Jaký živý plot se hodí do vaší zahrady? Máme pro vás 15 tipů

Publikace: 25.02.2022

Živý plot má hned několik výhod. Získáte díky němu příjemné soukromí a zároveň vás ochrání před hlukem. Pokud navíc zvolíte správné rostliny, bude plnit i okrasnou funkci. Univerzální pravidla výběru neexistují. Je nutné znát specifika vaší zahrady a podle toho se rozhodnout, zda chcete tvarovaný, nebo raději volně rostlý živý plot. Následně se zaměřte na jednotlivé rostliny.

Výběr podle typu a velikosti zahrady

Tvarovaný živý plot je vhodný hlavně do městských zahrad, v přírodních a permakulturních zahradách budou nejlépe vypadat volně rostoucí dřeviny. Kromě vzhledu myslete i na praktičnost. O nestříhaný živý plot se sice nemusíte tolik starat, ale zase vyžaduje větší prostor, alespoň 2 metry do šířky. Naopak tvarovanému živému plotu bude bez problému stačí 1 metr. A pokud jde o výšku, jsou dřeviny dosahující maximálně 2 metrů, ale i takové, které dorostou do dvojnásobných rozměrů. Můžou tedy měřit až 4 metry.

Výsadba

U jehličnanů je ideální doba pro výsadbu na sklonku léta. Listnáče se sázejí až později, v říjnu nebo listopadu. Příkop byste měli vyhloubit přibližně dva měsíce předem. Listnaté dřeviny potřebují asi 40 centimetrů, zatímco jehličnany a mohutné stromové stěny byste měli zakládat v hloubce zhruba 60 centimetrů. Nezapomeňte ale ani na dostatečnou šířku příkopu, na obou stranách musí být alespoň o 20 centimetrů širší než samotný živý plot.

Ať už jde o jakýkoliv typ půdy, je nutné ji dobře nakypřit a zásobit živinami. Jednotlivé rostliny se umisťují zhruba 0,5 metru od sebe, vždy ale záleží na konkrétním druhu.

Zastřihávání a celková údržba

Důležitým kritériem při výběru rostlin je rychlost jejich růstu. Některé musíte stříhat i třikrát ročně, jiné stačí zkrátit maximálně jednou během léta. Rychle rostoucí živý plot je možné vytvořit například z thují, ptačího zobu nebo dřišťálu.

Z jehličnatých i listnatých dřevin

Jehličnany se nejlépe hodí do horských a podhorských oblastí, kde přirozeně rostou. Svoje stálé místo ale mají i v některých městských zahradách. Zásadní rozdíl je v tom, že živý plot z nich zůstává stále stejný, kdežto listnáče se v průběhu roku proměňují. Spousta z nich kvete, plodí a na podzim se zbarvuje do nejrůznějších odstínů červené, žluté nebo hnědé.

Tip redakce:

Je vaše zahrada malá, ale přesto byste na ni rádi vysázeli okrasné stromy a keře? Žádný problém! Máme pro vás 15 tipů na ty nejkrásnější okrasné stromy a keře do malé zahrady.

Tipy na konkrétní rostliny

1. Zeravy západní neboli thuje

Thuje velmi rychle rostou a díky mnoha odrůdám se dokážou přizpůsobit různým podmínkám. Chybu s nimi neuděláte v upravených městských zahradách, ale wow efektu nejspíš nedocílíte. Do přírodních a venkovských zahrad však vhodné nejsou, zde by totiž působily příliš stroze.

Thuje
Pinterest

2. Moderní bambus

Rostlina původně z tropických a subtropických oblastí Asie je u nás čím dál populárnější a kromě interiérů se využívá i jako živý plot. Najdou se totiž i mrazuvzdorné druhy a založení plotu není nic složitého. Příkop by měl mít hloubku asi 50 centimtrů a šířka záleží na tom, jak mohutný plot chcete mít. Jen byste se měli vyhnout výběžkatým druhům. Nedoporučujeme je hlavně na menší plochu, protože by se mohly rychle rozrůst a škodily by ostatním rostlinám.

Moderní bambus
Pinterest

3. Tis červený

Pokud chcete mít na zahradě stálezelený živý plot, bude tis červený ideálním kandidátem. Patří k odolným a dlouhověkým jehličnanům, kterým se daří i ve stínu. Právě proto se používá také do vysokých přírodních stěn. Pozor na to, že je prudce jedovatý.

Tis červený
Pinterest

4. Šeřík obecný

Vyrůstá až do výšky čtyř metrů a zaujme fialovými, růžovými nebo bílými květy. Jde o velmi nenáročný keř, který zaujme omamnou vůní.

Šeřík obecný
Pinterest

5. Zimostráz vždyzelený

Tato rostlina je jako dělaná do stříhaných živých plotů. Stačí si na ni pořídit speciální nůžky a můžete vytvářet jednoduché tvary i náročné kreace.

Zimostráz vždyzelený
Pinterest

6. Zimolez lesklý

Spolu s dřišťálem nebo pámelníkem patří zimolez mezi cenově nejdostupnější opadavé dřeviny. Přitom ale vydrží opravdu hodně a má i dekorativní charakter.

Zimolez lesklý
Pinterest

7. Bobkovišeň lékařská

Je pro vás nejdůležitější okrasná funkce? Zkuste neopadavý živý plot z bobkovišně lékařské, která dorůstá maximálně do dvoumetrové výšky.

Bobkovišeň lékařská
Pinterest

8. Ptačí zob vejčitolistý

Řadí se mezi poloopadavé rostliny, a je tedy potřeba ho pravidelně stříhat. Odmění vás za to nádherně voňavými bílými květy, ze kterých později vzniknou tmavě modré plody. A už podle názvu rostliny je jasné, že slouží i jako potrava pro ptactvo.

Ptačí zob vejčitolistý
Pinterest

9. Bez černý

Nenáročný na půdu a sluneční svit je bez černý, který se navíc snadno udržuje a má léčivé účinky. Vyšlechtěné kultivary vás potěší i krásnými květy.

Bez černý
Pinterest

10. Akébie pětičetná

Tato popínavá rostlina s vínovými květy a jedlými plody u nás není příliš známá. Díky její odolnosti a zajímavému vzhledu si ji ale určitě rychle oblíbíte.

Akébie pětičetná
Pinterest

11. Dřín drsný

Patří mezi kvetoucí rostliny a vykvétá už v březnu. Doporučujeme ho tedy v živém plotě zkombinovat s některou z rostlin, která má nejzajímavější vzhled až později, v létě nebo na podzim.

Dřín drsný
Pinterest

12. Svída krvavá

Svůj název získala podle červeně zbarvené kůry. Mezi zelení se tedy bude krásně vyjímat. Běžně dorůstá výšky až 5 metrů, kvete v červnu, na podzim se listy zbarvují do nachově červené.

Svída krvavá
Pinterest

13. Brslen evropský

Brslen bude vaši zahradu zdobit celoročně, ale nejvíce vynikne na podzim, kdy má výrazné červenorůžové zbarvení. Jen pozor na to, že je jedovatý.

Brslen evropský
Pinterest

14. Kalina obecná

Jedná se o okrasný keř, který má květy v poměrně neobvyklé bílé barvě, někdy s nazelenalým nebo narůžovělým podtónem. Jeho plody slouží jako potrava pro ptáky.

Kalina obecná
Pinterest

15. Dřišťál obecný 

Je vínově červený, a tak hezky kontrastuje se zbytkem zahrady. Trnité větve zaručují nepropustnost a odolnost živého plotu.

Dřišťál obecný
Pinterest

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“