Nejlepší podlaha do garáže: vybíráme podle zátěže, ceny i designu

Publikace: 18.02.2022

Garáž patří k místům s nejvyššími nároky na kvalitu podlahy. Ta musí odolat parkování auta i chemickému znečištění a měla by se dát rovněž snadno udržovat. Výběr závisí na mnoha faktorech, například na tom, jaký máte v garáži podklad, jak často ji využíváte a zda preferujete přírodní nebo syntetické materiály. Zároveň jde o relativně velkou plochu, a tak je rozhodující i cena.

1. Litá podlaha z epoxidu nebo polyuretanu

Kdybychom měli vybrat designově nejzajímavější materiál, byla by to epoxidová pryskyřice, která se aplikuje na betonovou základovou desku. Potěší vás spoustou barevných variant v lesku i matu, různými vzory a texturami a samozřejmě také rozumnou cenou. Má ale i své nevýhody, mezi které patří například kluzký povrch nebo nízká odolnost proti chemikáliím. Navíc ji nedoporučujeme aplikovat svépomocí, protože je to poměrně náročné a podklad musí být dokonale hladký, suchý a čistý. Po pokládce většinou trvá zhruba tři dny, než zaschne a můžete na ni najet autem.

Litá podlaha do garáže se ale vyrábí také z polyuretanových směsí, které pořídíte ještě levněji než epoxid. Ty se vyznačují větší měkkostí a pružností, proto se vůbec nepoužívají v průmyslových objektech. Do méně vytížené garáže takovou podlahu dát můžete, ale s příliš dlouhou životností raději nepočítejte.

2. Kamenný koberec

Kamínkovou podlahu neboli kamenný koberec jistě znáte z příjezdových cest, chodníčků v zahradách nebo teras. V garáži s ní nejspíš budete spokojeni také, a to hned z několika důvodů. Kamínky spojené epoxidovou pryskyřicí dobře vypadají, vydrží dlouhé roky jako nové a jen tak se nepoškodí. Snad jediným negativem jsou vyšší pořizovací náklady.

3. Gumová dlažba

Gumová podlaha do garáže může mít podobu dlažby ze 100% PVC. Nejspíš jste se s ní už setkali v dílnách nebo skladech, kde se používá dlouhé roky. Díky speciální úpravě vám bude stačit i v méně využívané garáži. Hodí se hlavně do míst, která neslouží zároveň jako vstup do domu, nevypadá totiž zrovna reprezentativně. Na druhou stranu si poradí i s nerovným povrchem, snadno se udržuje a seženete ji opravdu levně.

4. Beton či betonová zámková dlažba

Nejprve si raději ověřte si, jestli ve vaší garáži nechybí základová deska. Tento problém nejčastěji nastává v samostatně stojících garážích, které bývají dřevěné, montované nebo ocelové. Litý beton s nátěrem ale vše vyřeší.

Případně se nabízí betonová zámková dlažba, kterou velmi snadno namontujete na připravené štěrkové lože. Pokud se pro ni rozhodnete, dávejte pozor, aby byl vybraný typ vhodný do exteriéru a odolal vysoké vlhkosti či velkým změnám teplot. Použít ho pak můžete i do pergoly nebo do venkovního přístřešku na auto. Tato betonová podlaha do garáže má ale i jedno velké minus – odradit vás může zejména vyšší cenou.

5. Keramické dlaždice

Mnohem výhodněji zakoupíte keramickou dlažbu, která vypadá velmi dobře a při správné pokládce dlouho vydrží. Pochopitelně za předpokladu, že na ni nespadne žádný těžký předmět. A na co se zaměřit při výběru? Určitě na to, aby šlo o kvalitní zátěžovou dlažbu vhodnou do exteriéru.

6. Anhydritová podlaha

Oblíbené jsou v garážích i lité anhydritové podlahy. Vyrábějí se ze směsi síranu vápenatého a štěrku nebo jemného písku, který se smíchá s vodou a funguje jako plnidlo. Náročnou aplikaci bude lepší svěřit profesionálům. Na začátku si tedy připlatíte, ale anhydrit vám to vynahradí svou mimořádnou odolností. Po vylití podlahy musíte ovšem několik dní počkat, než úplně zaschne. Na závěr se ještě přebrousí a je připravena k používání nebo aplikaci další vrstvy – například dlažby nebo vinylu.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“