Průvodce výběrem klimatizace do bytu i domu: na co se zaměřit?
Klimatizace je zařízení, které slouží k úpravě vzduchu v interiéru. Využít ji můžete jak v bytě, tak v domě. Ačkoli se budeme na následujících řádcích soustředit především na klimatizace do bytu, parametry, které je nutné zohlednit při výběru, jsou v podstatě totožné pro všechny produkty.
Co se v článku dozvíte?
Jak vybrat klimatizaci?
Klimatizace udržuje v interiéru stabilní teplotu, a to bez ohledu na vnější podmínky. Moderní varianty navíc mohou mít spoustu funkcí a některé umí vzduch v místnosti i ohřát. Pokud o nákupu tohoto zařízení uvažujete, měli byste si hned na začátku zodpovědět několik podstatných dotazů.
- Chci klimatizaci do domu, nebo do bytu? Při výběru může hrát důležitou roli právě tento faktor. Níže se zaměříme především na klimatizace do bytu.
- Kam umístit klimatizaci? Tento dotaz platí pouze pro stacionární modely, nikoliv mobilní, které lze používat v rámci celého interiéru.
- Jaká je velikost dané místnosti/místností? Od tohoto parametru se odvíjí výkon, na který byste se při výběru měli zaměřit.
- Na jakou světovou stranu je daná místnost orientována? Zejména do prostor orientovaných na jih se slunce opírá výrazněji. Proto je potřeba účinnější klimatizování.
- Jak často budu klimatizaci používat? Jedinci, kteří doma třeba i pracují, budou klimatizaci využívat pravděpodobně častěji než lidé, kteří se doma příliš nezdržují.
Nejprve zvolte vhodný typ klimatizace
Jak už jsme naznačili výše, v současné době máte k dispozici dva základní typy klimatizací, a to mobilní a stacionární, mezi které patří i již zmíněné nástěnné modely. Nejsou ovšem jedinými variantami, jež se v interiéru umisťují napevno. Jaké jsou tedy jednotlivé typy klimatizací?
- Mobilní klimatizace: Výhoda je jasná – můžete je přemisťovat, a to nejen v rámci interiéru (viz níže). Navíc se snadno instalují a bývají energeticky i cenově výhodnější. Na druhou stranu budete muset počítat s vyšší hlučností i s přítomností hadice, jíž se odvádí teplo. Pokud se pro ně přesto rozhodnete, stačí zvolit, jakou mobilní klimatizaci si pořídíte.
- Nástěnné klimatizace: Profi řešení, které může chladit i několik místností najednou. Nástěnné klimatizace bývají úspornější při provozu, musíte nicméně počítat s vyššími počátečními náklady. Navíc je nelze přenášet, jejich součástí ovšem není nevzhledná hadice, neboť se skládají z vnější a vnitřní jednotky či jednotek.
- Parapetní klimatizace: Vhodné jsou např. do místností se šikmými stěnami, kam se nehodí nástěnná zařízení. Tyto domácí klimatizace lze instalovat na parapet, ale umístit je můžete i na podlahu. Navíc se snadno instalují a mají nízké náklady na provoz.
- Kazetové (stropní) klimatizace: Instalují se na zeď pod strop, a to např. do stropních podhledů. Díky tomu bývají zcela nenápadné. Navíc jsou dosti tiché. Mohlo by se sice zdát, že se náročněji ovládají, k tomu ovšem jednoduše slouží dálkový ovladač.
- Okenní klimatizace: Nástěnné a další zařízení (vyjma mobilních) se skládají z venkovní a vnitřní jednotky. Tu venkovní ovšem nelze nainstalovat úplně všude. Okenní klimatizace se jednoduše instalují do okna, na druhou stranu bývají hlučnější a s oknem následně nelze manipulovat.
Upozorňujeme: U nástěnných klimatizací lze narazit na označení „split“ a „multi-split“. V prvním případě se zařízení skládá z vnitřní jednotky, vnější jednotky a spojovacího potrubí pro chladivo, ve druhém případě může dané zařízení z jedné vnější jednotky obsluhovat až čtyři vnitřní jednotky. To má kladný vliv na náročnost instalace, stejně jako na počáteční investici.
Jak vybrat mobilní klimatizaci?
Pokud vybíráte zařízení do bytu, ideálním řešením může být právě mobilní klimatizace, kterou lze přemisťovat v rámci interiéru. Mohou tedy bez problémů fungovat jako stolní klimatizace, kterou můžete mít umístěnou prakticky kdekoliv. Navíc si je lze jednoduše zabalit a vzít si je s sebou třeba na chatu či chalupu. Uplatnění tedy může mít skutečně široké. Při výběru přenosné klimatizace byste se měli zaměřit v podstatě na stejné parametry jako u všech ostatních zařízení, i když více zohlednit byste měli rozměry a hmotnost (viz níže), což může mít vliv na náročnost manipulace.
Výběr klimatizace do bytu a podstatné parametry
Parametrů, které lze při výběru domácí klimatizace zohlednit, existuje celá řada. Některé jsou ovšem důležitější než jiné. Zohlednit tedy můžete např. design či pořizovací cenu, nicméně pozornost byste měli věnovat především chladicímu výkonu, energetické třídě, hlučnosti, rozměrům, hmotnosti a průtoku vzduchu.
Chladicí výkon
Výše už jsme uvedli, že je při výběru stacionární i mobilní klimatizace v prvé řadě nutné zohlednit velikost místnosti, v níž bude dané zařízení (nejčastěji) používáno. Od toho se totiž odvíjí skutečnost, na jaký výkon byste se měli při výběru toho nejvhodnějšího produktu zaměřit.
Velikost místnosti | Výkon klimatizace |
do 50 m³ | 2 kW |
50 až 90 m³ | 3,5 kW |
90 až 125 m³ | 5 kW |
125 až 170 m³ | 7 kW |
Upozorňujeme: Jak je patrné, výkon se udává v kilowattech a při výběru vhodné domácí klimatizace budete muset znát objem místnosti v metrech krychlových. Někdy lze ovšem narazit i na vyjádření výkonu v BTU, což je britská tepelná jednotka. Platí, že 1 kilowatt je zhruba 3 412 BTU za hodinu.
Energetická třída
Stejně jako u dalších domácích spotřebičů se i v rámci klimatizací do domu či do bytu jednotlivá zařízení liší spotřebou energie. Tuto hodnotu přitom naleznete na energetickém štítku, přičemž se pohybuje od A+++ (nejúspornější) po G (nejméně úsporné modely). Nižší spotřeba energie má pozitivní vliv na životní prostředí, stejně jako na finanční náklady během provozu.
Hlučnost
Některé domácí klimatizace mohou mít hlučnost pouze 20 dB. To však platí pouze pro vysoce kvalitní nástěnné modely, které jsou zabudovány do zdi a umožňují noční režim. Většina zařízení produkuje hluk kolem 40 dB. Jak už jsme zmínili výše, nejhlučnější jsou přenosné klimatizace, které obecně mají hlučnost nad 50 dB, což ovšem stále odpovídá běžnému pouličnímu hluku. Některé produkty ale mohou být ještě výrazně hlasitější.
Rozměry a hmotnost
Hmotnost je v tomto sortimentu produktů dosti variabilní. Některé mini klimatizace mohou vážit méně než 10 kg, existují ale i varianty, jejichž hmotnost se blíží 100 kg. S těžkými mobilními klimatizacemi se může hůře manipulovat, těžké nástěnné modely zase nutně musí mít špičkové uchycení. Rozměry jsou rovněž dosti rozdílné, přičemž v tomto ohledu záleží pouze na vašich požadavcích.
Průtok vzduchu
Posledním důležitým parametrem je průtok vzduchu, který má vliv na skutečnost, za jak dlouho dojde k ochlazení interiéru. Klimatizace do domu i do bytu by měly mít tuto hodnotu vyšší než 500 m³/hod. Existují ovšem i modely se vzduchovým průtokem nižším než 200 m³/hod, ale také zařízení s hodnotou mnoha tisíc m³/hod, jejichž pořízení však pochopitelně bývá finančně náročnější.
Soustřeďte se na dodatečné funkce
Jednotlivé domácí klimatizace se liší nejen výše zmíněnými parametry, ale také dodatečnými funkcemi, jimiž jsou opatřeny. Ačkoli se tento aspekt může projevit na pořizovací ceně, pro mnohé zájemce jsou právě tyto vlastnosti při výběru rozhodující. Jaké funkce tedy u klimatizací existují?
- Vytápění: V průběhu chladných měsíců mohou být některá zařízení i zdrojem tepla.
- Odvlhčování a zvlhčování vzduchu: Takové klimatizace se hodí do příliš vlhkých, resp. příliš suchých místností. Hodnoty se udávají v litrech za hodinu a standardem je 1 až 2 l/hod.
- Noční režim: Pokud v noci žádáte klimatizaci zapnutou, ale zároveň nechcete být rušeni hlukem, některá zařízení je možné přepnout do nočního režimu, jenž je tišší.
- Sleep: Díky této funkci umějí klimatizace do bytu snížit (či zvýšit) teplotu v místnosti v průběhu vašeho spánku. Ušetříte tak náklady za energii.
- Časovač: Umožňuje klimatizaci nastavit tak, aby se sama zapnula a následně zase vypnula.
- Automatické vypnutí: Hodí se v případě, že chcete odejít a vrátit se do klimatizovaného interiéru, aniž by se náklady na provoz klimatizace vyšplhaly do „červených čísel“.
- Pojezdová kolečka: Praktický prvek u mobilních klimatizací, především u těch těžších.
- Dálkové ovládání: U některých modelů praktický pomocník, u jiných (především stropních variant) naprosto nezbytný.
- Čisticí filtry: Vzduch v interiéru mohou účinně čistit od prachu, bacilů, virů, plísní, kouře, tedy prvků, které v žádném případě neprospívají zdravému životnímu prostředí.
- Ionizace: Proces čištění vzduchu spočívající v tom, že je prach v místnosti nabíjený zápornými ionty.
Jak vyčistit klimatizaci?
Čištění klimatizace je důležitou činností, pokud chcete, aby fungovala bez sebemenších problémů. Proto věnujte pozornost pravidelné údržbě. Pokud se ptáte, jak vyčistit klimatizaci, stačí vědět, že tato aktivita spočívá především v čištění filtrů, k čemuž by mělo docházet minimálně jednou za tři měsíce, ale můžete tak činit častěji. Soustředit byste se měli rovněž na vylévání kondenzátu, přičemž byste měli také pravidelně kontrolovat kondenzátor, a to kvůli zanesení. Doplňme, že zanesením filtrů a systému klimatizace se snižuje účinnost a roste spotřeba energie.
Tip na závěr: Ptáte se, jakou značku klimatizace zvolit? V současné době máte k dispozici široký sortiment produktů. Mezi nejzajímavější značky klimatizací patří Daikin, Sinclair, Panasonic, VIVAX, NORDline, Midea, Samsung, LG nebo Toshiba. Můžete se tedy zaměřit právě na jejich výrobky.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“