Přes železnou oponu (desková hra) - Karol Madaj - hra z kategorie Hry pro děti

Od konce druhé světové války do roku 1991 byla Evropa násilně rozdělena na Východ a Západ. Na Východě panovaly totalitní komunistické diktatury, charakterizované porušováním všech základních lidských práv, zatímco na Západě vznikly vyspělé demokratické státy založené na principech svobodné politické soutěže, dodržování lidských práv a zásad právního státu. Komunistické státy vztyčily na svých vnějších hranicích se svobodným světem „železnou oponu“ – těžce střeženou bariéru táhnoucí se od Barentsova k Černému moři. Za ní držely své občany v izolaci, nesvobodě a útlaku. Cestování do svobodného, demokratického světa bylo možné jen se souhlasem tajné policie.
Během studené války se proto milióny občanů komunistického bloku rozhodly utéci přes železnou oponu nelegálně, a to nejrůznějšími způsoby - po souši, po vodě či vzduchem.
Ve vzdělávací stolní deskové hře „Přes železnou oponu“ na sebe hráči berou roli převaděčů, kteří pomáhají 30 uprchlíkům z 15 zemí Východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ. Hra je inspirována skutečnými postavami. Uprchlíci mají své stručné životní příběhy, které hráčům umožní pochopit realitu života v komunismu a jejich motivaci k útěku, kterou lze odvodit z porušování lidských práv. Manuál ke hře obsahuje devět skutečných příběhů - osm zdařených útěků a jeden příběh pozoruhodného převaděče.
Spoluautorem hry je Karol Madaj, vyznamenaný autor nejúspěšnější polské stolní deskové hry roku 2012 s názvem „Kolejka“ (fronta).
Hra, která je překladem z anglického originálu „Across the Iron Curtain“ a v češtině vychází díky laskavé podpoře nadace BLÍŽKSOBĚ, je vhodným dárkem do rodiny, ale hodí se také výborně na podporu školní výuky dějepisu.
další informace

Mohlo by vás také zajímat

Zobrazit další společenské hry