Z čeho a jak postavit venkovní schody k domu či na terasu?

Publikace: 08.06.2022

Svažitý pozemek nemusí být noční můrou, naopak ho lze využít k úpravám, které zatraktivní vzhled zahrady a rozdělí ji do různých funkčních zón. O rozdělení terénu se postarají venkovní schody, které by měly splňovat požadavky na praktičnost i estetiku. Z čeho tedy udělat venkovní schody k domu, na terasu či na zahradě všeobecně?

Venkovní schody: na co nezapomenout před stavbou?

Venkovní schody mohou vést z domu na terasu či zahradu, z terasy na zahradu nebo rozdělovat svažitý pozemek tak, aby se po něm dalo chodit. Ve všech případech byste při jejich plánování měli zvážit několik aspektů, jež jsou zásadní pro funkčnost i estetický dojem.

  • Materiál: Venkovní schody jsou vystavené větru, dešti, mrazu a slunci, jejich materiál by tak měl být ideálně neporézní a vůči všem těmto vlivům odolný. Nezbytně nutné také je, aby byl protiskluzový, čímž zabráníte nepříjemným nehodám.
  • Sklon: Pro pohodlnou chůzi je ideální sklon schodů maximálně 35 stupňů.
  • Pohyby půdy: Je-li pozemek příkrý, a navíc mají podloží a půda tendence ujíždět (například při velkých deštích), bude třeba volit venkovní schody z obzvlášť pevných materiálů (např. beton), případně použít další zpevňující prvky terénu.
  • Velikost: Hloubka nášlapné plochy by měla být alespoň 18 cm, ideálně však 23 cm. Optimální výška schodu je 15 cm, šířka od 50 cm.
  • Vzhled: Design schodů by měl ladit se stylem domu, terasy, plotu, altánku a dalších prvků. Například beton se nebude hodit na klasickou chalupu a k modernímu domu v minimalistickém stylu nebude ideální schodiště z použitých pneumatik.
  • Rozvržení: Zahradu můžete pomocí schodů rozdělit třeba na relaxační, okrasnou a užitnou část. Schody pak jednotlivé zóny oddělí a zároveň umožní pohyb mezi nimi.
  • Osvětlení: Z domu nechodíme vždy jen ve dne, světlo na schody je tak důležitým bezpečnostním prvkem. Praktické jsou třeba solární lampy a bodovky, které se automaticky rozsvítí po setmění či sofistikovanější programovatelná osvětlení v rámci chytré domácnosti.
  • Rostliny: Nejsou nezbytně nutné, rozhodně jsou však prvkem, který dokáže schody výrazně zkrášlit. Kolem užších schodů se více hodí nižší rostliny, jsou-li schody širší, můžete kolem nich vysadit vyšší keříky. Rostliny je možné umístit také do dekorativních květináčů a postavit přímo na schody, pozor však na přelévání v kombinaci s hnojivy, která mohou zanechávat nevzhledné skvrny.

Z čeho udělat venkovní schody k domu, na terasu či zahradu

Materiálů vhodných na venkovní schody je celá řada – a nemusíte se omezovat pouze na jeden. Dodržíte-li požadavky na funkčnost a praktičnost, můžete jednotlivá řešení vzájemně kombinovat či doplňovat o okrasné prvky, jako jsou oblázky nebo štěrk.

Venkovní betonové schody

Beton patří k vůbec nejodolnějším materiálům. Kromě schodů z něj lze postavit také podpěrné zdi na příkřejší pozemek, přičemž se nemusíte omezovat pouze na hranaté tvary, ale můžete si klidně vyhrát a zdi udělat zaoblené. Hodí se zejména k modernějším domům.

zdroj: Pinterest

Venkovní dřevěné schody

Dřevěné schody jsou prvkem, který každé zahradě dodá přírodní nádech. Variant, jak udělat venkovní dřevěné schody, je nepřeberně. Můžete použít staré trámy či pražce v kombinaci s oblázky a kameny, což se hodí především ke klasickým domům a chalupám, nebo vytvořit bednění z prkýnek a to vysypat štěrkem či kamínky.

Další možností, která se hodí i k moderním domům, jsou venkovní schody z exotických dřevin jako Teak, Merbau, Padouk, Ipe a další. Výhodou je vysoká odolnost, dlouhá životnost (20 let a více) a luxusní vzhled, nevýhodou pak vyšší cena. Alternativou jsou venkovní dřevěné schody z modřínu či borovice, jejichž životnost je nižší (cca 10 let), stejně tak je ale nižší i cena, jež je oproti exotickým dřevinám třetinová.

zdroj: Pinterest

Venkovní kovové schody

Nerezové kovové schodiště může mít roštové nášlapy, jejichž výhodou je téměř nulová nutnost údržby a – vzhledem k tomu, že na nich neulpívá voda – vysoká bezpečnost. Druhá varianta je ta, že kov slouží jako rám a výplň je z dlažby nebo dřeva.

zdroj: Pinterest

Venkovní dlážděné schody

I dlážděné schody mohou mít mnoho podob. Dlažbu je možné položit na zem (je-li terén rovný) nebo s ní obložit betonové či kovové schody. Vždy vybírejte pouze dlažbu, jež je určena pro venkovní použití. Nejvíce oblíbená je velkoformátová dlažba v neutrálních odstínech, nebo naopak barevné mozaiky či španělský vzor, které dodají zahradě originální vzhled.

zdroj: Pinterest

Kamenné venkovní schody

Schody z kamenů dodají podobně jako dřevo přírodní nádech a mohou vypadat velice zajímavě. Pozor však na jejich stabilitu, například pro starší osoby může být pohyb na nerovné ploše kamenů nebezpečný.

zdroj: Pinterest

Venkovní schody z cihel

Pálené či staré opotřebované cihly dodají zahradě příjemnou atmosféru, obzvlášť v kombinaci s vhodnými rostlinami. Nejlepší je dvakrát pálená cihla, která je odolná vůči mrazu a povětrnostním vlivům.

zdroj: Pinterest

Venkovní schody z tvárnic na ztracené bednění

Chystáte-li se teprve stavět, můžete rovnou objednat tvárnice navíc a později je použít na venkovní schody na zahradu. Nášlapnou část schodiště vyplňte kamínky, do krajních tvárnic nasypejte hlínu a vysázejte okrasné rostliny.

zdroj: Pinterest

Venkovní schody z palet

Palety jsou vděčným materiálem mnoha kutilů, čemuž se vůbec nedivíme, práci s nimi totiž zvládne úplně každý. Pokud nejste manuálně zruční, stačí je jen poskládat na sebe a získáte originální schody na terasu. Chcete-li si více hrát, lze je rozebrat a následně sestavit dle toho, jak potřebujete. Vyrobit z nich můžete také okrasné květináče, sezení nebo stolek.

zdroj: Pinterest

Venkovní schody z pneumatik

Přikláníte se spíše k recyklaci než k nákupům nových materiálů? Vyrobte si venkovní schody ze starých pneumatik. Aby schody nevypadaly jako skládka, ale jako promyšlený koncept, udělejte z pneumatik také květináče či dětské herní prvky, které pro vylepšení dojmu natřete do pastelových barev.

zdroj: Pinterest

Tip pro rodiny: využijte svažitý pozemek na maximum

Máte-li děti, byla by škoda mít zahradu pouze na okrasu. Přidejte do terénu skluzavky, žebříky či lezecké prvky a dopřejte dětem pořádnou porci zábavy a venkovního vyžití, kterému možná neodoláte ani vy sami.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“