3 osvědčené způsoby, jak zničit plevel v trávníku, ne trávu

Publikace: 14.07.2022

Na jarní rozkvetlé louce jsou krásné, kolem domu jsou však pro zlost. Řeč je o rostlinách, které škodí okrasným trávníkům a jsou tedy považované za plevel. Abychom vám usnadnili práci, prozradíme, jaké jsou nejlepší způsoby, jak zničit plevel v trávníku. Pomoci vám totiž může nejen manuální odstranění, ale také chemický či domácí postřik na plevel.

Druhy plevele v trávníku

Druhů plevelu u nás existuje kolem 200, přičemž v trávnících se nejčastěji setkáte s rostlinami, jež se označují jako širokolisté, případně jako dvouděložný plevel. Patří mezi ně především pampelišky, sedmikrásky, jitrocel, kopřiva, šťovík, řebříček, pelyněk, pcháč, rozrazil, pryskyřník nebo bršlice kozí noha. Nejvíce vás potrápí ty, které mají hluboké kořeny, tzn. pampeliška nebo bodlák, níže se však dozvíte, že i těch je možné se zbavit.

Jako plevel v trávníku se ale označují také rostliny, které jsou velice užitečné, například šrucha (portulák), jež se řadí mezi plazivý plevel. Ta je vhodná do salátů, těstovin, polévek nebo na přípravu čaje a je ceněna pro své léčivé účinky. Nemusíte se jí proto zbavovat úplně, stačí ji z trávníku přesadit na vyhrazené místo (třeba do květináče nebo na záhon), kde vám bude dobře sloužit.

Druhy plevele v trávníku
zdroj: Pixabay

S bojem proti plevelu začněte včas

Jednoznačně nejdůležitějším krokem při boji s plevelem v trávníku je začít včas. Některé druhy plevele jsou totiž značně agresivní, takže by se vám mohlo stát, že z jedné nevinně vyhlížející kytičky budete mít během chvilky na trávníku apokalypsu, které se jen tak nezbavíte – semena některých druhů plevelu totiž mohou zůstat pod zemí až několik let, takže pouhé povrchové odstranění plevele problém nevyřeší. A jak se zbavit plevele v trávníku důkladně a navždy?

Jak se zbavit plevele v trávníku: ruční práce nebo postřiky na plevel

Postup, jak se zbavit plevele v trávníku, zahrnuje 3 základní kroky: identifikaci druhu plevele, samotnou likvidaci odpovídající druhu plevele a následnou péči o poničený trávník.

1. Ruční odstranění

Manuální odstranění je nejpracnější, pokud však máte například děti či domácí mazlíčky, je rozhodně bezpečnější než chemický postřik na plevel. Manuální odstranění plevele znamená nejen zbavení se rostliny na povrchu, ale především odstranění kořenů, jinak vám hrozí nový (a ještě bujnější) růst.

U rostlin, jejichž kořeny nejsou tak hluboké, vám bude stačit menší vypichovák, nůž, motyčka nebo škrabka na plevel.

Jedná-li se o druhy plevele s hlubšími kořeny, jako je výše zmíněná pampeliška či bodlák, je nutné kořen vypáčit. K tomu vám poslouží velký vypichovák plevele s dlouhou násadou, o který se lze pořádně opřít, zabrat a kořen vytáhnout.

2. Chemický postřik na plevel

Pokud plevel nechcete odstraňovat manuálně, například je-li příliš rozrostlý nebo se neustále vrací, můžete po důkladném zvážení všech okolností (bezpečnost osob a zvířat pohybujících se na zahradě) použít chemické herbicidy na plevel. Používejte výhradně zákonem schválené postřiky na plevel, jež se aplikují přímo na suché listy plevele (ne po dešti či po zalévání). Nejvhodnější je používat postřik v bezvětrném počasí při teplotě 15 – 20 °C.

3. Domácí postřik na plevel

Je-li pro vás ruční páčení plevele příliš náročné, ale do chemie se pouštět nechcete, můžete vyzkoušet babské rady, jak odstranit plevel z trávníku. Mezi ty patří postřik z roztoku ze soli a octa nebo polití listů horkou vodou či trochou čistého alkoholu (technického lihu). Stejně jako v případě chemického postřiku aplikujte pouze na listy, abyste si zbytečně neničili trávník.

Kam s vytrhaným plevelem

Vytrhaný plevel, na který nebyl aplikován chemický postřik na plevel, je organickým materiálem a jako takový ho můžete klidně použít na kompost, kde přinese alespoň nějaký užitek.

Péče o trávník po odstranění plevele

Po odstranění plevele zůstanou v trávníku díry a vyčerpaná půda. Je tedy vhodné jí dopřát živiny, tzn. zapracovat do ní kompost nebo prášková či tekutá hnojiva. Následně ji uhlaďte, vysaďte nová travní semena a udržujte dostatečně vlhkou až do té doby, dokud tráva nevyroste cca 2,5 cm.

Co dělat, aby se plevel v trávníku (znovu) neobjevil

Nejlepší prevencí proti tomu, aby se plevel v trávníku objevil, je udržovat souměrně hustý porost, ve kterém nebude mít plevel šanci vyrůst. S tím vám pomůže výběr správného travního semene (ideálně certifikované osivo) a zeminy (nejlepší je speciální substrát pro trávníky), vhodná doba vysetí a péče o trávník.

Ta zahrnuje pravidelnou kontrolu, zda v trávníku neroste plevel, dostatečné ale nikoliv přehnané hnojení, zalévání a sekání – trávník by neměl být příliš vzrostlý, zároveň by ale neměl být nižší než 4 cm, jinak by k semenům plevele v půdě pronikalo slunce a podporovalo jejich růst.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“