Jak otevřít zabouchnuté dveře bez klíče či kliky? Zkuste naše tipy

Publikace: 27.08.2022

Asi každý z nás se již někdy dostal do nepříjemné situace, kdy se mu podařilo zabouchnout dveře od domu, bytu nebo i auta. Klíče pak v lepším případě ležely na konferenčním stolku v obývacím pokoji, v tom horším byly v zámku na druhé straně. Jak se dá postupovat v případě podobné šlamastyky a jak jejím následkům co nejlépe předejít?

Náhradní klíče

Asi první myšlenka bude putovat směrem k sousedům nebo rodině, u které máte náhradní klíč. Jedná se o nejrychlejší a nejsnazší řešení, které funguje zejména v případě, kdy neřešíte zabouchnuté dveře s klíčem v zámku.

Otevření dveří kartou

Ve filmech často vídáme poněkud netradiční způsob, jak otevřít dveře bez klíče, a to konkrétně kartou. To však nelze aplikovat na všechny typy dveří a navíc riskujete, že si kartu trvale poškodíte. Přesto však můžete kartu na otevření zabouchnutých dveří použít – stačí ji šikovně vsunout do mezery mezi dveřmi a zárubní v místě nad zámkem a postupným posouváním dolů se pokusit střelku vytlačit. Tím se dveře otevřou.

Kartu tak lze použít i v případě, že vám vypadla klika či jste si zabouchli dveře s klíčem zevnitř. Na chování střelky totiž nemá ani jedna z těchto věcí žádný vliv. Budete-li dostatečně vytrvalí, do standardních vchodových dveří se tak máte šanci dostat.

Lockpicking

Pokud jste v zoufalé situaci a potřebujete vědět, jak otevřít zámek bez klíče, můžete to zkusit pomocí improvizovaného paklíče, existuje varianta tzv. lockpickingu neboli vylamování zámků. Pro tu je však nutné specializované nářadí, které si lze vyrobit i podomácku.

Tuto dobrodružnou variantu otevírání zabouchnutých dveří však doporučujeme spíše jako kuriozitu než jako jednu z efektivních možností. Málokdo se totiž na zabouchnutí dveří připravuje nákupem specializovaného nářadí.

Lockpicking
zdroj: Pixabay

Zkuste vrtačku

Řešíte, jak otevřít dveře se zapadlou střelkou? Vyzkoušet můžete opět metodu s kreditní kartou, protože i v tomto případě zvládne tenký předmět střelku odblokovat a vytlačit ji. Pokud se vám ani to nepodaří, přichází na řadu vrtání.

Z kliky tak sundáte štítek, abyste jej zbytečně nepoškodili a v místě střelky vyvrtáte do vložky otvor cca 6 mm. Tím odhalíte samotný mechanismus střelky, který pak můžete vhodným tenkým nástrojem popostrčit, a pokusit se tak zapadnutou střelku vrátit zpět na původní místo. Po navrácení štítku kliky pak nemusí být po vrtání žádná stopa.

Zavolejte zámečníky či hasiče

Horší situace nastává v případě, že nemáte náhradní klíč, nebo hledáte způsob, jak otevřít zabouchnuté dveře s klíčem v zámku. V tomto případě již budete muset pravděpodobně zavolat odbornou pomoc zámečnické firmy. Ta vám pomůže prakticky ve všech případech, kdy nemůžete dveře otevřít.

V nouzi můžete rovněž vyzkoušet linku 150, tedy hasiče, kteří jsou schopni takové dveře otevřít. Pokud máte k vašemu domu či bytu sjednáno pojištění domácnosti, lze také kontaktovat asistenční službu vaší pojišťovny, která vám zámečníka domů sama pošle.

Jak otevřít bezpečnostní dveře?

Specifickým případem jsou bezpečnostní dveře. Ty totiž zpravidla nelze jednoduše otevřít kvůli speciálním bezpečnostním vložkám, s jejichž manipulací si hravě poradí odborníci. V případě těchto dveří je tak kladen důraz spíše na preventivní opatření proti zabouchnutí bezpečnostních dveří než na samotné rady, jak tyto dveře svépomocí otevřít.

Jak předejít nechtěnému zabouchnutí?

V případě nechtěného zabouchnutí dveří pak platí obecné pravidlo, které lze vztáhnout prakticky na každý typ problémů – prevence je základ. Zauvažujte tedy o možnostech mechanického předejití zabouchnutí – například s pomocí speciální střelky či pojistky proti zabouchnutí.

Střelka proti zabouchnutí

Nejvhodnější variantou pojistky pro vchodové dveře je speciální zámek, jehož součástí je i střelka proti zabouchnutí. Ta má zpravidla velmi specifický tvar, a lze ji namontovat také do stávajících zámků, které svou konstrukcí vyhovují tomuto systému.

V tomto případě stačí rozebrat původní vložku, odhalit střelku a odmontovat ji a na její místo namontovat střelku novou. Po kompletaci tak budete mít dveře zajištěny proti nechtěnému zabouchnutí.

Pojistka proti zabouchnutí

Další možností zajištění dveří je instalace pojistky proti zabouchnutí. Jedná se o speciální mechanismus ukotvený do zárubně, který vaše dveře v případě nouze dokáže zadržet.

Při montáži je pak nejprve třeba si nastavit ideální šířku škvíry, která po zaražení dveří zůstane (optimálně 4 cm). Podle toho pak přiložíme pojistku k horní části zárubně a zakreslíme místa, kde budeme vrtat. Pak již jen stačí pojistku proti zabouchnutí navrtat do zárubně, v místě styku s dveřmi nalepit vhodnou ochrannou pásku pro případ nárazu do pojistky, dveře s pojistkou proti zabouchnutí máme hotové!

Pokud se chcete vyhnout řešení problémů pramenících ze zabouchnutých dveří, je vhodné v první řadě zauvažovat o zodpovědné osobě, které ponecháte náhradní klíč. V budoucnu se tak již nemusí stát, že vás zabouchnuté dveře zaskočí a zaměstnají na několik hodin. A pokud budete mít smůlu a podobná situace i přesto nastane, díky našemu návodu snad budete mít lepší přehled o tom, jak v jednotlivých případech postupovat a problém zabouchnutých dveří co nejefektivněji vyřešit.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“