Velké srovnání nejlepších fotomobilů 2023: Recenze & Jak vybrat
Megapixely, snímače, zoom, světelnost, stabilizace... Dnešní mobily s fotoaparátem toho už umí tolik, že může být dost náročné se ve všech jejich funkcích vyznat. Na rozdíl od prvopočátků fotomobilů už zdaleka nejde jen o megapixely (ono o ně tedy nikdy tak úplně nešlo, ale o tom později), a při výběru výkonného fotomobilu se dnes musíte umět orientovat v celé řadě dalších parametrů. A protože víme, že to není jednoduché, připravili jsme nejen přehledného průvodce výběrem, ale také recenze nejlepších fotomobilů současnosti!
Co se v článku dozvíte:
Nejlepší fotomobily
Pokud právě vybíráte fotomobil, pak už vám jde nejspíš hlava kolem ze všech parametrů, které u něj musíte sledovat. Které z nich jsou důležité, a které naopak na kvalitu fotek až takový vliv nemají? Podívali jsme se na to za vás a vybrali jsme ty nejlepší fotomobily současnosti. Co nás na jejich fotoaparátech tak zaujalo?
Recenze Apple iPhone 14 Pro Max
Model iPhone 14 Pro Max z roku 2022 od značky Apple se okamžitě po svém představení zařadil mezi nejlepší fotomobily na trhu. Co se týče výkonu fotoaparátu, Apple opět dokázal překonat sám sebe. iPhone 14 Pro Max je vybaven jedním předním objektivem a třemi zadními. Hlavní zadní fotoaparát se širokoúhlým snímačem se pyšní 48 megapixely, které můžete naplno využít v režimu RAW. Jedná o významný krok dopředu, dosud jsme u iPhonů byli zvyklí na 12Mpx fotoaparát.
Vysoká hodnota megapixelů nevypadá dobře jen na papíře, i v praxi skutečně posouvá focení mobilem na novou úroveň. Nový iPhone 14 Pro Max totiž disponuje i dostatečně velkým senzorem. V porovnání s předchozím modelem 13 Pro jsou fotografie detailnější, a to i za špatného osvětlení, a mají méně šumu.
Kromě hlavního 48Mpx objektivu má iPhone 14 Pro Max také dva vedlejší zadní objektivy, a to teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv, oba s rozlišením 12 MP. Stejné rozlišení má i objektiv přední kamery. V porovnání s předchozím modelem je na první pohled zřejmý zejména posun v makro režimu, který u iPhone 14 Pro Max umožňuje zachytit neuvěřitelně čisté detaily, a iPhone také poprvé nabízí možnost natáčet videa ve 4K rozlišení ve filmařském (cinematic) režimu.
Model iPhone 14 Pro Max má světelnost hlavního fotoaparátu f/1,78, což je o něco málo nižší než u předchozího modelu. Může za to pravděpodobně už tak velký senzor, který by byl s lepší světelností už zkrátka příliš velký. Na kvalitě fotek to ale nijak neubírá.
Je celkem jasné, že iPhone 14 Pro Max patří mezi fotomobily k naprosté špičce, a díky až neuvěřitelně nabitému hardware i software se na ní také dlouho udrží. V současné době rozhodně patří k mobilům s nejlepším fotoaparátem vůbec.
Klady
- vysoké 48Mpx rozlišení hlavního senzoru
- výdrž baterie
- vynikající věrnost barev
- makro režim
- 4K rozlišení videí v cinematic režimu
Zápory
- pomalejší nabíjení
- vyšší cena
Recenze Samsung Galaxy S23 Ultra
Pokud upřednostňujete Android před iOS, pak jste při hledání opravdu kvalitního mobilu s fotoaparátem museli narazit na Samsung Galaxy S23 Ultra. U tohoto modelu je na první pohled jasné, že Samsungu šlo hlavně o focení. Fotomobil je totiž vybaven hlavním snímačem s neuvěřitelnými 200 megapixely, který doplňují další tři další zadní fotoaparáty a jeden přední.
Při focení si můžete vybrat z 12, 50 anebo právě 200Mpx rozlišení, u nějž máte zároveň možnost fotku následně oříznout a získat úplně jinak vypadající snímek, který si ale díky velkému rozlišení ponechává veškeré detaily. Kromě hlavního snímače vás čekají dva teleobjektivy s 3x a 10x optickým zoomem. Pokud by vám takové přiblížení nestačilo, můžete využít také 30x digitální zoom a až 100x space zoom, i když v takovém případě už nemůžete očekávat úplně ostré detaily. Takové přiblížení, jako nabízí Galaxy S23 Ultra, najdete u málokterého jiného telefonu.
O něco méně dechberoucí, ale stále skvělé jsou jeho výsledky za špatného osvětlení. Na fotkách pořízených v šeru nebo ve vnitřních prostorech je vidět, že Galaxy S23 Ultra nezachycuje takové detaily a nedostatek světla kompenzuje přesycením barev. Podobně je na tom při focení v nočním režimu, kdy snímek sice dostatečně osvětlí, ale v porovnání s jinými modely vytváří nepřesné a rozmazané fotky.
Dalším aspektem, ve kterém se od svých konkurentů znatelně liší, je sytost barev. Fotky pořízené Samsung Galaxy S23 Ultra jsou viditelně sytější, barevnější, celkově živější – dalo by se ale také říci, že jsou možná trochu přesycené. V tomto ohledu záleží hlavně na preferencích uživatele.
Galaxy S23 Ultra je jakožto vlajková loď Samsungu je bezpochyby vybaven tím nejlepším, co dnes fotoaparát v mobilu může mít, a patří k naprosté špičce. Pokud hledáte kvalitní fotomobil s Androidem, lepší budete shánět jen těžko.
Samsung Galaxy S23 Ultra
VyprodánoKlady
- skvělá výdrž baterie
- nejlepší fotomobil s Androidem
- 200 Mpx
- skvělý displej
- prakticky bezkonkurenční zoom
Zápory
- vysoká cena
- přesycené barvy
Recenze Google Pixel 7 Pro
Google Pixel 7 Pro patří mezi fotomobily k těm nejlepším a je často srovnáván s velikány, jako jsou iPhone 14 Pro Max nebo Samsung Galaxy S23 Ultra. Je vybaven hlavním zadním fotoaparátem s 50 megapixely, který doplňuje 12Mpx širokoúhlý objektiv a 48Mpx teleobjektiv, který poskytuje možnost 5násobného optického zoomu. A díky funkci Super Res zoom můžete snímky přiblížit až 30x, což je mezi fotomobily stále nadstandard.
Google Pixel 7 Pro samozřejmě nabízí možnost využít různé režimy focení, z nichž nás nejvíce zaujal povedený makro režim. Jakmile se objektiv přiblíží na krátkou vzdálenost od fotografovaného objektu, automaticky spustí makro režim a dovolí vám zachytit opravdu působivé detaily. Dobře si poradí také s portréty. Potěšila nás i funkce Photo Unblur, která dokáže "vyčistit" rozmazané snímky a dodat jim ostrost.
Kde nás Google Pixel 7 Pro úplně nepřesvědčil, jsou selfies. Přední kamera má jeden objektiv s rozlišením 10,8 Mpx a světelností f/2,2. Pořizuje kvalitní fotografie, kterým ale zkrátka něco chybí. V porovnáním s modely ve stejné kategorii nezachycuje přední kamera Pixelu 7 Pro zdaleka všechny detaily a fotky působí poměrně tmavě.
Kde nás Google Pixel 7 Pro příjemně překvapil, je natáčení videí. Nabízí rozlišení až 4K, které je obzvláště působivé při dobrém venkovním světle. Google tomuto modelu přidal po vzoru iPhonů filmařský režim s možností natáčet videa s lehce rozmazaným pozadím, která působí uměleckým dojmem. Dalším vylepšením, které rozhodně oceňujeme, je pokročilá stabilizace videí, a to i těch opravdu roztřesených.
Fotky z telefonu Google Pixel 7 Pro jsou velmi podobné jako snímky, které pořizují Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro Max. Všechny tři modely zvládají přiblížení, fotí ostře a mají vynikající expozici. Fotky z Google Pixel 7 Pro ale vždy vycházejí o něco zrnitější – ať jde o obyčejné snímky hlavním objektivem, ultraširokoúhlé záběry, nebo portréty.
Klady
- vynikající makro režim
- 5x optický zoom
- funkce Photo Unblur
- videa ve 4K jsou v dobrém světle opravdu skvělá
- levnější než jiné telefony ve stejné třídě
Zápory
- ultraširokoúhlý objektiv si neporadí se zhoršenými světelnými podmínkami
- přední kamera nás neohromila
Recenze Xiaomi 13 Pro
Xiaomi 13 Pro je nejnabitějším modelem "třináctkové" řady od Xiaomi. Na první pohled na něm zaujme obří jednopalcový senzor, který skrývá rozlišení 50 Mpx a světelnost f/1,9. Stejné rozlišení má i teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv. Tato kombinace je prakticky zárukou opravdu kvalitních fotek. Při focení si můžete vybrat z režimů Vibrant, který nabízí živější a plnější barvy, a Authentic, který se co do barevnosti více drží reality. Xiaomi 13 Pro podává při focení opravdu vynikající výkony, a to zejména při dobrém světle.
Xiaomi 13 Pro nabízí samozřejmě i možnost fotit v makro režimu, při kterém zaostřuje na předměty ve vzdálenosti cca 10 centimetrů. To sice není špatné, ale detaily opravdu malých objektů se vám budou zachycovat hůře. O něco více nás oslovil režim portrétu, který dokáže opravdu dobře zaměřit hlavní objekt a perfektně na něj zaostřit, zatímco lehce rozostřuje pozadí.
Co se týče rozlišení, nezůstává tentokrát pozadu ani přední fotoaparát s 32 Mpx. I když by selfie kamera klidně mohla lépe zaostřovat detaily, musíme pochválit její výkon v horších světelných podmínkách. Co je ale v této cenové kategorii trochu zklamáním, je to, že přední kamera umožňuje natáčet videa pouze v rozlišení Full HD. Naopak hlavní zadní snímač zvládá pořizovat video až v 8K rozlišení.
Za největší výhodu fotomobilu Xiaomi 13 Pro považujeme výdrž baterie a nabíjení. 13 Pro nabízí nejrychlejší nabíjení, které v současné době Xiaomi umí, což představuje obrovskou výhodu. Můžete se tak na telefon spolehnout i při celodenním focení, protože mu k dobití stačí jen chvilka.
Xiaomi 13 Pro
VyprodánoKlady
- živé, ale realistické barvy
- vynikající výdrž baterie a rychlé nabíjení
- skvělý makro režim
- videa v 8K rozlišení
- výborný portrétový režim
Zápory
- velmi průměrný přední fotoaparát
Recenze Vivo X90 Pro
Značka Vivo rozhodně neskrývá, že hlavním lákadlem modelu X90 Pro má být právě fotoaparát. Právě proto telefon vybavila jednopalcovým senzorem Sony IMX 979, tedy tím největším, co u současných smartphonů můžete najít, a rozlišením 50 Mpx na hlavním i ultraširokoúhlém snímači. V kombinaci se světelností f/1,75, optickou stabilizací a laserovým ostřením fotoaparát slibuje opravdu špičkový zážitek z focení.
Na snímcích z Vivo X90 Pro se nám líbí kvalitní světelná expozice a barvy, které odpovídají skutečnosti. Poměrně dobře si poradí i v horších světelných podmínkách a nočním režimu, ale samozřejmě je nutné očekávat o něco méně detailů a nižší ostrost snímků.
Ultraširokoúhlý objektiv je vybaven automatickým ostřením, díky kterému můžete pořizovat detailní makro snímky už ze 4 centimetrů. Při focení portrétů X90 Pro umožňuje nastavit si styly bokeh efektu tak, aby odpovídaly vašim preferencím. Režim portrétu nás ale celkově příliš nezaujal. V dobrém, přirozeném světle zvládá pořizovat obstojné portrétové snímky, ale při focení uvnitř jsme postrádali ostrost a zaměření na detail.
Vivo X90 Pro umí pořizovat videa v rozlišení 8K při 24 fps, což je poměrně obstojná kvalita. O něco lepší celkový dojem na nás dělalo video ve 4K se svou vynikající ostrostí a působivými detaily. Je ale škoda, že přední 32Mpx fotoaparát zvládá pouze video ve Full HD.
Na tomto modelu kromě vynikajícího fotoaparátu oceňujeme také dobrou výdrž baterie a skutečně rychlé nabíjení, které budete při delším focení dost možná potřebovat. Nás osobně oslovil i celkový design telefonu, který díky obřímu zadnímu senzoru připomíná více fotoaparát než telefon – ale to už záleží na vašich preferencích.
Klady
- skvělá 4K videa
- obrovský jednopalcový senzor
- výdrž baterie a rychlé nabíjení
- skvělý makro režim
Zápory
- portréty by mohly být ostřejší
- průměrný výkon v horším osvětlení
Recenze Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra už byl sice překonán novějším modelem Galaxy S23 Ultra, ale přesto si místo v našem žebříčku stále zaslouží. Samsung svou tehdejší vlajkovou loď vybavil celkem čtyřmi zadními fotoaparáty s rozlišením 108 Mpx na hlavním snímači a dobrou světelností f/1,8 a automatickým laserovým ostřením. Hlavní snímač doplňuje teleobjektiv s rozlišením 10 Mpx a 3x optickým zoomem, 10Mpx hloubkový snímač s 10x optickým zoomem a ultraširokoúhlý objektiv s 12 Mpx.
S 40Mpx přední kamerou pořídíte velice kvalitní selfies s ostrými detaily a živými, velmi přesnými barvami. Má navíc automatické ostření, což u přední kamery není tolik obvyklé.
Portrétový režim poměrně dobře odděluje hlavní objekt od pozadí a vytváří přirozeně působící rozmazání. Také noční režim na nás udělal dojem. I když Samsung Galaxy S22 Ultra v horším světle pořizuje snímky s viditelným šumem a nepřesnými detaily, noční režim zvládá tyto nedostatky velmi obstojně opravit.
Se Samsungem Galaxy S22 Ultra můžete pořizovat videa ve 4K rozlišení s 60 fps na všech snímačích, a hlavní objektiv zvládne dokonce 8K s 24 fps. 8K ale proti nižšímu rozlišení nenabízí o moc více detailů, naopak trpí menším počtem snímků za sekundu a znatelně větší velikostí výsledných souborů.
Samsung Galaxy S22 Ultra sice potom, co vyšla novější verze S23 Ultra, už nepředstavuje to nejlepší ze Samsungu, ale stále za to stojí. Kromě povedené kamery má také vynikající výdrž baterie, kvalitní AMOLED displej nebo praktický stylus. Navíc se v porovnání s novějším S23 Ultra pohybuje v nižší cenové kategorii.
Samsung Galaxy S22 Ultra
VyprodánoKlady
- skvělý noční režim
- vynikající přiblížení, které zatím překonal snad jen S23 Ultra
- přední kamera s automatickým ostřením
- nadprůměrný noční režim
Zápory
- bez zapnutého nočního režimu nepodává v horším osvětlení nijak obdivuhodný výkon
- přesycené barvy
Recenze Sony Xperia 1 V
Nový model Sony Xperia 1 V sice v porovnání s předchozími modely nepřekvapil designem, ale jeho funkce se dočkaly několika výrazných vylepšení – a to platí zejména o fotoaparátu. Hlavní z celkem tří zadních senzorů je vybaven 52 Mpx (ze kterých je ovšem reálně využitelných "jen" 48 Mpx) a světelností f/1,9. Teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv mají shodně po 12 Mpx, což se nezměnilo od předchozího modelu. Teleobjektiv má kontinuální posuv a zvládá optický zoom od 3,5 až po 5,2x – téměř jako opravdový fotoaparát.
Cílem při vývoji fotoaparátu Sony Xperia 1 V bylo především vylepšit focení za horších světelných podmínek a v noci. Sony také Xperii poprvé vybavil pořádným nočním režimem. Telefon má ovšem tendenci v šeru – obzvlášť uvnitř – fotky trochu přibarvovat až přesycovat. V porovnání s předchozími modely Xperia 1 se ale stále jedná o výrazné vylepšení.
Při focení ve dne jsou snímky z fotomobilu Sony Xperia 1 V velmi pěkné. Fotoaparát zachycuje i malé detaily, barvy působí živě, ale realisticky, snímky jsou přirozeně vykreslené a bez přeostření. Telefon umí pořizovat velice povedené portréty, s jejichž ostřením pomáhá AI.
Zadní fotoaparát natáčí videa ve 4K rozlišení s 120 fps, přičemž právě videím je svým tvarem přizpůsoben i senzor. V porovnání třeba s iPhone 14 Pro Max je znát, že Xperia 1 V nemá tak dobrý rozsah expozice. Videa, obzvlášť za náročnějšího osvětlení, nenabízejí zrovna působivé detaily a na videu je znát určitý šum. Natáčení videí oživuje profil S-Cinetone s umělecky laděnými barvami a celkovým dojmem.
Sony Xperia 1 V není jen významným vylepšením řady Xperia 1, ale v mnoha ohledech obstojí i ve srovnání s těmi nejlepšími fotomobily současnosti.
Sony Xperia 1 IV 5G
VyprodánoKlady
- skvělý výkon ve zhoršených světelných podmínkách
- vynikající zoom
- kvalitní video s vynikajícím zvukem a stabilizací
Zápory
- chybí makro režim
- noční režim má tendenci fotky přesycovat
Recenze iPhone 13 Pro Max
Model iPhone 13 Pro Max z roku 2021 nabídl – jak už je u Apple zvykem – oproti svým předchůdcům významná vylepšení, zejména co se týče fotoaparátu. A než vyšel jeho nástupce iPhone 14, držel mezi fotomobily jasné prvenství. U iPhone 13 Pro Max si můžete na první pohled všimnout výraznějšího a těžkopádnějšího fotoaparátu. I když už i vyšší modely iPhone 12 disponovaly třemi objektivy, u "třináctky" jsme se dočkali zvětšení senzorů, které je zkrátka znát.
Rozlišení zadních fotoaparátů činí 12 Mpx a stejně je na tom i přední fotoaparát. Kromě hlavního objektivu je iPhone vybaven také teleobjektivem a ultraširokoúhlým objektivem. Velmi působivý je zejména makro režim, se kterým telefon zachytí detaily už ze vzdálenosti 2 centimetrů. Pokud chcete naopak fotit na větší vzdálenost, oceníte nově až trojnásobný optický zoom. Pro ještě větší přiblížení poslouží 15x digitální zoom, u kterého už je ale přirozeně vidět určitá ztráta na kvalitě.
iPhone 13 Pro Max dokáže pořizovat videa až v rozlišení 4K, a to buď s 24, 30, nebo 60 snímky za sekundu. Nadšené filmaře v porovnání s novějším modelem iPhone 14 Pro Max zamrzí, že 4K rozlišení není dostupné při filmařském (cinematic) režimu, u nějž se musíte spokojit s 1080p a 30 fps.
Kromě vylepšení fotoaparátu vás u iPhone 13 Pro Max čeká také funkce rychlého nabíjení a výkonnější baterie, která při běžném provozu skutečně bez problému vydrží celý den. Při celodenním focení či natáčení bychom na to ovšem nespoléhali. I když Apple každoročně sám sebe překonává, a 14 Pro Max nabízí zase o něco propracovanější fotoaparát, iPhone 13 Pro Max je mezi fotomobily stále jednoznačně vynikající volba.
Apple iPhone 13 Pro Max
VyprodánoKlady
- makro režim s neuvěřitelnými detaily už ze 2 cm
- vynikající výdrž baterie a rychlé nabíjení
- zvětšení senzoru oproti předchozím modelům je poměrně výrazné
- 3x optický zoom
- kvalitní videa v 4K rozlišení
Zápory
- překonán iPhonem 14 Pro Max
Recenze Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro se se svými 3 objektivy, 50 Mpx na hlavním snímači a dokonce 64 Mpx na teleobjektivu, světelností f/1,4, ale také svou cenovkou řadí po bok nejlepších fotomobilů současnosti od velkých světových hráčů, jako je Apple nebo Samsung. Dokáže pořídit kvalitní, ostré snímky s živými barvami.
Pokročilí fotografové ocení možnost nastavení úrovně světelnosti, díky kterému pořídíte fotky přesně tak, jak si je představujete. Optický zoom vám dovolí přiblížit až 3,5x, a pokud potřebujete fotit na ještě větší vzdálenost, můžete pomocí digitálního zoomu přiblížit snímek až stokrát, ale jak určitě tušíte, v takovém případě už vás čekají poměrně zrnité výsledky.
Protože HDR patří ke specialitám značky Huawei, i Mate 50 Pro odvádí skvělou práci se zvýrazněním a stíny při focení v náročnějších světelných podmínkách. I ve vnitřních prostorách a v šeru si zachovává ostrost bez šumu.
13megapixelová přední kamera zvládá nejen velmi povedená selfíčka s ostrými detaily a ve vyvážených barvách, ale také širokoúhlá videa. Zadní fotoaparát pořizuje videa ve 4K rozlišení, a to ve frekvenci buď 30, nebo i 60 fps, s poměrně dobrou optickou stabilizací. Příliš nás ale neoslovil zoom při natáčení videí, který bychom i u 30 fps čekali o něco plynulejší.
Huawei Mate 50 Pro si rozhodně zaslouží místo na předních příčkách mezi nejlepšími současnými fotomobily. Vzhledem k tomu, že se jeho cena pohybuje tentokrát poměrně vysoko, je ale na zvážení, zda není lepší investovat do některých jiných značek, které se nepotýkají s problematickým přístupem ke službám Google.
Huawei Mate 50 Pro
VyprodánoKlady
- rychlé nabíjení
- skvělý výkon i v horších světelných podmínkách
- vynikající světelnost s možností nastavení
- širokoúhlá videa z přední kamery
Zápory
- při natáčení videí je zoom trochu trhavý
- přední fotoaparát nemá portrétový režim
Recenze Honor Magic 5 Pro
Honor Magic 5 Pro je na první pohled zaměřen na focení. Jeho tři zadní objektivy jsou takřka nepřehlédnutelné. Hlavní snímač, teleobjektiv i ultraširokoúhlý objektiv jsou vybaveny 50 megapixely a hlavní fotoaparát mají navíc výbornou světelnost f/1,6.
Výkonné objektivy podporuje laserové automatické ostření a samozřejmostí je optický zoom, a to až 3,5násobný. S digitálním zoomem se dostanete až na 100násobné přiblížení, ale budete už muset obětovat řadu detailů. Ultraširokoúhlý objektiv zajišťuje dechberoucí makro fotky, zajímavou vychytávkou je také chytrý režim pohybu, který pořídí fotku ve chvíli, kdy zaznamená výraznější pohyb.
Honor Magic 5 Pro dokáže pořizovat videa ve 4K rozlišení s frekvencí 30 nebo 60 fps, při využití ultraširokoúhlého objektivu je to ale pouze 30 fps, což je u telefonu v této kategorii škoda. Při natáčení videa je možné zvolit filmový režim, který zaostří na hlavní objekt a rozmaže pozadí, ale tato možnost využívá pouze 1080P rozlišení s 24 fps.
Oproti předchůdcům Magic 5 Pro vás překvapí zejména vylepšení přední kamery co do expozice, jasu a měření vzdálenosti objektu v portrétovém režimu. Pokud si kvality přední kamery nevšimnete za denního světla, při nočním focení selfíček vás Honor Magic 5 Pro jistě ohromí. Oceňujeme také možnost natáčet na přední kameru videa v 4K rozlišení, což ani v této kategorii fotomobilů nebývá vždy zvykem.
Klady
- skvělé makro fotky
- výrazné vylepšení předního fotoaparátu, zejména při horším světle
- laserové automatické ostření
- chytrý režim pohybu
Zápory
- videa ve 4K rozlišení mají limit 15 minut
- filmový režim pouze s rozlišením 1080P
Co je fotomobil?
Jako "fotomobil" se označuje typ mobilního telefonu, který je navržen se speciálním zaměřením na pořizování fotografií a videí. Jedná se o běžný smartphone, který disponuje všemi obvyklými funkcemi, které od mobilu čekáte. Nemusíte bát, že byste o některé z nich na úkor fotoaparátu přišli.
Kromě běžných funkcí chytrého telefonu je ale také vybaven velmi kvalitním fotoaparátem s vysokým rozlišením, kvalitním zpracováním obrazu, několika objektivy, optickým zoomem a dalšími pokročilými vychytávkami, díky kterým zvládne pořizovat fotografie ve vynikající kvalitě.
Fotomobil, nebo fotoaparát?
Fotomobily se s každým novým modelem vyvíjejí a zlepšují. A to do takové míry, že některé z nich už dnes dokážou konkurovat digitálním fotoaparátům nebo dokonce zrcadlovkám – i když profesionální fotografové by s námi dost možná nesouhlasili. Pokud se rozhodujete, zda pořídit fotomobil, nebo přímo fotoaparát, položte si několik základních otázek:
1) Jste zkušený fotograf?
Pokud jste zkušený nebo profesionální fotograf a chcete mít možnost přístroj přizpůsobit focení, nastavit si správný objektiv a využít další pokročilé funkce, pak je pro vás vhodnější spíše fotoaparát. Pokud jste ale spíše nadšený amatérský fotograf a s tlačítky a páčkami na zrcadlovce byste si stejně nevěděli rady, pak rozhodně sáhněte po mobilu s dobrým foťákem.
2) Kolik máte místa?
Zatímco fotomobil se vám vejde do kapsy a máte ho neustále po ruce, fotoaparát (a obzvláště zrcadlovka) může vyžadovat hodně místa. Pokud tedy chcete fotit spíše příležitostně a nechcete mít po celou kolem krku zavěšený foťák, bude pro vás jednodušší přibalit fotomobil.
3) Kolik peněz chcete utratit?
Ceny kvalitních fotoaparátů se běžně pohybují v desítkách tisíc. I když to samé platí o některých modelech fotomobilů, u nich nedostáváte pouze fotoaparát, ale celý telefon. Dobře proto zvažte, kolik peněz chcete do svého fotografování investovat.
Jak vybrat fotomobil?
Rozhodli jste se pro pořízení fotomobilu a teď nevíte, na jaké parametry se při jeho výběru zaměřit? Připravili jsme stručného, ale důkladného rádce, který vás výběrem fotomobilu provede tak, aby se vám s ním nejen dobře fotilo, ale aby i jako smartphone sloužil na jedničku.
Počet pixelů a rozlišení
V dobách, kdy byl fotoaparát v mobilním telefonu naprostou novinkou a luxusním výstřelkem, byl počet megapixelů to hlavní, podle čeho jsme se v jeho kvalitě orientovali. Dnes už ale víme, že počet pixelů tak důležitý není a vlastně sám o sobě neříká o kvalitě fotoaparátu takřka nic.
Megapixely vyjadřují rozlišení fotoaparátu, tedy počet pixelů na obrazovém čipu. Pokud má snímek rozměry 2 592 × 1 944 pixelů, znamená to, že obsahuje 5 038 848 pixelů. To se rovná 5 Mpx.
Kromě počtu pixelů ale do hry vstupuje také velikost snímače. Pro srovnání můžeme uvést velikost snímače u iPhone Pro, která je 1/1,3 palce, a velikost snímače průměrné zrcadlovky, 4/3 palce (pokud vás napadlo, jak by se tolik palců na snímač vešlo, pak vězte, že jde o digitální palce, mnohem menší veličinu než palce, které běžně známe).
Pokud se pokusíme stejný počet megapixelů "vměstnat" na takto rozdílné snímače, je jasné, že výsledné pixely se budou výrazně lišit velikostí. Aby se pixely vešly na menší snímač, budou se muset zmenšit, a tím pádem snížit kvalitu informace, kterou přenášejí. Ani několik desítek megapixelů tak nedokáže zajistit kvalitní fotografie, pokud nemají k dispozici dostatečně velký snímač.
Clona a světelnost
Na cloně a světelnosti při výběru mobilu s dobrým fotoaparátem opravdu záleží. Světelnost objektivu totiž určuje, kolik světla se k němu při pořizování fotografie dostává. Větší množství světla zaručuje kvalitnější fotografie i ve zhoršených světelných podmínkách. To znamená, že pokud se chystáte fotit za šera, v noci nebo jen ve špatně osvětlených prostorách, světelnost by pro vás měla být jedním z nejdůležitějších údajů.
Světelnost se udává v tzv. clonovém čísle, které (velmi zjednodušeně) vyjadřuje, nakolik je clona uzavřená. Čím více je clona uzavřená, tím méně světla propustí. A čím méně světla clona k objektivu propustí, tím méně kvalitní je fotografie. Je to tedy snadné: Čím menší clonové číslo, tím lepší fotografie.
Ty nejlepší fotomobily mají dnes clonové číslo u hlavního snímače mezi f/1,5 a f/1,8, u dalších objektivů pak může být o něco vyšší.
Počet fotoaparátů a typy objektivů
U většiny fotomobilů už se dnes setkáte s více než jedním objektivem. Standardem už jsou dnes dva, ale můžete se setkat i se třemi, čtyřmi, pěti, dokonce šesti fotoaparáty. Nejspíš vás proto zajímá, k čemu tolik fotoaparátu na jednom telefonu slouží a zda byste jim měli při výběru věnovat pozornost.
Hned na začátku je dobré vědět, že více objektivů neznamená lepší kvalitu fotoaparátu. Přidané objektivy ale poskytují fotoaparátu více perspektiv a možností volby. A to oceníte ve chvíli, kdy budete chtít zaostřit na detail, pořídit ostrý portrét nebo vyfotit objekt na větší vzdálenost. Výrobci proto vybavují mobily nejrůznějšími druhy objektivů, které vám právě u těchto typů fotografií přijdou vhod.
Nejčastěji se setkáte s těmito druhy objektivů:
Širokoúhlý objektiv
Širokoúhlý objektiv, jak název napovídá, pokryje široký úhel, a fotky jsou tak o něco "širší". Patří k základní výbavě, kterou najdete na většině fotomobilů. Nejlépe ho využijete při focení přírodních scenérií, architektury i městských panoramat.
Teleobjektiv
Díky teleobjektivu můžete při přibližování objektů používat optický zoom místo toho digitálního – a rozdíl mezi nimi je znatelný na první pohled. Teleobjektiv není tak častou výbavou jako širokoúhlý objektiv, a je tak jednou z indikací mobilu s kvalitním fotoaparátem.
Ultraširokoúhlý objektiv
Ultraširoký objektiv vám dovolí zachytit ještě o něco širší pole než jen široký. Pokud je jím fotomobil vybaven, ultraširokoúhlý objektiv se aktivuje, když při focení obraz oddálíte – tedy stejně, jako kdybyste přibližovali, jen opačným směrem. Dokáže zachytit pole v rozpětí zhruba 117–123 °, zatímco běžný širokoúhlý objektiv pokrývá asi 80 °.
Makro objektiv
S makro objektivem je možné ostře fotit drobné objekty na velmi krátkou vzdálenost a zachytit ty nejmenší detaily. Makro objektiv v podstatě slouží jako lupa.
Hloubkový snímač
Kvalitní fotomobily mají dnes čím dál častěji také senzor hloubky, který rozpozná vzdálenost jednotlivých předmětů v záběru. Dokáže zaostřit na ty, které chcete, a vytváří efekt rozmazaného pozadí. Hloubkový snímač se využívá k pořizování ostrých, působivě vypadajících portrétů.
Typ ostření
Pokud vybíráte fotomobil, určitě s ním nemáte v plánu pořizovat rozmazané snímky, na kterých je sotva poznat, co jste vyfotili. Pravděpodobně toužíte naopak po ostrých, jasných fotografiích, které zachytí každý detail – a právě k tomu vám pomůže ostření. Existují dva způsoby, jak obrázek zaostřit: manuální a automatický.
Na manuální ostření můžete narazit například u zrcadlovek, na kterých si zkušený fotograf sám nastaví zaostření přesně tak, jak potřebuje. Co se týče fotoaparátu na mobilu, očekávejte spíše automatické ostření. Konkrétně se nejspíš setkáte s jedním z těchto systémů automatického ostření:
- Automatické ostření s fázovou detekcí PDAF – Ostření PDAF rozděluje přicházející světlo na více paprsků a zaostřuje tím, že porovnává jejich fázový rozdíl. PDAF patří mezi současnými fotomobily k nejčastějším typům ostření, protože kombinuje rychlost a přesnost ostření.
- Automatické ostření s detekcí kontrastu CDAF – CDAF měří kontrast mezi pixely na snímku a analyzuje obraz, aby našel bod s největším kontrastem. Ostří přesně, ale ve srovnání například s PDAF pomaleji.
- Dual Pixel AF – Při DPAF ostření se využívají speciální pixely na snímači, které jsou rozdělené do dvou fotodiod. Každý pixel přitom detekuje fázi a skládá obraz. Tento způsob ostření je velmi přesný a rychlý zároveň.
- Laserové automatické ostření LAF – Tento způsob ostření využívá laserový paprsek k zaměření vzdálenosti a rychlému a přesnému zaostření. V porovnání s ostatními metodami si dobře poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami.
Kromě automatického ostření se dnes můžete setkat s dalšími funkcemi, které ostření posouvají na vyšší úroveň. Patří k nim sledování objektu, detekce obličeje, selektivní ostření, ostření dotekem a další.
Typ přiblížení
Dalším důležitým parametrem je přiblížení neboli zoom, kterým už dnes disponuje snad každý fotoaparát v mobilu. Při focení vzdálenějšího objektu si běžně můžete obraz trochu přiblížit. A o tom, zda i při větším přiblížení získáte kvalitní fotku, rozhoduje právě typ přiblížení, kterým je fotoaparát vybaven.
Fotomobil může mít dva typy přiblížení:
- optický zoom
- digitální zoom
Naštěstí to, co se týče zoomu, není při výběru až tak složité. Pokud chcete i na dálku pořizovat kvalitní fotografie, zvolte fotomobil s co nejvýkonnějším optickým zoomem. Zatímco digitální přiblížení snímek uměle roztáhne a obrazové body dopočítá, optický zoom mění při přibližování ohniskovou vzdálenost, a nesnižuje tak kvalitu výsledného snímku.
Software
Možná si říkáte, jak je možné, že se obyčejný fotoaparát v mobilu vůbec může rovnat velkým fotoaparátům vybaveným různými objektivy, které jsou na první pohled lépe vybavené. Jeho tajemství spočívá v softwaru. Fotomobily díky výkonným čipům a propracovaným funkcím dokážou zlepšit kvalitu obrazu, snížit šum a zlepšit přesnost barev.
A to jsme ani nezmínili nejrůznější umělecké i bláznivé filtry, samolepky a smajlíky, o které může své fotografie obohatit. Většina fotomobilů také disponuje alespoň jednoduchým editorem, v němž můžete fotky snadno upravit, vylepšit nebo oříznout.
Rozlišení videí
Pokud se chystáte nejen fotit, ale i natáčet, doporučujeme věnovat pozornost také rozlišení videí, která fotomobilem pořídíte. Rozlišení určuje, jak čisté a detailní video dokáže fotoaparát zachytit – čím vyšší rozlišení, tím kvalitnější video.
U rozlišení videa se můžete setkat s těmito možnostmi:
- 720p (HD)
- 1080p (Full HD)
- 2160p (Ultra High Definition, UHD nebo 4K)
- 4320p (8K UHD)
Kromě samotného rozlišení hraje roli i plynulost videa, tedy počet snímků za sekundu (FPS). U fotomobilů jsou běžné hodnoty 24 fps, 30 fps nebo ještě rychlejší 60 fps. Pro zachycení tzv. slow motion videí se využívá dokonce rychlost 120 fps.
Stabilizace
Ať máte sebejistější ruku, bez stabilizace pořídíte kvalitní fotky nebo videa jen těžko. Stabilizace slouží k tomu, aby zmírnila chvění fotoaparátu a zabránila tak rozmazání výsledné fotografie. Ale potěšíme vás – výběr té správné stabilizace je totiž poměrně jednoduchý.
Při výběru narazíte na dva druhy stabilizace obrazu – digitální (softwarovou) a optickou. A zatímco digitální je lepší než žádná, na optickou zkrátka nemá. Pokud je fotomobil vybaven optickou stabilizací, nedochází při focení k degradaci obrazu vlivem chvění a vy v náhledu vidíte klidný, čistý obraz.
Vychytávky
Kromě základních funkcí a parametrů mají fotomobily samozřejmě také celou řadu vychytávek. Ty by sice neměly ve vašem rozhodování hrát hlavní roli, ale bezpochyby mohou být příjemným zpestřením.
- Manuální nastavení – Manuální kontrola je vhodná pro fotografy, kteří vědí, co od foťáku chtějí. Umožňuje přizpůsobit nastavení fotoaparátu, jako je citlivost snímače, rychlost závěrky, vyvážení bílé, světelnost, zaostření a další.
- Portrét – Pomocí hloubkového snímače je možné pořizovat dobře zaostřené fotografie lidí s rozostřeným pozadím. Některé fotomobily proto rovnou nabízejí možnost přepnout na režim portrétu.
- Slow motion a časosběr - Fotoaparáty mohou mít schopnost nahrávat zpomalená videa, která se skvěle hodí třeba pro detailní zachycení rychlého pohybu. Časosběrný režim zase umožňuje zaznamenávat scénu po delší dobu a zkomprimovat ji do kratšího videa, které ukazuje plynutí času.
- Sériové snímání – Režim sériového snímání dokáže pořídit sérii snímků rychle za sebou při podržení tlačítka.
- Panorama – Režim panoramatu umožňuje zachytit pomocí pohybování telefonem snímky ve velmi širokém úhlu.
Baterie a výdrž
Kupujete mobil hlavně na focení? Pak věnujte velkou pozornost i jeho výdrži! Fotoaparát totiž patří mezi ty nejnáročnější aplikace, co se spotřeby baterie týče. Na co se mezi parametry zaměřit?
- Kapacita baterie – Čím větší je kapacita baterie, tím více "šťávy" se do ní vejde a tím déle potrvá, než se vybije. Pokud má vydržet několik hodin v kuse, měl by mít mobil kapacitu baterie alespoň 3000 mAh, dnes už je běžných i 5000 mAh.
- Výdrž baterie – Výrobce u každého modelu udává, jak dlouho vydrží mobil nabitý. Většinou se jedná o výdrž při běžném používání, ale jak už jsme zmínili, focení vybíjí baterii poměrně rychle. Proto na uvedenou výdrž nelze 100% spoléhat.
- Podpora rychlého nabíjení – Některé telefony kompenzují krátkou výdrž baterie funkcí rychlého nabíjení. Mobil tak můžete – alespoň částečně – rychle nabít a pokračovat ve focení.
Je ale potřeba počítat s tím, že výkonné fotomobily si zkrátka vybírají svou daň – nejčastěji právě menší výdrží baterie. Doporučujeme proto vždy mít záložní plán v podobě powerbanky.
Značka
Při výběru elektroniky nikdy neuškodí věnovat pozornost značce výrobce, která je alespoň do určité míry zárukou kvality. Možná máte mezi značkami dokonce svou oblíbenou, na kterou nedáte dopustit. Ale pokud zatím nejste rozhodnuti, přečtěte si, co která značka nabízí.
Fotomobily Samsung
Světově známá značka Samsung je svými chytrými telefony už proslulá. A není divu, že její fotomobily se již tradičně řadí k naprosté špičce, i když se některé modely cenově pohybují ve střední třídě. Samsung vybavuje své telefony fotoaparáty s vysokým rozlišením a kvalitním zpracováním obrazu, stejně jako pokročilými funkcemi a vychytávkami. Výhodou u značky Samsung je zejména to, že si každý najde přesně to, co mu vyhovuje. Značka vyrábí fotomobily s různými úrovněmi vybavení a v různých cenových kategoriích.
Fotomobily Xiaomi
Čínská značka Xiaomi získala na oblibě zejména díky vynikajícímu poměru ceny a výkonu u svých chytrých telefonů. Vyrábí modely s vysokým rozlišením, více objektivy fotoaparátu a funkcemi fotoaparátu s umělou inteligencí, které dokážou pořídit velmi kvalitní snímky. V porovnání s jinými značkami nabízí – s ohledem na vybavenost telefonů – skutečně skvělé ceny.
Fotomobily Apple
Značku Apple snad mezi výrobci telefonů snad ani není třeba představovat. Její telefony iPhone se tradičně pyšní vynikajícím fotoaparátem s vysokým rozlišením, špičkovými snímači a několika objektivy. V porovnání s většinou Androidů je u zařízení Apple na první pohled znát vysoká přesnost barev. Kromě samotného fotoaparátu je iPhone typicky vybaven také softwarem, který zlepšuje uživatelský zážitek z focení a umožňuje snímky upravovat a přizpůsobovat.
Fotomobily Honor
Značka Honor se specializuje na výrobu chytrých telefonů s velmi kvalitní výbavou, které jsou zároveň cenově dostupné. Zejména u fotoaparátu se Honor skutečně umí předvést. Fotomobily Honor typicky disponují fotoaparátem s vysokým rozlišením a řadou funkcí pro co nejsnazší a nejefektivnější práci s foťákem. Se značkou Honor ovšem můžete trochu narazit vzhledem k omezenému přístupu jejích zařízení k některým službám.
Fotomobily Vivo
Vivo je čínská značka, která se při výrobě chytrých telefonů zaměřuje právě a zejména na fotoaparát. Výkon fotoaparátu a inovativní funkce, které zlepší zážitek z focení, jsou pro Vivo při výrobě elektroniky největší prioritou. Tato zařízení jsou vybavena snímači s vysokým rozlišením, pokročilou stabilizací, vynikajícími možnostmi nočního režimu a různými režimy fotografování. Fotomobily Vivo oproti ostatním značkám vynikají zejména za špatných světelných podmínek.
Fotomobily Lenovo
Značka Lenovo se poměrně jednoznačně zaměřuje na fotomobily střední třídy. Fotoaparáty jsou vybaveny vysokým rozlišením, mnohdy i několik objektivy a dalšími vylepšeními. Nabízejí solidní a spolehlivý výkon, i když špičkovým telefonům konkurovat nemohou. Představují ale perfektní volbu pro ty, kdo chtějí v mobilu slušný foťák za přiměřenou cenu.
Cena
Fotomobily jsou sice stále ještě levnější než většina kvalitních fotoaparátů a zrcadlovek, jejich ceny se ale přesto v posledních letech vyšplhaly k poměrně vysokým číslům. A protože ne každý si plánuje pořídit fotomobil za několik desítek tisíc, připravili jsme stručných přehled cenových kategorií fotomobilů a toho, co od nich můžete očekávat.
Fotomobily do 5 000 Kč
Levné fotomobily do 5 000 Kč představují naprostý základ. Můžete od nich očekávat jeden snímač zadního fotoaparátu, většinou s nižším rozlišením. Nejlepší fotografie s takovým telefonem pořídíte během dne, za velmi dobrého osvětlení. Přední kamera u levnějších fotomobilů má většinou jen základní výbavu, a selfíčka tak mohou být méně ostrá.
Samsung Galaxy A13 (A137)
Samsung Galaxy A13 (A137) sice cenou patří do nejnižší kategorie, výbavou vás ale může překvapit. Disponuje celkem čtyřmi zadními objektivy s rozlišením 50, 5, 2 a 2 MPx a světelností f/1,8. Dokáže tedy pořídit skutečně obstojné snímky, i když za tuto cenu musíte počítat s určitým šumem a méně ostrými detaily.
HONOR X6
HONOR X6 se chlubí třemi zadními objektivy. Kromě 50Mpx hlavního snímače je k dispozici makro objektiv a hloubkový snímač, které dodávají vašim fotkám detail a to správné zaostření. Hlavní předností fotek pořízených HONOREM X6 jsou barvy, které věrně kopírují skutečnost.
Xiaomi Redmi Note 12 DS
Xiaomi Redmi Note 12 je vybaven 3 zadními objektivy s podporou AI o rozlišení 50 + 8 + 2 Mpx a světelností f/1,8. Dokáže tak zejména při dobrém světle pořídit velmi pěkné fotografie. Velký důraz kladl Xiaomi na selfie kameru, která umí v porovnání s ostatními fotomobily v této kategorii zachytit neuvěřitelné detaily.
Fotomobily do 10 000 Kč
V této kategorii najdete telefony s o něco lepší výbavou, včetně vyššího rozlišení. Můžete už narazit i na duální zadní fotoaparát, který vám umožní ultraširokoúhlé záběry. Focení za špatného osvětlení je v porovnání s předchozí kategorií lepší, ale stále je doprovázeno výrazným šumem. Co se týče videí, můžete o fotomobilů pod 10 000 Kč očekávat Full HD rozlišení a některé vychytávky, jako je slow motion a vylepšená stabilizace.
Samsung Galaxy A33
Samsung Galaxy A33 kombinuje čtyři zadní objektivy – hlavní snímač s 48 Mpx, ultraširokoúhlý objektiv s 8 Mpx, makro objektiv s rozlišením 5 Mpx a hloubkový snímač s 2 Mpx, s nímž můžete fotit snímky s dobře zaostřeným hlavním objektem a lehce rozmazaným pozadím. Pochvalu si u tohoto modelu zaslouží i přední kamera s rozlišením 13 Mpx, která pořizuje opravdu povedená, ostrá selfíčka.
Xiaomi Redmi Note 11 Pro
Xiaomi Redmi Note 11 Pro na sebe v této cenové kategorii upoutal pozornost nabitým 108megapixelovým hlavním fotoaparátem, který doprovázejí další dva snímače pro ultraširoký úhel a makro snímky. Stejně tak přední kamera s 16 Mpx je poměrně nadstandardní. U tohoto modelu se značce Xiaomi vydařil zejména noční režim, který pořizuje velmi obstojné fotky.
Motorola Moto Edge 30
Motorola vybavila model Edge 30 hned třemi zadními objektivy s 50 (hlavní snímač) + 50 (ultraširokoúhlý) + 2 (hloubkový) Mpx. Přední kamera má velmi slušných 32 Mpx. Telefon tak pořizuje čisté, ostré fotografie nejen ve dne, ale i za horšího osvětlení. Výhodou je také rychlonabíjení, díky kterému Edge 30 vydrží fotit poměrně dlouho.
Google Pixel 6a
Google Pixel 6a je vynikající fotomobil s duálním zadním fotoaparátem, který pořizuje snímky v rozlišení 12 Mpx. Za denního světla jsou fotografie skutečně velmi povedené, s ostrými detaily a věrnými barvami. Za zhoršených světelných podmínek už o určitou část ostrosti přijdete, na druhou stranu noční režim je velmi šikovný, a i když fotografiím dodává přesycený teplý odstín, v detailech si vede skvěle.
Fotomobily do 15 000 Kč
V cenové kategorii do 15 000 Kč už pořídíte slušný fotomobil s několika zadními fotoaparáty včetně teleobjektivu a ultraširokoúhlého objektivu. Díky vyššímu rozlišení s takovým telefonem vyfotíte poměrně kvalitní fotografie se znatelně menším množstvím šumu a ostřejšími detaily, a to i v horších světelných podmínkách. Videa budete moci natáčet ve 4K rozlišení s optickou stabilizací.
Samsung Galaxy A54
Samsung Galaxy A54 staví na třech zadních objektivech, hlavním s rozlišením 50 Mpx, makro s 5 Mpx a ultraširokoúhlém s 12 Mpx. Tato kombinace společně s automatickým ostřením PDAF, optickou stabilizací obrazu a světelností f/1,8 slibuje skutečně ostré fotky s bohatými barvami. Stejně tak selfies mají díky širokoúhlému objektivu s rozlišením 32 Mpx pokročilou kvalitu.
HONOR 70
Elegantní HONOR 70 zaujme na první pohled výrazným fotoaparátem se třemi velkými objektivy, které v sobě skrývají rozlišení 54Mpx + 50Mpx + 2Mpx. Jeho hlavní předností je velký 1/1,49“ snímač, který garantuje opravdu skvělou kvalitu výsledných snímků. Příjemným bonusem je i 32Mpx selfie kamera s HDR.
HUAWEI Nova 10
HUAWEI Nova 10 je kvalitní fotomobil střední třídy, který vás rozhodně zaujme 60Mpx předním ultraširokoúhlým foťákem, kterému zdatně sekundují zadní objektivy – 50Mpx hlavní snímač, 8MpX ultraširokoúhlý makro fotoaparát a hloubkový snímač pro perfektní portréty. Pokud jste zaměřeni na detail, osloví vás také velmi pěkně řešené makro video.
Fotomobily do 25 000 Kč
V této kategorii fotomobilů můžete očekávat skutečně kvalitní fotoaparát s několika snímači, vysoké rozlišení, velký senzor a spoustu možností nastavení. Fotomobil podává vynikající výkon nejen v dobrém osvětlení, ale i za horších světelných podmínek a ve tmě. Natáčení videa ve 4K rozlišení už je samozřejmostí, a některé modely umožňují i rozlišení 8K. Oproti těm nejdražším fotomobilům už najdete jen drobné nedostatky, jako je lehký šum na tmavých fotkách, pod/přesycené barvy nebo slabší výkon zoomu.
Apple iPhone 12
Stejně jako jeho předchůdci i nástupci patří iPhone 12 ve své kategorii mezi špičku. Nabízí duální ultraširokoúhlý fotoaparát s rozlišením 12 + 12 Mpx a slušným nočním režimem, optickou stabilizaci a přední kameru s 12 Mpx. A jak je u Apple zvykem, přináší také několik nových vychytávek, jako je pokročilé Smart HDR3 nebo technologie Deep Fusion.
VIVO X80 Pro
VIVO X80 Pro disponuje hned čtyřmi zadními snímači, přičemž ten hlavní má rozlišení 50 Mpx a světelnost vynikajících f/1,57. O přiblížení se starají dva snímače s rozlišením 12 a 8 Mpx. Čtveřici uzavírá 48Mpx ultraširokoúhlý snímač. Čočky jsou navíc vybaveny speciální vrstvou ZEISS T, která pomáhá redukovat šmouhy a rozptýlené světlo. Fotky pořízené tímto fotomobilem jsou tak kvalitní, ostré a bez zbytečného šumu.
OnePlus 11
OnePlus 11 je vybaven třemi zadními snímači s vynikajícím rozlišením. Hlavní fotoaparát má rozlišení 50 Mpx a světelnost f/1,8, ultraširokoúhlý objektiv se pyšní 48 Mpx a teleobjektiv 32 Mpx. Mezi přednosti fotomobilu OnePlus 11 patří především minimum šumu a velmi přesné barvy.
Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 je menším sourozencem nabušeného S23 Ultra. Má o něco méně propracovanou výbavu, ale za pozornost přesto stojí, obzvlášť pro ty, kdo se s cenovkou chtějí udržet pod 25 tisíci. Je vybaven 3 fotoaparáty, z nichž ten hlavní disponuje rozlišením 50 Mpx a světelností f/1,8. Doplňují ho teleobjektiv a ultraširokoúhlý objektiv s 10, resp. 12 Mpx. Oproti starším modelům se dočkala vylepšení také přední kamera, která má teď 12 MPx.
Fotomobily nad 25 000 Kč
V nejvyšší cenové kategorii mobilů s fotoaparátem najdete to nejlepší, co současné technologie umožňují. Tyto fotomobily pořizují ostré, kvalitní fotky s vyváženými barvami díky několika velkým senzorům s vysokým rozlišením a vynikající světelností. Vysokou kvalitu snímků můžete očekávat i ve špatném osvětlení a v nočním režimu. Samozřejmostí jsou různé vychytávky, jako je portrétový režim, slow motion, optická stabilizace a další. Video už bývá v 8K rozlišení na zadní kameře, u přední kamery začíná být v této cenové kategorii standardem 4K.
Do této cenové kategorie spadá velká část fotomobilů, které už jsme zmínili v našem žebříčku, jako např.:
- Apple iPhone 14 Pro Max
- Samsung Galaxy S23 Ultra
- Apple iPhone 13 Pro Max
- Xiaomi 13 Pro
- Honor Magic 5 Pro
Kromě zmíněných telefonů stojí podle nás za zmínku i velmi zajímavý model od značky Samsung:
Samsung Galaxy Z Fold 4
Samsung Galaxy Z Fold 4 na sebe strhává pozornost nejen výkonem fotoaparátu, ale také celkovým provedením. Jak už název napovídá, tělo telefonu můžete skládat, resp. rozevřít jako poznámkový blok a proměnit telefon v malý tablet. Přesto, že to očividně nebyl při výrobě telefonu hlavní předmět zájmu, je Samsung Galaxy Z Fold 4 vybaven slušným fotoaparátem se třemi zadními objektivy 50 + 10 + 12 Mpx. Pořizuje velmi pěkné fotografie s minimálním množstvím šumu a působivými detaily.
Jak fotit fotomobilem?
Dnešní fotomobily už umožňují pořizovat opravdu kvalitní fotografie, které mnohdy zdatně konkurují snímkům vyfoceným zrcadlovkami. Samozřejmě ale záleží i na tom, jak telefon k focení využíváte. Dali jsme proto dohromady pár tipů, které vám pomohou pořizovat mobilem fotky jako od profesionála.
1) Vyčistěte čočku. Telefon stráví spoustu času v kapse nebo kabelce a jeho objektivy jsou neustále vystaveny prachy, vlhkosti i špíně. Pravidelně je proto otírejte a čistěte, aby částečky prachu neovlivnily kvalitu vašich fotografií.
2) Nastavte si správnou kompozici. Pokud máte čas, věnujte pozornost kompozici fotky. Objekt by neměl být příliš blízko ani příliš daleko a pozadí by nemělo být příliš rušivé. Využívejte také přirozené orámování fotografie pomocí stromů, oken nebo jiných prvků, které váš objekt obklopují.
3) Správné osvětlení. Nejlepší fotografie pořídíte v denním světle, bez stínů a přesvícení. Pokud fotíte ve zhoršených světelných podmínkách, hledejte alternativní zdroje světla a hrajte si s kompozicí. Vyhněte se focení proti přímému světlu.
4) Hledejte nové perspektivy. Zkuste snímek vyfotit od země nebo naopak shora, místo hlavního objektu zaostřete na jeho odraz na vodní hladině, používejte nezvyklé úhly. Vašim fotkám to dodá na zajímavosti a jedinečnosti.
5) Vyhněte se digitálnímu zoomu. Některé telefony vás nechají přiblížit objekt i stokrát (bez přehánění), ale při tak velkém zoomu už se jedná o tzv. digitální zoom, který snižuje kvalitu fotografie. Pokud je to možné, nepřibližujte více, než vám dovolí optický zoom fotoaparátu, aby si snímky zachovaly detaily a ostrost.
6) Nebojte se upravovat fotky. Klidně používejte nejrůznější nástroje pro úpravu fotek a experimentujte s filtry. Dostaňte ze svých fotografií to nejlepší. Zároveň mějte ale na paměti, že nic se nemá přehánět.
Autor článku
Tereza Staňková
Redaktor
„Jmenuji se Tereza a srovnávání zboží patří mezi mé superschopnosti. Než se pro cokoliv rozhodnu, ať je to pračka, zubní kartáček, nebo konev na zalévání, udělám si důkladný průzkum a porovnám všechny produkty, které mi přijdou do cesty. A právě proto mě baví psát pro Homago. Snažím se, aby moje články pomohly čtenářům najít a vybrat přesně to, co hledají.“