Rychlé a snadné tipy, jak se zbavit molů ve vaší domácnosti
Moli jsou nevítanými hosty našich domácností. Ničí vše, co jim přijde do cesty. Jsou ve skříních, ve spíži a občas vyletí i z povlečení. Ochrana proti molům je však snazší, než si myslíte. V dnešním článku vám prozradíme, jak se zbavit potravinových i šatních molů.
Moli patří mezi jedny z nejhorších domácích škůdců vůbec. Dělají díry do vašich oblíbených svetrů, zanechávají za sebou exkrementy a jejich larvy najdete i v potravinách. Víte však, že existuje několik druhů molů? Než se tedy pustíte do jejich likvidace, měli byste vědět, o jaký druh se jedná.
Co se v článku dozvíte?
Druhy molů
V České republice se vyskytuje nejčastěji mol kožešinový, mol čalounový a samozřejmě mol šatní a mol potravinový neboli zavíječ. Ptáte se, jak poznat rozdíl mezi molem šatním a potravinovým? Poradíme vám.
1. Mol šatní
Mol šatní je 4–8 mm dlouhý motýlek světle okrové, lesklé barvy s třásněmi na koncích křídel. Upřednostňuje tmavá a teplá místa s vyšší vlhkostí vzduchu. Samičky během svého života nakladou až 200 vajíček do přírodních textilií, kožešin, vlněného oblečení nebo do peří. Z vajíček se pak přibližně po dvou týdnech líhnou bílé larvy s tmavou hlavou. Larvy se živí keratinem, který obsahují právě přírodní vlákna a peří. Díky tomu pak nacházíte drobné dírky ve vašem oblečení a jiných textiliích.
Pro šatní moli je typické předení jemných pavučinových chodeb, ve kterých se larva pohybuje. Během jejich vývoje se několikrát svléká, dorůstá do délky až 12 mm a poté se zakuklí. Stádium kukly trvá zhruba 1,5 až 3 měsíce. Dospělí jedinci už potravu nepřijímají a po maximálně 20 dnech umírají. Během roku vznikají 2–3 nové generace.
2. Mol kožešinový
Mol kožešinový je větší než mol šatní. Měří 11–17 mm, má žlutošedá lesklá přední křídla s typickými černými tečkami či skvrnkami. Larvy jsou bílé až žluté s hnědou hlavou. Typickým znakem larev mola kožešinového je, že si larvy spřádají ochranný kokon kolem svého těla, který s sebou nesou po celou dobu svého vývoje a poté se v něm zakuklí. Samičky žijí průměrně 30 dnů a v této době nakladou zhruba 100 vajíček.
Stejně jako larvy mola šatního se i tyto živí keratinem. Larvy však na rozdíl od mola šatního mohou napadat třeba i mouku, sušené mléko, koření nebo tabák. Během roku vznikají většinou 2 nové generace.
3. Mol čalounový
Mol čalounový je 12–24 mm dlouhý motýlek, jehož přední křídla jsou dvoubarevná. Jedna část křídel je černohnědá a druhá se zbarvuje do šedobílé barvy. Na špičkách křídel se mohou objevovat malé tmavé skvrny. Samička klade během svého života 50–100 vajíček. Larvy se vyvíjí během léta a k přežití potřebují vlhké prostředí.
Stejně jako larvy mola šatního spřádají i tyto larvy jemné tunely, ve kterých se pohybují. Na konci vývoje se pak zakuklí. Larvy dorůstají do délky až 13 mm a působí škody zejména na vlněných tkaninách, kůžích a kožešinách, nábytkových látkách a čalounění, tapetách a nástěnných kobercích.
4. Mol potravinový
Mol potravinový se často objevuje v potravinách ve formě malých béžových nebo nahnědlých motýlků či jejich vajíček a larev. Přesto, že všechny tyto škůdce známe pod názvem potravinový mol, je toto označení špatné. Jedná se o tzv. zavíječe. Nachází se nejen v domácnostech, ale také v potravinářských skladech. Škody na potravinách způsobují jejich larvy, které jídlo znehodnotí okusem i jemnými pavučinkami.
Kde se berou moli?
Nemusíte se obávat, že by vaše domácnost nebyla dostatečně čistá. Zavíječe i moly si s sebou domů můžete přinést s nakoupenými potravinami, jako jsou obilniny, cereálie a granule pro zvířata, nebo v novém koberci. Škůdci se následně začnou množit a často je zpozorujete až tehdy, kdy se z nich stanou motýlci.
Vliv molů na naše zdraví
Přítomnost molů v domácnosti u většiny lidí nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Dejte si však pozor na larvy! Když se dostanou do kontaktu s vaší pokožkou, mohou způsobit svědění, puchýřky, vyrážku, ekzém, kopřivku nebo šupinatou kůži. Některé larvy molů i dospělí jedinci produkují tzv. glykoproteiny. Pokud budete tyto látky vdechovat, mohou u vás nastat další alergické reakce.
Jak najít zdroj molů?
Nacházíte chomáčky bílých vláken, housenky a vajíčka v potravinách? Pak je jisté, že se u vás zabydleli moli. Někdy se může také stát, že budete cítit nepříjemný zápach. Ve skříni zase naleznete prokousané oblečení. A když se setmí, lze zpozorovat i poletujícího mola.
Jak se zbavit molů v kuchyni?
1. Vše pečlivě projděte a vyhoďte
Zkontrolujte veškeré potraviny. Ty, které jsou napadené, vyhoďte. Vyhodit jen část se ale nevyplatí. V napadených potravinách se totiž skrývají vajíčka, která tak přežijí. Spíž důkladně vytřete a vyluxujte. Velkou pozornost věnujte zejména rohům a škvírám. Dózy, které vracíte zpět, řádně umyjte horkou vodou.
2. Vsaďte na sílu vůně
Moli nesnáší silné aromatické vůně. Pověste tedy do skříňky pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry. Skvěle funguje také sušený pelyněk, hřebíček nebo bobkový list. Ten vložte přímo do mouky nebo do strouhanky.
3. Jablečný ocet nebo pivo
Moly můžete nalákat na jablečný ocet, který jim velice chutná. Nalijte ho do misek a ty rozmístěte jako past, ve které se utopí. Mističky dejte především do tmavých koutů, kde se moli zdržují nejčastěji. Když nemáte jablečný ocet, můžete použít také víno nebo pivo. Postavte do spižírny plnou sklenici, hrdlo potáhněte obvazem a upevněte gumičkou. Motýlci se tak dostanou dovnitř, ale ven už ne.
4. Lapače
Molů se zbavíte i pomocí speciálních odpuzovačů. Většinou se používají lapače, které pomocí feromonů lákají molí samečky a ty se na lepkavou látku přilepí. Samičky samotné se množit nemohou, takže se motýlků zbavíte. Další variantou jsou nejrůznější tablety, gelové sáčky nebo spreje.
Jak se zbavit šatních molů?
1. Levandule
Naplňte látkové sáčky sušenou levandulí nebo namočte vatové kuličky do levandulového esenciálního oleje. Poté je umístěte do skříní, zásuvek a boxů s mimosezónním oblečením. Kromě toho, že odpudí nevítané návštěvníky, krásně vám oblečení provoní.
2. Máta
Dalším účinným repelentem proti molům jsou lístky máty. Vložte hrst sušené máty peprné do látkového sáčku nebo si listy vložte mezi oblečení. Dobře funguje také mátový olej. Stačí nanést pár kapek na vatový tampon a zastrčit ho do rohu skříně. Když vůně začne vyprchávat, přidejte více mátového oleje.
3. Cedr
Cedrové dřevo je nejznámějším repelentem proti molům. Pořiďte si tedy cedrové kuličky a umístěte je tam, kde jsou potřeba. Cedr časem ztrácí svou vůni. Chcete-li mu vrátit vůni zpět, jemně kuličku obrouste nebo si kupte lahvičku cedrového oleje a naneste ho na dřevo.
4. Provensálské bylinky
Naplňte sáček hřebíčkem, tymiánem, rozmarýnem nebo kombinací těchto bylinek a uložte je opět na místo výskytu molů. Obsah sáčků každých šest měsíců vyměňte.
Jak zabránit molům v návratu?
- Aby se vám nestalo, že se k vám moli opět vrátí, zkontrolujte nákup hned po příchodu domů. Sypké potraviny jako strouhanku, mouku nebo cereálie pečlivě prohlédněte a přesypejte je z původních obalů do uzavíratelných nádob. Až potom je uložte na místo.
- Nedělejte si doma příliš velké zásoby. Zamezíte tím nejen výskytu hmyzích škůdců, ale i plýtvání.
- Snižte teplotu v bytě. Velké teplo je totiž lákadlem pro zavíječe.
- Udržujte v domácnosti pořádek. Nevětraná a zatuchlá skříň nebo spíž se snadno stanou jejich královstvím.