Peletová kamna: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
V dnešní době existuje několik nových způsobů, jak lze vytápět domácnost. Někdo volí tepelné čerpadlo, jiní lidé začali kupovat fotovoltaické panely. Další možností jsou peletová kamna, do kterých se sypou dřevěné pelety. Co jsou peletová kamna, jak fungují a jaká je jejich cena? Známe odpovědi.
Co se v článku dozvíte?
Co jsou peletová kamna?
Peletová kamna vydávají obdobné teplo jako jakákoliv jiná kamna na dřevo či uhlí. Do takových kamen je však nutné neustále přikládat a čistit jejich prostory.
Kamna na pelety fungují jinak. Jedná se o ekologický způsob, jak vyhřát domácnost bez větší námahy. Peletová kamna spalují dřevěné pelety, což je vlastně recyklovaný dřevní odpad. Při spalování sice produkují látky znečišťující ovzduší, ve srovnání s jinými kamny se ale jedná o mnohem menší množství.
Tato kamna si můžete představit jako krabici ve tvaru obdelníku s centrálně umístěnou spalovací komorou a ventilátorem, jenž cirkuluje horký vzduch do místnosti. Peletová kamna obsahují násypku pro nakládání pelet a otvor pro odvod spalin. Většina modelů je samo-osvětlovacích a obsahuje termostat.
Jak peletová kamna fungují?
U peletových kamen není nutné sekat dřevo či složitě manipulovat s přístrojem. Stačí naložit pelety a nastavit požadovanou teplotu.
Z násypky pelety putují do spalovací komory přes velkou závitovou hřídel. Teplo vzniká v závislosti na rychlosti otáčení, která se nastavuje termostatem. Tento systém zajišťuje nepřetržité podávání pelet do spalovací komory pro napájení plamene. Ze spalovací komory jsou ventilátorem a kouřovodem odváděny spaliny.
Teplo je možné využívat k ohřevu užitkové vody, podlahového topení nebo ohřevu radiátorů.
Potřebují krbová kamna na pelety komín?
Pro vytápění bytů, kanceláří či skladů je možné sáhnout po peletových kamnech bez komínu. V takovém případě se kamna odvzdušňují přímo skrze zdi.
Většina přístrojů však potřebuje odvádět spaliny do komína. Jejich teplota se pohybuje kolem 200 °C, tudíž je nižší než při spalování uhlí. Menší teplo v komínu vede k vyšší kondenzaci, kdy spaliny mohou být tak studené, že se okolí komína začne rosit. Běžný komín z cihel tento nápor nevydrží a za pár let bude čas na jeho úpravu.
Při pořízení krbových kamen na pelety je nutné komín vyvložkovat. Přestože si většina majitelů krbových kamen myslí, že úpravu zvládnou sami, je lepší si přizvat firmu. Špatně nainstalovaná úprava může mít fatální následky.
Jsou peletová kamna bezpečná?
Využívání peletových kamen je zcela bezpečné. Tato elektronická zařízení ke své činnosti potřebují zdroj elektrické energie, což zaručuje přesnější řízení ohně. Rovněž obsahují bezpečností prvky jako pojišťovací ventil, čidla plamene nebo automatické vypnutí. K minimalizaci nebezpečí je však zapotřebí správná instalace, vhodné používání i udržování.
Peletová kamna samozřejmě produkují skutečný oheň, a tak je nutné dodržovat bezpečnostní opatření, která jsou stejná jako při využívání skutečných krbových kamen.
Výhody peletových kamen
Stejně jako jiné moderní přístroje na vytápění domácností, i peletová kamna mají své výhody. Jaké jsou hlavní klady, kvůli nimž se vyplatí peletová kamna pořídit?
- Cena peletových kamen: Cena běžných peletových kamen se pohybuje v rozmezí od 40 000 do 80 000 Kč. Částka za nejlepší peletová kamna se může vyšplhat přes 100 000 Kč. Jejich regulovatelný výkon od 2–3 kW z nich tvoří finančně nenákladný způsob vytápění malých a dobře zateplených prostor.
- Cena dřevěných pelet: Cena za jeden kilogram dřevěných pelet se pohybuje v rozmezí 10 až 15 Kč. Pokud je nakoupíte mimo sezónu, tj. na jaře a v létě, cena bude nižší. Průměrná česká domácnost využije během zimy kolem 4 až 5 tun dřevěných pelet.
- Ekologické vytápění: Peletová kamna spalují ekologicky šetrné palivo, které se vyrábí z recyklovaného dřeva. Při spalování se uvolňuje menší množství škodlivin. Nevýhodou mohou být igelity, v nichž se dřevěné pelety převáží. Správnou recyklací nebo vrácením dodavateli netvoří riziko pro přírodu.
- Bezpečné a snadné použití: Po nastavení termostatu a přidání dostatečného množství pelet fungují kamna samostatně. Není třeba jim věnovat větší pozornost, dokud nedojde na přidání dalších pelet. Dobře utěsněná kamna nepředstavují nebezpečí.
- Řízené teplo: Teplo peletových kamen se nastavuje termostatem. Ten upravuje rychlost podavače, který řídí velikost plamene a tepelný výkon.
Nevýhody peletových kamen
Peletová kamna mají i své nevýhody. Jaké jsou hlavní zápory, na něž je třeba vzít ohled před jejich pořízením?
- Hlučnost: Většina levnějších modelů peletových kamen patří mezi hlučné. Dražší kamna tento problém obvykle nemají.
- Skladování pelet: Pelety je vhodné skladovat na chladném a suchém místě, a to nejlépe v kotelně, sklepě nebo jiné technické místnosti domu. Každý dům či byt takovými prostory nemusí disponovat.
- Nakládání peletových kamen: Pytle s peletami bývají těžké. Pravidelné přikládání do peletových kamen může být proto obtížné pro starší osoby či těhotné ženy.
- Vytápění větších prostor: Peletová kamna se hodí zejména do menších prostor. Topná sezóna ve větších domech může být cenově nákladná.
Kotlíková dotace 2022
Topení peletovými kamny patří k nejzdravějšímu, nejčistšímu a nejkomfortnějšímu způsobu vytápění. Ministerstvo životního prostředí nabízí mezi lety 2021 a 2027 dotace na podporu přechodu k ekologičtějším zdrojům tepla, tedy i na koupi peletových kamen.
Kotle na dřevěné pelety patří do nejvyšší kategorie, na které je možné získat velmi štědrý příspěvek. Na koupi nového kotle, úpravy kotelny, komína či dálkového ovládání kotle žadatelé mohou získat až 127 500 Kč.
Nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy musí být vyřazeny z běžného provozu do konce roku 2022.
O kotlíkovou dotaci 2022 je možné zažádat elektronicky na krajském úřadě. Je nutné doložit kvalitní dokumentaci, která je zevrubně popsána na stránkách Operačního programu životního prostředí, kde se dozvíte i o další nabídce dotací.
Autor článku
Kristýna Kršňáková
Redaktor
„Jmenuji se Kristýna a vystudovala jsem obor Elektronická kultura a sémiotika na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Hledání informací a psaní článků je pro mě tedy hračka. Nejvíce mě baví testování a srovnávání produktů, protože tak mohu pomoci lidem, kteří chtějí investovat své peníze do kvalitního zboží. Dokážu pokrýt velké množství oblastí, mou opravdovou vášní je však kosmetika, nábytek a potřeby pro mazlíčky.“