Toto je důvod, proč byste měli měnit povlečení častěji, než si myslíte
Zejména během horkých letních nocí se ve spánku hodně potíme. Proto není od věci si připomenout pár pravidel správné péče o ložní prádlo. Je to důležité nejen pro náš spánkový komfort. V posteli totiž zanecháváme pot, vlasy, chlupy a šupinky kůže – správná péče o ložní prádlo je tak důležitá i pro naše zdraví.
Co se v článku dozvíte?
I nové povlečení je třeba vyprat
Péče o ložní povlečení a prostěradla by neměla začít až s prvním použitím, ale hned po zakoupení. Povlečení i prostěradla jsou obvykle zabalena do plastového obalu a po rozbalení zrovna příjemně nevoní. Ale to není jediný důvod. Vyprat zakoupené ložní prádlo minimálně jednou na doporučenou teplotu je vhodné i z hygienických příčin. Někdy může na látce zůstat stopa po barvení, případně drobné nečistoty z procesu výroby a balení výrobku.
Nezapomeňte při praní oddělit různobarevná ložní povlečení na bílá, černá a barevná, ať nedojde ke snížení sytosti jejich barvy (a u bílé ke snížení její jasnosti).
Jak často měnit povlečení
Na to, jak často převlékat postel, všeobecně přijímaná shoda neexistuje. Dříve se doporučovalo měnit povlečení jednou za 4 až 6 týdnů. Ale to se s tím, jak roste počet alergií a počet detailních fotografií roztočů, kteří jsou našimi nezvanými spolunocležníky, postupně mění.
Zatímco zapřisáhlí ekologové i ti, kteří mají strach z výše účtu za elektřinu, budou preferovat zapínání pračky méně často, většina odborníků doporučuje měnit ložní prádlo jednou za týden až 14 dní.
Vliv na to má samozřejmě také to, jak postel užíváme. Pokud v ložnici jen spíte a věnujete se svému partnerovi, dva týdny budou stačit. Ale v případě, že si k vám do postele chodí odpočinout i domácí mazlíčci a milujete snídaně do postele, týdenní frekvence výměny bude vhodnější.
Častější výměna povlečení by samozřejmě měla nastat také, když jste nemocní, při extrémních vedrech a také při jakémkoli znečištění prostěradla nebo povlečení. A nemusí jít jen o následky vášnivé noci.
Znečistit lůžkoviny lze také kosmetikou, léky, jídlem nebo krví, třeba když si strhnete strup na noze. Také ti, co střídají sexuální partnery, by měli po každé takové návštěvě prostěradlo a povlečení vyměnit. Častější výměna povlečení je vhodná také u alergiků, astmatiků a atopiků.
Jak často prát povlečení
Prát prostěradla a povlečení bychom samozřejmě měli vždy, když postel převlečeme. Dříve se doporučovalo minimálně 60 °C (bavlna, mikrovlákno), ale dnes se povlečení šije i z látek, u nichž je vhodná teplota 40 °C (satén, flanel, krep, damašek). Ostatně nižší teploty jsou vhodné i kvůli úspoře energie. V každém případě je třeba prát podle pokynů výrobce.
Povlečení perte otočené do rubu a dodržujte otáčky ždímání doporučené výrobcem. Máte-li oblíbené povlečení podle roční doby, tedy třeba saténové na léto a flanelové na zimu, vyperte je alespoň jednou i před sezónou. Povlečení sušte ideálně venku na sluníčku. V závěrečné fázi ho vyžehlete nebo nechte vymandlovat.
Jak odstranit zaschlou krev z povlečení
Zvláštní péči věnujte všem skvrnám, zejména tomu, jak odstranit zaschlou krev z povlečení. Existuje několik variant, jak vyprat krev z povlečení a prostěradla:
- skvrnu namydlete mýdlem a vyperte v ruce vodou horkou tak, jak nejvíce vydržíte,
- skvrnu vyperte bez čehokoli jen studenou vodou,
- použijte vhodný sprej na skvrny a postupujte podle návodu.
Trápí vás zažloutlé povlečení? To se může stát u bílého povlečení v důsledku působení potu. Žlutý nádech lze odstranit buď speciálními bělícími pracími přípravky, případně přidáním soli či prášku do pečiva do pračky.
Jak často prát peřiny a polštáře
Jak ustlat postel
Také správné stlaní postele má vliv na kvalitu našeho spánku a frekvenci výměny povlečení. I vás maminka honila, abyste si ráno před odchodem z domu ustlali? Chyba. Postel by měla důkladně vyvětrat. Vhodné je nechat postel rozestlanou a otevřít okno, v létě klidně dokořán.
Minimální doba je asi 20 až 30 minut, ale čím déle, tím lépe. Dobré je také nechat deky a polštáře vyvětrat přímo v okně nebo na balkoně. Pokud nemusíte, nezastýlejte postel ani s odchodem z domu. V zimě se má větrat krátce, ale intenzivně. Roztoči mráz nemusí, takže okno otevřené při mrazivém počasí vašim lůžkovinám jenom prospěje.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“