Jak oddělit zahradu od sousedů? Máme pro vás 10 tipů
Dosáhnout pocitu soukromí na zahradě může být někdy oříšek. Obzvlášť, když váš pozemek ze všech stran obklopují zahrady vašich sousedů. Existuje však nespočet možností, jak zahradu oddělit, abyste si nepřipadali jako ve výkladní skříni. Máme pro vás 10 praktických tipů, jak na to.
Obsah článku:
1. Živý plot
Živý plot vypadá na první pohled lépe než vysoká betonová zeď. Kromě toho, že vás ochrání před zvědavými zraky sousedů, skvěle tlumí i hluk z ulice. Údržba živého plotu není příliš náročná. Jednou za čas je třeba ho zastřihnout, případně vytvarovat.
Nejoblíbenější dřeviny na živé ploty jsou thuje. Vybrat si můžete od miniaturních až po několikametrové. Thuje se hodí zejména na ploty o výšce od 1 do 3 metrů. Stejně dobře poslouží také cypřiš.
Pokud dáváte přednost spíše listnatým variantám živého plotu, zvolte habr. Plot z tohoto opadavého keře je jako jeden z mála neprůhledný i v zimě. S podzimem se habr zbarvuje do zlatavé barvy a jeho listy opadají až s novými rostoucími listy. Další dřevina vhodná na živý plot je tavolník. Zdobí ho bílá, růžová nebo červená kvítka a zajímavě zbarvené listy. Nejlépe se mu daří na slunci, ale snese i mírně zastíněné stanoviště. Více se o živých plotech dočtete zde.
2. Trvalková rabata
Květiny do zahrady rozhodně patří. Zkuste tedy zahradu od sousedů oddělit pomocí rabat. Jedná se o tematickou výsadbu, kde hrají prim především trvalky. Rostliny se vysazují po jednotlivých kusech nebo po menších skupinkách, díky jejich bezúdržbovosti dokážou do jisté doby fungovat samostatně.
Rabata bývají zpravidla delší než širší, takže se hodí na vytvoření dlouhého pásu. Na oddělení zahrady od sousedů je třeba zvolit spíše vyšší trvalky, které zasadíte do středu záhonku. Směrem k okrajům vysaďte trvalky nižší. Aby záhon kvetl po celou sezónu, zvolte květiny, které na sebe budou v době květu navazovat.
3. Stromy
Další možností, jak vytvořit soukromí na zahradě, jsou stromy. Vysadit můžete solitéry nebo skupinové stromy s širokými korunami. Ty se navíc během parného léta postarají o příjemný stín. Listnaté stromy jsou také skvělou možností, jak zaclonit výhled na vaši terasu. Dejte si však pozor na to, aby koruna stromů nezasahovala na pozemek vašich sousedů. Tomuto problému můžete předejít i tak, že za sousedy zajdete a výsadbu s nimi nejdříve proberete.
4. Mobilní zeleň
Mobilní zeleň neboli rostliny v nádobách se dají libovolně přemisťovat. Je to efektivní řešení v případě, že se svým sousedem příliš nevycházíte. Mobilní zeleň je totiž legislativně nepostihnutelná možnost, jak rozdělit zahradu. Platí to i v případě, když jsou mobilní nádoby osázené objemnými rostlinami tak, že je obtížné přes ně vidět. Nikdo vám zkrátka nemůže nic říct. Popřemýšlejte ale, jak budete s těžkými nádobami manipulovat. Keře a stromky v těžkých nádobách je praktické umístit na pojízdné podložky.
5. Zástěna na plot
Je váš pozemek oddělený od sousedů pouze drátěným plotem, přes který je vše vidět? Použijte praktické zástěny na plot, které vám zajistí dokonalé soukromí. Zástěna může mít mnoho podob. V posledních letech jsou oblíbené stínící sítě v různých barvách. Působí jako filtr proti smogu a prachu a částečně fungují i jako větrolam. Jsou navíc bezúdržbové a jejich instalace je snadná.
Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, zvolte zástěny vyrobené z rákosu, proutí nebo štípaného bambusu. Jejich nevýhodou je ale nízká životnost a pravidelná údržba. Zástěny z přírodních materiálů se rovněž neobejdou bez pravidelného ošetření ochrannými prostředky proti hmyzu.
6. Dřevěné zástěny
Další možností, jak oddělit zahradu od sousedů, jsou dřevěné zástěny. Kromě toho, že dřevo zahradám sluší, jsou zástěny tenké, takže nezabírají ani příliš místa. Koupit je můžete hotové nebo si je s trochou šikovnosti můžete vyrobit svépomocí.
Myslete ale na to, že dřevo, ostatně jako každý přírodní materiál, potřebuje pravidelnou péči. Alespoň jednou ročně je třeba dřevo natřít prostředkem proti škodlivému hmyzu, plísním a houbám, případně přetřít barvou. Dřevěné zástěny lze použít nejen na dosažení soukromí na zahradě, hodí se také do pergol nebo jako opora k popínavým rostlinám.
7. Gabiony
Gabbione znamená italsky velký koš. Gabiony jsou tedy klece plné kamenů. Nejprve se gabiony používaly na zpevnění břehů a svahů. Nyní jsou k dispozici ve všech možných velikostech a dají je skládat na sebe tak, aby vytvořily zástěnu nebo plot. Pyšní se dlouhou životností a naprostou bezúdržbovostí. Navíc zajistí dokonalé soukromí na zahradě.
8. Dělící pergola
Dělící pergola se často používá k vytvoření soukromí na zahradě nebo alespoň její části. Jejím účelem je vizuálně oddělovat jednotlivé části zahrady - například užitkovou část zahrady od okrasné nebo bazén od hřiště. Pergola může stát na terase u domu, na kraji zahrady, ale poslouží i jako přístřešek pro auto.
9. Venkovní závěsy
Nejlevnější, ale také dočasnou variantou jsou textilní závěsy, které zavěsíte na tyč nebo lanko. Myslete však na to, že slunce látku snadno vyšisuje nebo se závěs venku lehce ušpiní. Je také třeba každý večer závěs z tyče sundat, aby přes noc neuletěl, a ráno ho zase nandat.
10. Treláž nebo loubí
Treláže jsou ploché konstrukce připevněné na zeď nebo mohou také tvořit samostatně stojící zástěnu. Loubí jsou konstrukce umístěné v prostoru pro účel průchodu. Obě tyto kovové konstrukce se používají na popínavé rostliny na zahradě. Pro oddělení zahrady od sousedů poslouží lépe spíše treláž.
Na treláži vypadají krásně například pnoucí růže. Ty však kvetou jen v létě a je pro ně třeba vybrat slunné místo. Vhodnější na oddělení zahrady je zimolez Henryův. Je to bujná dřevina, která může šplhat až do výšky 6 metrů. Na jaře vykvétá drobnými načervenalými květy a vyžaduje polostinné až stinné stanoviště. Je navíc stálezelený po celý rok. Klasikou je pak také břečťan nebo vinná réva.