Kam darovat dětské oblečení, hračky a plyšáky? Máme pro vás 9 tipů

Publikace: 02.11.2022

Máte v dětském pokojíčku přehršel hraček, s nimiž už si vaše děti nehrají? Při pohledu na ně vás pohltí nostalgie a nedokážete si představit, že byste je vyhodili? Pak je darujte! Hračky v pěkném stavu vykouzlí úsměv na každé dětské tváři. Kam darovat hračky, aby ještě udělaly radost?

Co je dobré vědět, než darujete hračky?

Chcete darovat panenku s jedním okem, auto bez koleček či houpacího koně, který se místo houpání převrátí? Pak zadržte. Nepleťte si darování hraček s jarním úklidem. Skutečně vyberte pouze takové hračky, které jsou funkční a co nejméně poničené (nejlépe vůbec).

Před darováním se vždy ujistěte, že jsou předměty čisté. Plyšové hračky a oblečení vyperte při nízké teplotě a bez vonného pracího gelu či aviváže. Parfémované přípravky by u dětí mohly vyvolat nežádoucí reakce jako podráždění pokožky nebo vyrážky. Plastové hračky omyjte čisticím přípravkem na nádobí a poté utřete do sucha. U hraček, které fungují pouze s bateriemi, zkontrolujte, zda mají plnou kapacitu, popřípadě přibalte nové.

Při darování nemyslete pouze na malé děti – ano, jsou roztomilé, ale hračky udělají radost i větším dětem či dorostencům. Kromě hraček a oblečení můžete věnovat také školní potřeby nebo další předměty. S výběrem vám vždy poradí daná organizace.

Před samotným darováním předem zavolejte, napište e-mail nebo se zajděte osobně zeptat do organizace, zda mohou váš dar přijmout. S ohledem na jiné dary nemusí být ten váš vítán, v některých případech vám může být vrácen.

Kam darovat dětské oblečení, hračky a plyšáky?
zdroj: __ drz __ / Unsplash

Kam darovat dětské oblečení, plyšáky či hračky?

Co je pro vás nepotřebné, může být pro jiné nezbytné. Proto jsme sestavili seznam míst, kam je možné odnést hračky, oblečení, přikrývky, polštáře, povlečení, nádobí nebo třeba deky a hygienické prostředky.

1. Charita

Jakmile se řekne darování věcí, většina z nás si okamžitě vzpomene na charitu. Nejen hračky, ale i použité dětské oblečení můžete věnovat Českému červenému kříži nebo dobročinným organizacím ve vašem okolí.

Své dary můžete vložit do kontejnerů nebo je přinést na sběrná místa či darovat do sbírky pořádané charitou. S Armádou spásy se můžete dopředu dohodnout na předání věcí.

2. Dětské domovy

Ač se to může zdát překvapivé, ne všechny dětské domovy dary přijímají. Z hygienických důvodů je tento krok pochopitelný (některé organizace budou požadovat před přijetím daru i potvrzení z čistírny). Ošetřovatelé nemohou tušit, v jakém stupni opotřebení darované věci jsou.

Proto před věnováním daru do dětského domova nejprve zavolejte. Ošetřovatelé, kteří mají přehled o tom, co zrovna děti potřebují, vyberou z vaší nabídky vhodné předměty, jako jsou deskové či sportovní hry.

3. Nemocnice

Nemocnice nepředstavuje idylické místo pro dospělé, a už vůbec ne pro děti. Aby byl jejich pobyt na lůžku co nejméně stresující, potřebují rozptýlit. K tomu se výborně hodí hračky. Ne každá je však vhodná. Nejlepším darem jsou omyvatelné hračky, tedy ne plyšáci, stavebnice či dřevěné hračky.

4. Azylové domy pro matky s dětmi

Do azylových domů přichází lidé v těžké sociální nebo hmotné nouzi. Maminky s dětmi, které zde skončí, často přichází s málem. Kromě hraček můžete věnovat i školní potřeby, jako jsou školní tašky, penály nebo psací potřeby. Neztratí se ani hygienické potřeby či vybavení do domácnosti a další předměty.

5. Ordinace lékařů

Při návštěvě dětského lékaře jste si už možná všimli, že čekárna je často plná hraček. Ty velké slouží pro zabavení dětí, ty malé mohou být použity jako odměna pro bázlivé děti.

Zkuste oslovit místního lékaře, jaké jsou jeho potřeby. Máte-li děti, můžete je nechat napsat krátké vzkazy s přáním uzdravení na určité hračky či knihy, abyste ostatní děti povzbudili k lékařským prohlídkám.

6. Dětská centra, školky a klubíky

Jen zřídka najdete školku, která nemá nouzi o další hračky. S tolika dětmi, které je potřeba zabavit, se není čemu divit. Stačí se pouze domluvit s vedením školky. Připravte se ovšem na to, že největší zájem bude pravděpodobně o hračky pro malé děti.

Pokud sami školku nevyužíváte, zeptejte se rodičů ve vašem okolí, kde najdete takovou, která by o vaše dary měla zájem.

7. Náboženská centra

Náboženská centra často poskytují pomoc v krizových životních situacích. Případně zajišťují různé služby pro děti a matky během bohoslužeb a jiných akcí.

Pokud s nabídkou hraček neuspějete, je velká šance, že vás odsud nasměrují na seriózní místo, které vaše dary převezme.

8. Policejní a hasičské sbory

Policisté a hasiči u sebe často nosí malé hračky, obvykle plyšová zvířátka, aby na místě utěšili vyděšené a zraněné děti. Místní oddělení proto někdy vybírají od veřejnosti dary na poskytování této služby.

Zkuste obvolat policii a hasiče ve vašem městě a zjistěte, zda by o mírně používané hračky měli zájem. V některých městech slouží tato oddělení také jako výdejní místa, kde je možné sehnat hračky, oblečení nebo jiné dary.

9. Centra sociálních služeb

Centra sociálních služeb vás dokážou propojit s celou s řadou rodin, které o používané dětské hračky a další potřeby budou mít zájem.

Obraťte se na místní oddělení a zjistěte, kam dary přinést. Obzvlášť před Vánocemi tím jistě způsobíte velkou radost. Přibalit můžete i další dětské předměty jako oblečení a boty.

Kde prodat hračky?

Hračky pro děti bývají poměrně drahé. Máte-li doma kousky ve výborném stavu, můžete je prodat. Hračky z druhé ruky udělají radost jak dětem, tak i rodičům, kteří za ně nebudou muset platit plnou cenu. Inzerát s hračkou vyvěste na internetových stránkách (Vinted, Facebook Marketplace, eMimino, Sbazar) nebo zkuste známé a kamarády s dětmi.

Kam vyhodit rozbité hračky?

Kam vyhodit rozbité hračky? Recyklujte! Plyšáky vložte do kontejnerů na opotřebovaný textil, boty a hračky. Hračky obsahující elektronické komponenty a jiné součástky patří do elektroodpadu, popřípadě na sběrný dvůr či do sběrného boxu. Plastové hračky, které nejsou vyrobeny z PVC, umístěte do plastu. Pokud obsahují součástky, je jejich místo ve směsném odpadu.

Autor článku

Kristýna Kršňáková

Kristýna Kršňáková

Redaktor

„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“