Jak vybrat ideální udírnu: ultimátní průvodce pro začátečníky

Publikace: 17.03.2022

Už vás nebaví chodit pro uzené maso do obchodu? Rádi byste si ho vyudili doma? Pokud máte zahrádku, není co řešit. Pořiďte si udírnu a připravte si takové pochoutky jako uzené maso, domácí klobásky, uzený sýr nebo vyuzené ryby. Jejich chuti se ta z obchodu ani náhodou nevyrovná.

Malá udírna na zahrádce je sen nejednoho z nás

Snad každý vlastník zahrádky už alespoň jednou zatoužil po vlastní udírně. Dříve nebylo nijak neobvyklé postavit si udírnu svépomocí, dnes se do toho pustí jen pár výjimek. Pro průměrně zdatného kutila na tom není nic složitého, stačí si sehnat potřebné vybavení, materiál a vyhradit si dostatek času.

My však víme, že čas je nedostatkové zboží. Proto ještě předtím, než začnete hledat návod, jak postavit udírnu, zadržte. Máme pro vás totiž dobrou zprávu, můžete si koupit kompletní udírnu. Jak ale vybrat tu pravou domácí udírnu?

Když se řekne udírna

Než se do výběru udírny pustíme, určitě je na místě si říct, z čeho se taková udírna skládá. Mezi základní prvky každé udírny patří:

  • Topeniště: To může být buď samostatné, nebo přímou součástí udírny. Označit ho můžeme i jako ohniště, jehož součástí je rošt, na kterém hoří dřevo, udicí štěpka, udicí brikety nebo pelety. U elektrických udíren ho nahrazuje topná spirála.
  • Kouřovod jako spojka mezi topeništěm a udicí komorou: Kouřovod vede kouř z ohniště do udírny a má podobu roury nebo vyzdívaného kanálu z šamotových plátů. Jeho délka by měla být alespoň 2 metry.
  • Udicí komora je centrem dění: Další důležitou součástí je udicí komora, ve které se udí maso a další suroviny. Jde o největší část udírny, často se označuje jako skříň a bývá opatřena dvířky s panty.
  • Důležitý je i komín k udírně: Kouř z udicí komory odvádí ven a měl by být zakončen záklopkou, díky které můžete regulovat tah kouře. Když nebude mít komín správný tah, může dojít ke špatnému procesu uzení.

Kromě toho budete potřebovat i teploměr do udírny a háčky na zavěšení masa nebo jiných potravin.

Jak vybrat udírnu?
Pixabay

Víte, že uzení je dalším způsobem, jak upravovat maso, zeleninu, ryby i sýry? Jde vlastně o způsob konzervace, ke které dochází pomocí studeného, teplého nebo horkého kouře. Díky němu pak potravina získá specifickou chuť a prodlouží se i její trvanlivost.

  • Uzení studeným kouřem znamená uzení při teplotě do 30 °C po dobu 24–72 hodin.
  • Uzení teplým kouřem při teplotě do 70 °C a uzení 8–10 hodin.
  • Uzení horkým kouřem při teplotě do 90 °C po dobu 2–5 hodin.
  • Z Ameriky se k nám dostává i barbecue, které spočívá v dlouhé a pomalé tepelné úpravě při nízké teplotě a za přítomnosti kouře.

Z čeho můžete vybírat?

Nabídka udíren na trhu je široká, vybírat můžete podle typu i velikosti. V základu je dělíme na pevné, kterým musíte najít stálý prostor, a přenosné, které můžete přesouvat z místa na místo. Podle materiálu je dělíme na zděné, plechové a dřevěné. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Dřevěné udírny nikdy nevyjdou z módy

Chcete si vyzkoušet uzení tradičním způsobem? Nechce se vám investovat do elektrické udírny? Nevadí vám, že budete přikládat, hlídat teplotu, regulovat kouř a to, že se od udírny po celou dobu uzení vlastně ani nemůžete vzdálit? Vsaďte na dřevěné udírny, které si můžete koupit, nechat vyrobit na zakázku nebo sami postavit dle svých představ svépomocí.

Dřevo je materiál, který nikdy nevyjde z módy. Už nějakou dobu také soutěží v žebříčku oblíbenosti se zděnou udírnou. Když dřevěné udírně budete věnovat tu správnou péči a sem tam ji i ošetříte před povětrnostními vlivy, bude vám sloužit dlouho a dobře.

Víte, že dřevěnou udírnu s izolací můžete používat po celý rok?

Udírny z plechu zaujmou každého

Plechové udírny jsou bezúdržbové a zaujmou i jednoduchým provedením. I když rozměrově budou menší než dřevěná nebo zděná udírna, udicí komora poskytne dostatek prostoru na uzení. Vsadit můžete jak na udírnu s izolací, tak bez ní, stejně tak si můžete vybrat mezi levnější udírnou z pozinkovaného plechu a finančně nákladnější udírnou z oceli s nerezovou úpravou.

Zděné udírny můžete využívat po celý rok

Udírnu z cihel si můžete sami postavit, případně si ji nechat vystavět od odborníka. Taková udírna musí splňovat technické parametry, aby dobře „táhla“, než se tedy do její stavby pustíte, určitě si to nastudujte. Kromě cihel budete potřebovat i kouřovod, dvířka na udicí komoru i na topeniště a spoustu dalších věcí. Oproti dřevěné udírně se déle roztápí, ale zase dlouho drží teplo.

Další dělení udíren:

  • Udírny na dřevo jsou klasikou, ale je třeba počítat s tím, že budete pořád přikládat a kontrolovat teplotu uvnitř udírny, což není vždy úplně jednoduché a chce to cvik.
  • Elektrické udírny mají zabudované elektrické vytápění v podobě spirály, která se stará nejen o teplo, ale i kouř. Velkou předností udíren na elektriku je minimální úsilí, které se vyžaduje od vás.
  • Digitální elektrické udírny vám umožní zapomenout na neustálé hlídání a sledování teploty při uzení.
  • Plynové udírny se postarají o dokonalý chuťový zážitek skoro bez práce (stejně jako elektrické udírny). Jsou vybaveny plynovými hořáky, které umožní plynulou regulaci teploty.
  • Peletové udírny jsou moderním způsobem, jak udit maso horkým kouřem. Jako palivo se používají pelety, které se automaticky přesouvají do komory a tu vytopí na nastavenou teplotu.
  • Multifunkční udírny disponují udicí komorou i klasickým grilem.

Nepodceňujte ani velikost udírny

Velikost udírny vybírejte nejen podle toho, kolik místa na ni máte, ale také podle toho, jaké množství dobrot plánujete udit. Kdo si chce vyudit pár kousků masa nebo klobás, nebude pořizovat udírnu s velkým objemem a ten pak zbytečně vytápět.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“