Jak odstranit plíseň ze zdi a zabránit jejímu návratu?
Černá, zelená nebo bílá plíseň na zdi dokáže potrápit nejen ve starších domech. Setkat se s ní mohou také majitelé nedostatečně vysušených novostaveb nebo obyvatelé panelových domů s malými koupelnami. A jak odstranit plíseň ze zdi tak, aby se nikdy nevrátila?
Co se v článku dozvíte?
Plíseň na zdi: pohroma, která přichází nepozorovaně
Plíseň na zdi je problém nejen estetický, ale také zdravotní. Může způsobovat astma, alergie nebo kožní problémy, největším nepřítelem je v domácnostech s dětmi a se staršími osobami, které mají slabší imunitní systém. Aby toho nebylo málo, plíseň není jen jedna. Za plíseň bývá často označována také sněť. Pokud tedy chcete vědět, jak se zbavit plísně na zdi, je třeba umět rozpoznat, s jakým nepřítelem bojujete.
- Černá plíseň: Vyskytuje se na extrémně provlhlých zdech. Produkuje zdraví škodlivé mykotoxiny, při jejím odstraňování je tak třeba dbát na bezpečnost a používat ochranné pomůcky. Na vyčištění obvykle nefungují běžné domácí prostředky typu ocet a jedlá soda, ale je třeba použít chemické přípravky na likvidaci plísní.
- Zelená a modrá plíseň: Jedná se o plísně, se kterými se nejčastěji setkáte v koupelnách, případně jiných vlhkých a špatně odvětrávaných prostorech. Lze je odstranit přípravky s obsahem bělidla.
- Bílá plíseň: Nejčastěji se vyskytuje ve studených a vlhkých prostorech, zejména sklepech. Odstraníte ji stejně jako zelenou a modrou plíseň.
Tip redakce:
Narostla-li plíseň do dramatických rozměrů, například v prostorech, kde dlouho nikdo nebydlel, je nejlepší se obrátit na odbornou firmu, která plíseň odstraní, případně provede sanaci stěn.
Jak odstranit plíseň ze zdi dle typu zdiva?
Plíseň se nejčastěji vyskytuje v místech se zvýšenou vlhkostí, typicky se jedná o koupelny, kuchyně nebo sklepy. S jejím odstraněním byste neměli příliš otálet, jinak může narůst do opravdu obřích rozměrů. Ještě předtím, než se začnete plísně zbavovat, pokuste se najít příčinu vzniku a odstranit ji. Tou bývá nejčastěji prosakující voda ze starého potrubí nebo nadměrná vlhkost způsobená běžným provozem domácnosti a nedostatečným větráním.
Jak odstranit plíseň ze zdi v menším rozsahu?
Pokud se plíseň na zdi ještě příliš nerozrostla, můžete na postižená místa nastříkat Savo proti plísni nebo Ceresit Stop plísni All in one, nechat cca 10 minut působit a pak setřít hadříkem nebo jemným kartáčkem. Pozor však na to, že Savo má bělicí účinky a nehodí se na zdi s barevnou výmalbou. Ve větším rozsahu je postup zdlouhavější, rozhodně se však vyplatí ho následovat.
Jak odstranit plíseň ze zdi z betonu a cihly ve sklepě?
Hrubé betonové a cihlové zdi mívají nejčastěji sklepní prostory, kde se obvykle vyskytuje plíseň černá, bílá nebo namodralá. Její odstranění probíhá ve čtyřech krocích:
- Příprava: Odstraňte od zdi veškerý starý nábytek, koberce a krabice a zkontrolujte, zda nejsou také napadené plísní. Pokud ano, můžete je zkusit vyčistit, v některých případech se s nimi ale budete muset rozloučit. Na zem položte igelit nebo staré noviny – i když nemáte ve sklepě luxusní podlahu, kterou je třeba chránit, ušetříte si práci s úklidem.
- Drhnutí: Smíchejte peroxid vodíku s vodou (1 díl peroxidu na 3 díly vody) a začněte důkladně drhnout postižená místa. Je-li plíseň stará a ve velkém rozsahu, nechte roztok nějakou dobu působit, aby se vsákl do zdi. Možné je použít také kombinaci bělidla a komerčního přípravku na odstranění plísně.
- Úklid: Vyhoďte igelit s případnými zbytky z drhnutí, přesvědčte se, že jste důkladně otřeli stěnu i podlahu tak, aby nikde nezůstal ani kousek zdiva s plísní. Prostor vyvětrejte a jakmile si budete jistí, že je stěna suchá, můžete zpátky přistavit nábytek.
- Závěrečné ošetření: Proti návratu plísně se můžete pojistit nejen větráním, ale také speciálními protiplísňovými nátěry.
Tip redakce:
Beton, cement, cihla nebo kámen jsou porézní zdiva, plíseň tak není jen na jejich povrchu, ale i uvnitř. Proto je důležité nechat čistící prostředek nějakou dobu působit – vsáknout do zdi a zlikvidovat plíseň i zevnitř.
Jak odstranit plíseň ze zdi z betonu a cihly v obytných místnostech?
Odstranění plísně je téměř stejné jako v předchozím případě, přidává se pouze jeden krok – před samotným drhnutím je třeba oškrábat malbu a omítku. Před škrábáním se ujistěte, že jste důkladně zakryli nábytek a elektroniku, kterou by mohl jemný prach z omítky nenávratně poškodit. Také se hodí mít po ruce čisté utěrky či hadry, které použijete na rychlou pomoc v případě rozlití čističe na podlahu či jinam.
Tip redakce:
Jelikož ve vzduchu budou při drhnutí létat spóry plísní a budete používat chemické prostředky, chraňte se při čištění brýlemi, respirátorem a gumovými rukavicemi. Pokud je to možné, větrejte.
Jak odstranit plíseň ze zdi ze sádrokartonu?
Je-li sádrokartonová stěna napadena plísní pouze na povrchu, zbavíte se plísně stejným způsobem jako v předchozích případech. Pokud však vidíte, že je stěna vypouklá a drolí se, je více než pravděpodobné, že plíseň prorostla dovnitř. V tomto případě je nejlepším řešením, jak se zbavit plísně, kompletní výměna sádrokartonu.
Jak se zbavit plísně na zdi bez chemie?
Velké plochy porostlé plísní se bez čištění chemickými prostředky nejspíš neobejdou, na menší poškození však můžete zkusit babské rady, jak se zbavit plísně bez chemie.
- Alkohol: 100% líh zřeďte vodou (1:1), nastříkejte na zeď, nechte působit dle potřeby, poté otřete čistým hadříkem a nechte uschnout.
- Ocet: Účinný na sádrokartonové stěny. Není nutné ho ředit, stačí nastříkat na zeď, nechat hodinu působit, poté otřít čistým hadříkem a vysušit.
- Jedlá soda: Je známá pro své přírodní dezinfekční účinky. 1 ČL smíchejte s 2 hrnky vody, nastříkejte na zeď, houbičkou nebo kartáčkem odstraňte plíseň, otřete čistou teplou vodou a nechte uschnout.
- Tea tree olej: Hodí se k ošetření tapet a zdí s výmalbou. 1 ČL smíchejte s 2 hrnky vody, nechte dle potřeby působit, otřete a nechte uschnout.
Tip redakce:
Při rozhodování o výběru čisticího prostředku vezměte v úvahu nejen rozsah poškození zdi, ale také možné bělicí účinky jednotlivých přípravků.
Prevence je základ aneb Jak zabránit vzniku plísně
Nejlepším způsobem, jak se zbavit plísně na zdi, je včas zabránit tomu, aby vůbec vznikla. Znamená to především odstranění vlhkosti, která je živnou půdou pro plísně. Jak se zbavit vlhkosti v bytě či domě co nejefektivněji poradíme v našem článku.
Základem je pravidelné větrání, u novostaveb během první zimy za doprovodu vydatného vytápění – zaplatíte sice více na energiích, investice se však vrátí v podobě zdravějšího prostředí a lepší kondice stavby.
Má-li váš dům či byt sklony k tvorbě plísní, snažte se co nejvíce eliminovat páry, tzn. v kuchyni používejte digestoř, v koupelně větrák a na sušení prádla kupte sušičku. Nestavte nábytek příliš těsně ke zdi a pravidelně kontrolujte prostory za ním. Nezapomeňte ani na spáry u dlažby a různé rohy a zákoutí, například záhyby pod parapetem.
Účinnými pomocníky jsou vysoušeče a odvlhčovače vzduchu různých typů od kompaktních až po vysoce efektivní profesionální přístroje.
Autor článku
Lenka Gazdová
Redaktor
„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“