Zkažené potraviny či ucpaný odtok: Jak rychle odstranit zápach z lednice?
Otevíráte lednici s kolíkem na nose? Nepříjemný zápach z lednice dokáže pěkně potrápit. Co za ním stojí a jak se ho jednou provždy zbavit?
Co se v článku dozvíte?
Vyzrálý sýr? Uzená ryba? Pokud zapomenete, co máte v ledničce a jak dlouho to v ní leží, bezpochyby brzy otevřete dveře a do nosu vás kopne velmi štiplavý zápach.
Někdy stačí, aby se v lednici zkazilo mléko nebo nahnila zelenina a lednice zapáchá. V tom případě může pomoci moderní lednička, která umí vytvářet čerstvé prostředí prodlužující trvanlivost uložených potravin. Jindy mohou nepříjemný zápach vydávat mechanické a plastové části ledničky, zejména pokud je zapomenete vyčistit.
Kromě toho mohou potraviny, které se nezkazily, zůstat zdrojem zápachu, jenž proniká do vaší ledničky. Odolejte však nutkání zabouchnout dveře a situaci neřešit, protože nejenže zápach sám neodezní, ale bude se ještě více stupňovat.
Nepříjemný odér linoucí se z lednice ovšem není to nejhorší. Zápach je totiž z velké části způsoben plísněmi nebo bakteriemi. Tyto mikroby jsou neviditelné a daří se jim v místech, kde je značná vlhkost, což z vaší ledničky činí ideální místo pro jejich usídlení. Rozlité, zkažené nebo prošlé potraviny spolu s kondenzací a vnější vlhkostí jsou největšími původci zápachu v ledničce.
Jakmile ledničku vyprázdníte, nejenže se zbavíte starých potravin, můžete ještě udělat několik věcí, abyste se nepříjemných pachů v lednici nejen zbavili, ale především jim předešli. Nejprve však musíte odhalit příčinu zápachu.
Nejčastější příčiny zápachu z lednice
Všichni milovníci sýrů, česneku, ryb nebo cibule vědí, že k tomu, aby se lednice naplnila silným zápachem, není třeba mnoho. V ledničkách je navíc spousta zákoutí, do kterých se dostávají nečistoty a špína.
Aby bylo možné zápach z lednice odstranit, je nutné znát jeho původ. Zjistěte tedy nejprve, proč vaše lednička zapáchá. Na vině mohou být následující příčiny.
Zkažené potraviny
Pravidelně – ideálně jednou týdně – kontrolujte minimální trvanlivost potravin. Jinak hrozí, že jídlo zplesniví nebo shnije. To jsou procesy, při kterých se uvolňuje nepříjemný zápach.
Ucpaný odtok lednice
O nelibý zápach se někdy může postarat ucpaný odtokový kanálek, který odvádí vodu během samoodmrazování ledničky. V takovém případě nepomůže ani ta nejdražší vůně do lednice nebo pohlcovač pachu. Nabízí se jediné řešení – vyčistit odtok lednice.
Špinavá lednice
Kdy jste naposledy čistili ledničku? K neutralizaci pachu odborníci doporučují důkladný úklid lednice – včetně vyčištění malých spár a špatně dostupných míst – minimálně jednou do měsíce! Pokud je to nutné, měli byste lednici také nechat odmrazit.
Nevhodné skladování potravin v lednici
Vedle nepořádku v lednici, zkažených potravin nebo ucpaného odtoku může být zdrojem zápachu i aromatická potravina ve špatně uzavřeném obalu. Tomu lze předejít vzduchotěsnými obaly a správným uspořádáním potravin v ledničce:
- Horní police: jogurty, máslo a sýry
- Střední police: vařené potraviny a uzeniny
- Spodní police: maso, ryby a syrové potraviny
- Zásuvky: ovoce a zelenina po očištění
- Přední dvířka: nápoje a omáčky
Účinné tipy, jak odstranit zápach z ledničky
Pro zlikvidování zápachu nejsou zapotřebí drahé prostředky na bázi chemie. Chemikálie by si možná poradily se špínou a mikroby, ale mohly by v ledničce zanechat pro změnu štiplavý zápach a znehodnotit potraviny. S nepříjemným pachem si hravě poradí i běžné přírodní produkty, které zápach pohlcují a pomohou vám udržet vaši lednici čistou a svěží.
- Jedlá soda: Nejenže lze jedlou sodou lednici vyčistit, ale zároveň se jedná o skvělý pohlcovač pachu. Na talíř rozprostřete vrstvu jedlé sody a vložte jej do lednice přes noc, nebo dokud nezmizí zápach z lednice.
- Ocet: Smíchejte 1 litr octa se třemi litry vody a přiveďte k varu. Vzniklý roztok vložte do tepelně odolného skla (například zapékací mísy) a vložte na několik hodin do ledničky. Ocet pohltí veškerý zápach. Roztok lze navíc následně použít k omytí jednotlivých částí lednice.
- Citron: Jednoduše jej překrojte a umístěte do ledničky. Nebo můžete citron vymačkat, smíchat citronovou šťávu s vodou v poměru 1:4 a ledničku touto směsí umýt. Další možností, čím umýt lednici, je kombinace tří výše uvedených přírodních čističů – tedy jedlé sody, octa a citronové šťávy.
- Rýže: Vedle jedlé sody můžete do lednice uložit misku se syrovou rýží. Tato obilovina je totiž rovněž známá jako přírodní pohlcovač pachů i nadbytečné vlhkosti.
- Čerstvá kávová sedlina: Káva je dalším skvělým pohlcovačem. Nesmí vám však vadit kávová vůně, která v lednici chvíli přetrvá, postupně však vymizí. Na dno mělkého talíře rozprostřete vrstvu čerstvé kávové sedliny a vložte ji na noc do ledničky.
- Aktivní uhlí: Do ledničky můžete na několik dní vložit i misku s aktivním uhlím, které má rovněž schopnost pohlcovat pachy. Nemáte-li aktivní uhlí v práškové podobě, rozdrťte pár tablet.
- Esenciální olej: Napusťte několik vatových tamponů esenciálním olejem a vložte je na 24 hodin do ledničky.
Čištění lednice krok za krokem
Proveďte inventuru zásob a umyjte vyjímatelné části ledničky: Nejprve vyjměte potraviny z lednice a vyhoďte všechny položky, které mohou být zkažené nebo prošlé. Otřete všechny sklenice nebo nádoby, které jsou lepkavé nebo na nich jsou vidět zbytky potravin. Poté odstraňte všechny vyjímatelné části uvnitř chladničky, jako jsou zásuvky, nastavitelné police nebo regály, a namočte je do horké vody s kapkou prostředku na nádobí.
Umytí vnitřku ledničky: Pro čištění vnitřku ledničky doporučujeme vynechat víceúčelové čisticí prostředky s chemií a zvolit jednodušší přírodní prostředky, jako je roztok jedlé sody a octa. Ten nejen čistí, ale také deodorizuje. Do spár a špatně dostupných míst můžete přímo nanést malé množství jedlé sody smíchané s octem a dočistit například starým kartáčkem na zuby. Jinak k čištění ledničky použijte čistou utěrku z mikrovlákna nebo novou houbičku.
Vyčistěte odtok lednice: K čištění odtokového kanálku, jehož ucpání může způsobovat zápach z lednice, použijte speciální hadičku, která bývá přibalena ke spotřebiči. Další možností je pročištění odtoku horkou vodou s octem.
Vydrhněte vnitřek i vnější plášť lednice: Dokud je lednička prázdná, vydrtněte ji. Začněte nahoře a postupujte směrem dolů. Nezapomeňte vydrhnout i dno, strop, boky a dveře ledničky. Také nevynechejte vnější stranu lednice, protože i ta může přenášet zápach.
Vše opláchněte: Namočte hadřík nebo houbičku do teplé vody a použijte ji k opláchnutí zbytků jedlé sody a octa v místech, kde jste právě drhli. Pokračujte v oplachování teplou vodou, dokud neodstraníte všechny stopy čisticího prostředku.
Znovu naplňte: Počkejte, až teplota uvnitř ledničky klesne na 5 °C nebo méně, a teprve poté potraviny vložte zpět.
Naučte se zápachu z ledničky předcházet!
- Nastavte teplotu v chladničce tak, abyste zabránili růstu bakterií, a to okolo 4 stupňů Celsia.
- Na zbytky jídla používejte vzduchotěsné nádoby.
- Každý týden kontrolujte, zda se potraviny nekazí.
- Jednou do měsíce proveďte generální úklid celé lednice.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“