Jak odstranit vodní kámen? Máme řešení pro koupelnu, toaletu i kuchyňské spotřebiče

Publikace: 19.08.2022

Vodní kámen všichni dobře známe. Vytváří typický ⁠křídově bílý povlak. Je tedy velkým estetickým problémem a dlouhodobě dotčené povrchy poškozuje. U elektrospotřebičů pak zkracuje i jejich životnost. S našimi tipy ale vodní kámen snadno a rychle odstraníte. A to i na problematických místech, ke kterým patří například vodovodní baterie, různé spáry nebo prosklené části sprchového koutu. Stačit vám budou přírodní prostředky nebo běžné čističe.

Co je vodní kámen?

Jedná se o usazeninu, která vzniká rozpouštěním vápenatých nebo hořečnatých solí ve vodě. Najdeme ji tedy na místech, kterými protéká voda s teplotou do 100 °C. Povlak je nejprve jemný, ale postupně se stává drsnějším a pevnějším a hůře se odstraňuje.

Je vodní kámen nebezpečný?

Vodní kámen pro člověka rizikem není. Způsobují ho minerály jako vápník nebo hořčík, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Čím více jich ale voda obsahuje, tím je tvrdší a tvoří více usazenin. Ty pak znečišťují povrchy v koupelně i kuchyni a mohou je nenávratně poškodit.

Rychlá pomoc z přírody

Dáváte přednost šetrným přírodním prostředkům? Pak pro vás máme skvělou zprávu. Na domácí čistič na vodní kámen vám stačí jen ocet a citronová šťáva. Dále budete potřebovat už jen láhev s rozprašovačem, hadřík a gumičky

TIP: Savo na vodní kámen samozřejmě funguje také. K dostání je dokonce speciální varianta přesně pro tyto účely. Jen buďte opatrní při jeho používání a chraňte si ruce, oči i oblečení.

Jak odstranit vodní kámen z WC, baterie nebo kachliček
zdroj: Unsplash

Jak odstranit vodní kámen z baterie?

Vyčistit vodovodní baterie je vcelku náročné, ale určitě ne nemožné. Nám se osvědčil tento postup: 

  • Nejprve namočte hadřík do octa či citronové šťávy a omotejte jím kohoutek, aby byl kompletně zakrytý.
  • Zajistěte gumičkou a nechte alespoň hodinu působit. Občas hadřík vyždímejte, aby se do kohoutku uvolnilo více kyseliny. Potom ho sundejte a vodní kámen jednoduše setřete.
  • Pokud usazeniny nezmizí, rozřízněte citron napůl a jednu část nasuňte na hlavici, aby tam pevně držela. Počkejte další hodinu, baterii opláchněte a odstraňte zbývající vodní kámen. Na tvrdý vodní kámen na spodní straně baterie použijte drátěnku. Postupujte ale velmi opatrně a vyhněte se horní části kohoutku.

Jak odstranit vodní kámen z kachliček, sprchového koutu či sprchové hlavice?

Sprchový kout

Na skleněné nebo plastové dveře sprchových koutů doporučujeme kombinaci pasty z jedlé sody a kyseliny citronové. Pastu vyrobíte tak, že smícháte půl hrnku sody s takovým množstvím vody, aby vznikla hustá směs krémové konzistence. 

  • Houbičku namočte v koncentrované kyselině citronové (citronce). Otřete celý povrch a nechte působit přibližně 20 minut.
  • Poté na houbičku aplikujte připravenou sodnou pastu a opatrně vyčistěte mapy i zašedlá místa. Počkejte asi půl hodiny a následně povrch otřete vlhkým hadříkem.
  • Když do vody přidáte trochu octa, sklo i krásně vyleštíte. Vyhnout byste se naopak měli abrazivním prostředkům, které mohou sprchový kout poškrábat.

Kachličky

Zapomenout nesmíme ani na kachličky. Vodní kámen z nich dostanete poměrně snadno a na výběr máte hned několik způsobů. My doporučujeme například tento:

  • Hadřík namočte v octu nebo citronové šťávě a vodní kámen důkladně vydrhněte.
  • Případně smíchejte jeden díl citronové šťávy nebo octa se čtyřmi díly vody. Roztok nalijte do rozprašovače a nastříkejte na kachličky. Nechte ho hodinu působit, abyste zabránili dalšímu usazování vodního kamene.
  • Zbylým roztokem můžete povrch ještě vyleštit.

Sprchová hlavice

U sprchové hlavice záleží na konkrétním typu a materiálu, většinou ji ale vodního kamene zbavíte podobně jako kohoutky. V ideálním případě ji před čištěnim odmontujte. A pak už postupujte podle tohoto návodu:

  • Použijte plastový sáček (nejlépe uzavíratelný) a naplňte ho octem. Potom ho gumičkami připevněte ke sprchové hlavici. Zkontrolujte, zda je znečištěná část dostatečně ponořená a nechte působit několik hodin.
  • Následně sprchovou hlavici ze sáčku vyjměte a zbytky vodního kamene odstraňte čistou houbičkou.
  • Potom sprchu ještě na pár minut pusťte, aby zmizel nepříjemný zápach z octa.

Jak odstranit vodní kámen z WC?

Vodní kámen se bohužel nevyhýbá ani toaletě, ale čištění je v tomto případě jednodušší, než se zdá. Stačí zvolit jeden ze dvou osvědčených postupů. Vždy si raději vezměte gumové rukavice a nezapomeňte si chránit oči.

Ocet buď smíchejte se šťávou z citronu, nebo ho zkombinujte s jedlou sodou. Záleží, co máte zrovna doma a co vám více vyhovuje. 

  • V prvním případě budete potřebovat jeden díl citronové šťávy a jeden díl octa. Směs nalijte do záchoda a zhruba po hodině použijte toaletní kartáč. Vodní kámen by měl jít odstranit bez větších problémů. TIP: Čím odstranit silnou vrstvu vodního kamene? Úplně stejným roztokem, jen ho nechte působit přes noc. 
  • U druhé možnosti postupujte takto: do WC nalijte šálek octa a šálek jedlé sody a počkejte přibližně 10 minut. Potom nečistoty vydrhněte kartáčem.

Vodní kámen jako nepřítel elektrospotřebičů

Jak odstranit vodní kámen z konvice nebo kávovaru?

Rychlovarná konvice či kávovar se čistí skoro samy. Voda s domácími čistícími prostředky jim určitě neublíží.

  • Začněte tím, že konvici naplníte ze čtvrtiny octem nebo citronovou šťávou. Zhruba po hodině ji dolijte vodou a přiveďte k varu.
  • Převařenou vodu vylijte ještě než vychladne a pak konvici několikrát vypláchněte studenou vodou, abyste stopy kyseliny zcela odstranily.

Výrobci kávovarů často prodávají speciální odvápňovače. Roztok octu a citronu ale funguje také. Jednoduše ho nalijte do zásobníku na vodu a doplňte vodou. Potom postupujte stejně jako u přípravy kávy a podruhé opakujte už jen se samotnou vodou.

Jak odstranit vodní kámen z pračky a myčky?

Ocet a citronová šťáva odvedou skvělou práci také při odstraňování usazenin z těchto domácích spotřebičů.

  • Pračka: Do pračky použijte velký šálek obou tekutin, nalijte je do dávkovače a spusťte běžný prací cyklus.
  • Myčka: Při čištění myčky pak roztok nalijte přímo dovnitř, ne do přihrádky na kapsle.

Zabraňte usazování vodního kamene

Prevence je vždy jednodušší než odstraňování vzniklého problému. A pro vodní kámen to platí dvojnásob. Dbejte tedy na pravidelné větrání a čištění povrchů v koupelně i kuchyni. Například sprchový kout stačí po každém použití otřít vlhkým hadříkem, pračku pak pomůže ochránit změkčovač vody a myčku pro změnu speciální sůl.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“