Jak skladovat pneumatiky s disky i bez nich: Kompletní průvodce
Správné skladování pneumatik je klíčem k jejich dlouhé životnosti. Nechcete-li vystavovat letní či zimní obutí svého vozidla rychlému opotřebení a riziku poškození, vyhněte se následujícím chybám, které pneumatikám škodí.
Pamatujte rovněž, že při skladování pneumatik je nutné dbát na bezpečnost. Pneumatika je vyrobena z vysoce vznětlivého materiálu, při jehož hoření se uvolňuje velké množství tepla a zplodin, což může mít za následek opravdovou katastrofu.
Co se v článku dozvíte?
Kde pneumatiky skladovat?
Naprosto nevhodným místem pro uložení pneumatik je venkovní prostředí, a to nehledě na počasí či roční období. Nejenže jim škodí nadměrná vlhkost, ale také působení UV paprsků a prudké změny teplot.
Pro pneumatiky je nejvhodnější čisté, tmavé a teplotně stabilní prostředí bez přístupu přebytečné vlhkosti. Nabízí se tedy skladování pneumatik v garáži, ve sklepě či ve skladu. Je ale nutné dodržet několik základních podmínek, které jsou klíčové pro udržení jejich životnosti.
Jaké podmínky při skladování dodržet?
Pneumatiky je před skladováním vždy nutné důkladně očistit. Z dezénu je třeba odstranit jakékoliv nečistoty, kamínky a cizí tělesa. Po umytí nechte pneumatiky řádně oschnout. Nebudete-li pneumatiky věšet, ale ukládat, uložte je do igelitových, případně vakuových pytlů, které zabrání přístupu UV paprsků, vzduchu a vlhka. Rovněž si nezapomeňte pneumatiky označit křídou (LZ = levá zadní, PP = pravá přední).
Co se vhodného prostředí pro uložení pneumatik týče, je nutné dodržovat několik následujících zásad:
- Pneumatiky skladujte na tmavém místě bez přístupu světla: UV záření je totiž pro stárnutí pneumatik nejrizikovějším faktorem, navíc může způsobit jejich přehřátí a následné poškození.
- Pneumatiky skladujte v chladu: Ideální je teplota okolo 15–20 °C. Výrazně nižší teploty mohou způsobit tvrdnutí gumy, vyšší teploty naopak způsobují její předčasné stárnutí.
- Udržujte v místnosti sucho: Nadměrná vlhkost může způsobit například plísně či jiná poškození.
- Pneumatiky skladujte na rovné ploše: Nakloněním pneumatik při jejich skladování můžou vzniknout mnohé nerovnosti či poškození.
- Pneumatiky chraňte před stykem s chemikáliemi: Ty mohou narušit jejich povrch.
- Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách: V případě potřeby je dofoukněte – předejdete tím vzniku deformací pneumatiky.
- Použijte speciální ochranné obaly na pneumatiky: Jejich použití výrazně prodlouží životnost pneumatik.
Jak skladovat pneumatiky bez disků?
Uskladnění pneumatik se rovněž liší podle toho, zda jsou upevněny na ráfku, či nikoli.
Správné uskladnění pneumatik bez disků je obzvláště důležité zejména z toho důvodu, že jsou více vystaveny vnějším vlivům a mohou se tak snáze poškodit. Skladujte je proto ideálně na zemi – ve vertikální poloze. Nechcete-li pneumatiky ukládat přímo na zem, pořiďte si stojan či regál na pneumatiky.
Rovněž je možné použít speciální držák, který se dotýká pouze dvou bodů pneumatik, což výrazně pozitivně ovlivňuje jejich kondici. Takto uskladněné pneumatiky nejlépe jednou za měsíc otočte asi o 90 stupňů. Nikdy je neuskladňujte do vodorovné polohy na sebe, ani je nezavěšujte na zeď – zvýšili byste tím riziko jejich deformace!
Jak skladovat pneumatiky s disky?
Kompletní kola, tedy pneumatiky nazuté na ráfku, se skladují odlišně. Takové pneumatiky je možné naskládat na sebe (do sloupce), čímž snížíte riziko poškrábání disků. I v takovém případě platí, že byste je měli alespoň jednou za měsíc pootočit či přeskládat.
Nejšetrnějším způsobem, jak uskladnit celá kola, je jejich zavěšení za ráfky tak, aby na pneumatiky nebyl vyvíjen zbytečný tlak. K takovému uskladnění pneumatik slouží speciální držáky či popruhy na zeď.
Jaká je životnost pneumatik při správném skladování?
Dle výrobců si pneumatiky zachovávají své původní technické vlastnosti po dobu 5 let, ovšem pouze v případě, že jsou dodržovány bezchybné podmínky jejich skladování.
Nejdéle je pak možné používat pneumatiky po dobu 10 let od výroby. Při přepočtu na kilometry je to zhruba 50 000 až 100 000 km. Poté je nutné pneumatiky vyměnit!
Další způsoby prodloužení životnosti pneumatik
Na trhu dnes existují speciální přípravky, které jsou určeny k ochraně pneumatik před vnějšími vlivy během jejich skladování. Takové přípravky mohou výrazně prodloužit životnost pneumatik a udržet je v ideálním stavu po delší dobu.
Přípravků k ochraně pneumatik je několik typů, liší se především svým složením a účinky. Některé přípravky jsou na bázi přírodní olejů či vosků a slouží k výživě a hydrataci gumy. Jiné zase fungují na obsahu speciálních látek, které zvyšují odolnost vůči slunečnímu záření, teplotě a vlhkosti.
Před použitím takového přípravku si pozorně přečtěte návod k použití a postupujte podle pokynů výrobce. Některé přípravky se nanášejí na celý povrch pneumatiky, zatímco jiné stačí nanést pouze na boky pneumatik nebo jen na ráfky.
Dalším způsobem, jak chránit pneumatiky před poškozením během skladování, jsou speciální ochranné fólie. Tyto fólie jsou vyrobené z tenké vrstvy plastu či gumy a slouží k ochraně pneumatik před vlhkostí, prachem a dalšími škodlivými vlivy. Fólie se obvykle nasazují na celou plochu pneumatiky a jsou vhodné na dlouhodobé skladování.
Přípravky a fólie k prodloužení životnosti pneumatik mohou být při jejich skladování šikovnými pomocníky, vždy však dbejte na kvalitu i správné použití.
Autor článku
Dáša Veverková
Šéfredaktor & Obsahový specialista
„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“