečení.
Co se v článku dozvíte?
Nezapomínejte na větrání
Stlát postel okamžitě po probuzení není nutné. Raději ji nejdřív rozestelte a nechte lehce vyvětrat. Mezitím můžete otevřít okno, v klidu se nasnídat a připravit se na odchod do práce. Lůžkoviny tak budou mít čas proschnout a nebudou se v nich zbytečně množit roztoči a bakterie.
Vysoká kvalita povlečení se vyplatí
Pokud nechcete dělat žádné kompromisy, zvolte povlečení té nejvyšší kvality, kterou si můžete dovolit. Díky tomu se zlepší kvalita vašeho spánku a postel se bude stlát skoro sama. Základem jsou přírodní materiály – zejména bavlna – vám už pak zbývá jen vybrat úpravu, která vám vyhovuje.
Někdo má raději jemný satén, někdo pevné perkálové povlečení a někdo nenáročný krep, který se nemusí žehlit a skvěle skryje drobné nerovnosti. Více o typech ložních povlečení a tom, jak je udržovat, jsme nedávno psali také ve velkém průvodci, který se detailně věnuje výběru povlečení dle materiálu.
Správně zvolená matrace je základ
Možná byste se divili, jak důležitá je samotná matrace. Do velké míry na ní závisí nejen kvalita vašeho spánku, ale i to, jak dobře se vám povede postel ustlat. Když si navíc ještě koupíte speciální chránič matrace, docílíte hladkého povrchu, na kterém bude vrchní prostěradlo lépe držet.
Prostěradlo, které perfektně sedí
I tady doporučujeme investovat do kvalitního materiálu. Ideální je například přírodní bavlna s delším vlasem a vyšší gramáží. Jen takové prostěradlo se nebude nevzhledně mačkat a nesrazí se po prvním vyprání.
Stejně tak si dejte pozor na správnou velikost, a to jak na šířku a délku, tak na výšku. Jestliže je prostěradlo moc velké, bude i při pečlivém praní a žehlení vypadat zmuchlaně a nehezky přečnívat. Příliš malé prostěradlo zase zmáčkne matraci a může ji poškodit.
Lifehacky pro dokonalý vzhled
Jak docílit hladkého prostěradla bez jediné chybičky? Musíte ho dobře napnout! A nezáleží na tom, jestli jde o klasický nebo napínací typ. Jen budete u každého z nich potřebovat jiné zlepšováky.
U klasického prostěradla si můžete pomoci zavíracími špendlíky. Těmi ho přichytíte přímo k obalu matrace. Bude tak rovnoměrně zatížené a ani při vašich pohybech se neshrne a nepomačká.
A jak hezky ustlat postel, když máte napínací prostěradlo? Pořiďte si takzvané svorky na prostěradlo, které mají jakési klipsy na obou stranách, a dokážou tak napnout i opravdu velké prostěradlo.
Urovnaná přikrývka a přehoz
Ať už dáváte na postel přehoz, nebo ji necháváte větrat bez něj, deku je nutné pěkně urovnat. Přeložit se přitom dá několika různými způsoby, například podélným přeložením na poloviny či třetiny nebo složením na polovinu k nohám postele.
TIP: Na okrajích postele mnohem lépe vypadá přehyb deky, nikoliv její konce.
Sladěný přehoz dodá lůžku elegantní vzhled. Jak ale zdůrazňují odpůrci ustlaných postelí, může působit problémy. Vybírejte proto pouze varianty z prodyšného přírodního materiálu. Jen tak se pod ním nebude tvořit vlhko, ve kterém si většina roztočů přímo libuje. Přehoz byste měli pečlivě složit na půl a položit na dolní část postele.
Nakonec nezapomeňte na polštáře
Potom už zbývá jen naklepat polštáře, aby se lehce provzdušnily, a máte téměř hotovo. Samozřejmě pokud nepoužíváte zdravotní varianty z paměťové pěny, ale klasické polštáře s výplní z pravého peří nebo umělých vláken.
Jak ustlat postel tedy už víte, a tak si konečně můžete zodpovědět otázku, zda jste to dělali podobně i dříve. A pokud ne, třeba vám náš malý návod pomůže ke zlepšení.
Autor článku
Dana Halušková
Redaktor
„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“